W dniach 11-22 listopada 2015 odbędzie się IV edycja Rzeszów Jazz Festiwal.

W ciągu 12 dni publiczność będzie miała okazje obejrzeć  10 koncertów, które odbywać się będą w 8 miejscach w Rzeszowie: RDK Dom Kultury Biała, Mikrofon Pub, Wojewódzki Dom Kultury, Stara Drukarnia, Jazz Room, Chillita, Underground Pub oraz w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów.

RJF_plakat_2015_300dpi_cmyk

W trakcie trwania Festiwalu na scenie będzie można obejrzeć zarówno debiutujących, młodych artystów takich jak Vehemence Quartet, ale także znane już na scenie jazzowej wielkie nazwiska takie jak: Wojciech Karolak, Marek Napiórkowski, Piotr Lemańczyk, Wojciech Pilichowski, Krzysztof Ścierański, Zbigniew Jakubek czy Wojtek Mazolewski. Nie zabraknie także artystów z zagranicy – przy boku Krzysztofa Pumy Piaseckiego zobaczyć będziemy mogli amerykańskiego trębacza Charliego Greena, a w ostatni dzień Festiwalu muzykom Orange Trane towarzyszył będzie Soweto Kinch – jeden z najwybitniejszych raperów i saksofonistów altowych.

Dodatkową atrakcją będzie Festiwalowy Vinyl Room – giełda jazzowych płyt winylowych, która odbędzie się 14 listopada w klubie Jazz Room.

Jak zapewniają organizatorzy w tegorocznym programie Festiwalu każdy powinien znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Bilety do nabycia w miejscach odbywania się koncertu oraz on-line na portalu www.evenea.pl – już w sprzedaży.

Warto nadmienić, że w tym roku po raz kolejny partnerem Rzeszów Jazz Festiwal zostało Województwo Podkarpackie. Natomiast koncert Orange Trane & Soweto Kinch dofinansowany jest z Budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Serdecznie zapraszamy

OFICJALNY PROGRAM RZESZÓW JAZZ FESTIWAL:

11.11 – V Jazzowa Jesień w Rzeszowie w ramach RJF

OPEN TRIO | OLD RZECH JAZZ BAND

Rzeszowski Dom Kultury filia “Biała”, bilety 10 pln

Muzycy Open Trio kładą nacisk na nowe wyeksponowanie naturalnych brzmień swoich instrumentów. Tworzą piękne pastelowe klimaty, wykorzystując całą gamę kolorów i przestrzeni muzycznej. Z niezwykłą muzykalnością i wyczuciem frazy kształtują każdy motyw i temat muzyczny, a bogata wyobraźnia wprawia w zachwyt słuchaczy. Wśród muzyków m.in. Karol Szymanowski jeden z najlepszych wibrafonistów w Europie.

Karol Szymanowski – wibrafon

Wojtek Tramowski – gitara

Jarek Michaluk – kontrabas

Old Rzech Jazz Band powstał jesienią 2007 roku. Muzycy grają głównie utwory przypominające jazz dawnych mistrzów z początków XX wieku, ale w ich repertuarze odnaleźć można również jazzowe aranżacje utworów polskich, w tym także piosenek o Rzeszowie. Zespół do tej pory grał między innymi na deskach Filharmonii Lwowskiej podczas Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Bezz…”, jako gwiazda festiwalu Jazz Nad Nilem i innych.

Jerzy Dynia – saksofon sopranowy

Tadeusz Karczmarz – klarnet

Sebastian Ziółkowski – puzon

Ryszard Krużel – banjo

Andrzej Warchoł – gitara basowa, wokal

Henryk Wądołkowski – perkusja, wokal

12.11 – PIOTR MATUSIK QUARTET – Tribute to Chick Corea – Pub Mikrofon, 

bilety 25/35 pln (przedsprzedaż/dzień koncertu) / bilety online: http://44778-9.evenea.pl/

W maju 2014 roku zarejestrowany został materiał dźwiękowy zawierający znakomite kompozycje jednego z największych, najbardziej cenionych i rozpoznawalnych pianistów jazzowych na świecie jakim jest Armando „Chick” Corea. Chcąc wnieść na polską scenę jazzową element uhonorowania twórczości tego wielkiego artysty, pianista młodego pokolenia jakim jest Piotr Matusik postanowił nagrać kilka jego kompozycji. Program nagrania starannie dobrany stanowi sześć utworów z początku twórczości mistrza. Zawierają się one w okresie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.

Piotr Matusik – fortepian

Jakub Chojnacki – saksofon tenorowy

Dariusz Ziółek – gitara basowa

Adam Buczek – perkusja

13.11 – ZBIGNIEW JAKUBEK QUARTET – WDK, bilety 35/45 pln, bilety online: http://44778-10.evenea.pl/

Od powstania „Walk Away” każdy z jego muzyków zaistniał później, jako leader własnego składu. Kwestią czasu było pojawienie się na scenie zespołu firmowanego nazwiskiem Jakubka. Choć idea kwartetu powstała kilka lat wcześniej, w 2004 doszło do pierwszych prób z całkowicie nowymi utworami, skomponowanymi specjalnie na potrzeby kwartetu. Zbyszek sięgnął po koncepcję „fusion”, w której muzycznie wyrastał i czuje się doskonale. Kompozycje były pisane pod kątem brzmień instrumentów poszczególnych muzyków, od znakomitego kolorytu gitary Marka Radulego, z basową podporą elektrycznego basu Tomasza Grabowego, przy rytmicznym, nowoczesnym wsparciu perkusji wówczas grającego Artura Lipińskiego. Sukcesem jest autorski program, większość repertuaru stanowią kompozycje leadera, przez co kwartet tworzy oryginalny, muzyczny klimat.

Zbigniew Jakubek – instr. klawiszowe

Damian Kurasz – gitara

Tomasz Grabowy – gitara basowa

Wojciech Fedkowicz – perkusja

14.11 FESTIWALOWY VINYL ROOM – Jazz Room, wstęp wolny

Giełda jazzowych płyt winylowych.

15.11 – VEHEMENCE QUARTET – Pub Stara Drukania, bilety 20/30 pln, bilety online: http://44778-11.evenea.pl/

Kwartet prezentuje autorski program podany przez już utytułowanych muzyków młodego pokolenia, którzy mają na koncie współpracę z takimi postaciami jak: R. Brecker, E. Henderson, J. Muniak, P. Wojtasik, G. Nagórski, J.Kochan, Adzik Sendecki czy Janusz Stefański. Wyjątkowe i jednolite brzmienie frontmanów w połączeniu z nadzwyczaj energiczną sekcjią rytmiczną sprawia, że zespół brzmi niezwykle unikatowo, tym samym wprowadzając słuchacza w rodzaj muzycznego transu i wspólnej podróży. W kwietniu 2015 nagrany został materiał na debiutancką płytę zespołu pod tytułem „Anomalia”.

Wojciech Lichtański – saksofon altowy

Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy

Alan Wykpisz – kontrabas

Szymon Madej – perkusja

17.11 – CHARLI GREEN & KRZYSZTOF PUMA PIASECKI  4SET – Jazz Room, bilety 30/40 pln, bilety online: http://44778-12.evenea.pl/

Charli Green – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer. Urodził się i dorastał w Memphis USA. Współpracował z największymi muzykami jazzowymi w tym z Dexterem Gordonem, Benem Websterem, Artem Taylorem czy Lou Bennetem. Obecnie pracuje ze własną orkiestrą The Charli Green Big Band, dla której komponuje, aranżuje i dyryguje. Krzysztof Puma Piasecki 4SET to wyjątkowy kwartet łączacy ze sobą różne bieguny muzycznych doznań. Podparty wiedzą i doświadczeniem lidera z dodatkiem siły i werwy młodszej części bandu. Jazzowe frazy i swingująca pulsacja przewija się z rockową energią, funkowym groovem, bluesową siłą przekazu. Wyjątkowe kompozycje z jednej strony uspokajają i wprawiają w wyjątkowy nastrój z drugiej wyrywają z siedzeń z elektryczną siłą.

Charli Green – trąbka

Krzysztof Puma Piasecki – gitary

Łukasz Gorczyca – gitara basowa

Adam Grzelak – perkusja

Jacek Prokopowicz – instrumenty klawiszowe

18.11 – MAREK BAŁATA & KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI – Restauracja Chilita, bilety 30/40 pln, bilety online: http://44778-13.evenea.pl/

Brawurowe improwizacje scatem oraz romantyczne interpretacje wierszy przy akompaniamencie elektrycznego basu brzmiącym jak orkiestra. Marek Bałata jest wiodącym polskim wokalistą jazzowym. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia, Krzysztof Ścierański zaś łącząc gitarę basową z różnymi urządzeniami elektronicznymi a także stosując specjalne techniki gry, tworzy własny, oryginalny świat dźwięków.

Marek Bałata – wokal

Krzysztof Ścierański – gitara basowa

19.11 – PILICHOWSKI TRIO – Underground Pub, bilety 35/45 pln, bilety online: http://44778-14.evenea.pl/

Wojtek Pilichowski, najbardziej rozpoznawalny polski basista. Tym razem Wojtek zaprezentuje swoje jazzowe oblicze i wystąpi razem ze znakomitymi muzykami tworzącymi Pilichowski Trio. Wojtek Pilichowski pracuje jako muzyk od 1992 roku. Pierwszą solową płytę nagrał w 1994. Do tej pory wydał ich osiem (nakład wszystkich przekroczył 100.000 egzemplarzy) oraz cztery szkoły gry na gitarze basowej. Ostatni solowy, koncertowy album ukazał się zarówno w wersji audio jak i DVD. Jako muzyk sesyjny nagrał ponad 120 albumów z czego większość z największymi gwiazdami sceny polskiej – w sumie kilka milionów nośników i kilka tysięcy koncertów

Wojtek Pilichowski – gitara basowa

Michał Trzpioła – gitara

Tomek Machański – perkusja

20.11 – WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET – CH PLAZA RZESZÓW, bilety 40/50 pln, bilety online: http://44778-8.evenea.pl/

Wyprzedane koncerty, owacje na stojąco, entuzjastyczne recenzje tak wygląda lutowa trasa kwintetu Wojtka Mazolewskiego promująca płytę „Polka”, która osiągnęła status “Złotej Płyty”. Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów.

Wojtek Mazolewski to reprezentant polskiego jazzu w najlepszym wydaniu – z jednej strony nawiązujący do klasycznych brzmień i technik nagrywania, będący muzycznym spadkobiercą docenianych na całym świecie klasyków polskiego jazzu, z drugiej strony tworzący muzykę świeżą, zrozumiałą dla młodej publiczności słuchającej nowych trendów, znającej jazz raczej przez pryzmat takich artystów jak Koop, Brad Mehldau, czy Robert Glasper Experiment

Muzyka z najnowszej płyty kwintetu Wojtka Mazolewskiego zatytuowanego “Polka” to swego rodzaju pamiętnik wędrowca, stąd tytułu „Paris”, „Berlin” czy „Bangkok”. „Polka” łączy tradycję z nowoczesnością – muzycznie (m.in. covery Major Lazer, Rage Against The Machine i Nirvany) i ideowo – wydaniu towarzyszy specjalna oprawa graficzna – na okładce znalazło się zdjęcie Małgorzaty Braunek zrobione przez mistrza fotografii Tadeusza Rolke.  Album “Polka” to popis możliwości współpracowników Mazolewskiego: Joanny Dudy, Oskara Töröka, Marka Pospieszalskiego, Qby Janickiego.

Oskar Torok – trąbka

Marek Pospieszalski – saksofon

Joanna Duda – instrumenty klawiszowe

Kuba Janicki– perkusja

Wojtek Mazolewski – kontrabas

21.11 – JAREK ŚMIETANA – FRIENDS – WDK, bilety 45/55 pln, bilety online: http://44778-15.evenea.pl/

Podczas koncertu usłyszymy utwory z dwupłytowego albumu FRIENDS, który jest hołdem kolegów – muzyków dla nieobecnego już jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Przedwczesna śmierć Jarka Śmietany (1951–2013), wybitnego gitarzysty, kompozytora, aranżera, wokalisty i lidera, była ogromną stratą dla polskiego jazzu. Artysta pozostawił po sobie ogromny dorobek w postaci ponad stu kompozycji i niezliczonej ilości nagrań. W koncercie wezmą udział muzyczni partnerzy Jarka Śmietany, zaś program wypełnią utwory pochodzące z różnych okresów jego twórczości

Wojciech Karolak – organy

Piotr Baron – saksofon

Marek Napiórkowski – gitara

Antoni Dębski – bas

Adam Czerwiński – perkusja

22.11 – ORANGE TRANE & SOWETO KINCH – JAZZ ROOM, bilety 30/40 pln, bilety online: http://44778-16.evenea.pl/

Koncert dofinansowany z Budżetu Gminy Miasto Rzeszów

Jest to najnowszy projekt muzyczny, w którym udział biorą muzycy z zespołu ORANGE TRANE oraz jeden z najwybitniejszych raperów i saksofonistów altowych i współczesnego jazzu w Europie i na świecie SOWETO KINCH. Swą muzyką zespół wpisuje się̨ w nurt współczesnego jazzu, łącząc w brzmieniu tradycję, nowoczesność́, z ekspresją i melodyjnością. Soweto Kinch został uhonorowany tytułem ARTYSTA ROKU 2014 WIELKIEJ BRYTANII. Był jedną z gwiazd tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej. Również każdy z członków OT może poszczycić́ się wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej oraz polskim rynku muzycznym. SOWETO KINCH – saksofonista altowy, kompozytor, producent, raper. Jest jednym z najbardziej ekscytujących i wszechstronny młodych muzyków, zarówno brytyjskiej sceny jazzowej jak i hip hopu. Niewątpliwie jednym z niewielu artystów z dyplomem z historii nowożytnej na Uniwersytecie w Oxfordzie. Zgromadził imponującą listę wyróżnień i nagród po obu stronach Atlantyku – w tym nominację do Mercury Music Prize.

Soweto Kinch – saksofon altowy, rap

Piotr Lemańczyk – kontrabas

Dominik Bukowski – wibrafon

Tomasz Łosowski – perkusja

CENY BILETÓW:

11.11 – V Jazzowa Jesień w Rzeszowie w ramach RJF – Open Trio | Old Rzech Jazz Band – Rzeszowski Dom Kultury filia “Biała” – 10 pln

12.11 – PIOTR MATUSIK QUARTET – Tribute to Chick Corea – Pub Mikrofon – 25/35 pln (przedsprzedaż/dzień koncertu)

13.11 – Zbigniew Jakubek Quartet – WDK  – 35/45 pln

15.11 – Vehemence Quartet – Pub Stara Drukania  – 20/30 pln

17.11 – Charli Green & Krzysztof Puma Piasecki  4Set – Jazz Room – 30/40 pln

18.11 – Marek Bałata & Krzysztof Ścierański – Restauracja Chilita – 30/40 pln

19.11 – Pilichowski Trio – Underground Pub – 35/45 pln

20.11 – Wojtek Mazolewski Quintet – CH Plaza Rzeszów – 40/50 pln

21.11 – Jarek Śmietana – Friends – Wdk – 45/55 pln

22.11 – Orange Trane & Soweto Kinch – Jazz Room – 30/40 PLN pln