Kolejny dzień jazzowych doznań na Pomorzu. Jak przystało na sobotni wieczór, organizatorzy festiwalu Jazz Jantar zadbali o ogrom wrażeń proponując trzy koncerty jednego dnia: Mari Kvien Brunvoll, HoTS oraz Too Noisy Fish.

marikvien4

Pochodząca z Norwegii Mari Kvien Brunvoll w swojej muzyce łączy elementy elektroniki, hiphopu, jazzu i muzyki folkowej. Całość stwarza niezwykle intymny klimat, zwłaszcza, że artystka występuje na scenie sama! Używając swojego głosu, loopera i przeróżnych przeszkadzajek perkusyjnych, na żywo tworzy podkłady i zapętla partie wokalu. Podczas koncertu Brunvoll zastanawiałam się co na tego typu muzykę powiedzą zagorzali fani tradycyjnego jazzowego brzmienia. Zdaje się jednak, że Mari Kvien skradła serca gdańskiej publiczności poprzez szczerość i niewątpliwie wielki talent.

HOTS

Drugi koncert odbył się w barze klubu Żak, gdzie zaprezentowała się polska grupa HoTS w składzie: Mikołaj Poncyliusz – gitara, Radosław Nowak – trąbka, Bartosz Tkacz – saksofon tenorowy, Adam Prokopowicz – kontrabas oraz Jakub Kinsner – perkusja. Muzyka zespołu to czyste, minimalistyczne brzmienie i nowoczesne podejście do jazzu nawiązujące jednak do tradycji. Punktem znamiennym są tematy muzyczne prowadzone w unisonie przez saksofon i trąbkę. Zespół jak najbardziej godny uwagi, szkoda jednak, że organizatorzy postanowili przenieść koncert HoTS do baru Żaka. Po przejśćiu z wyciszonej Sali Suwnicowej kawiarniany gwar zdawał się multiplikować, co uniemożliwiało skupienie się na muzyce.

hots2

Najmocniejszym punktem sobotniego wieczoru był koncert belgijskiego tria Too Noisy Fish. Ich muzyka jest w dużej mierze oparta na jazzowej improwizacji, słychać tu jednak również silne wpływy muzyki filmowej. Na czele Too Noisy Fish stoi charyzmatyczny pianista Peter Vanderberghe, wraz z nim grupę tworzą: kontrabasista Kristof Rosseuw oraz perkusista Teun Verbruggen. Znakiem charakterystycznym grupy jest prowadzenie utworu na zasadzie silnego kontrastu: zaczynający się spokojnie i minimalistyczne utwór rośnie do gigantycznego forte prowadzonego przez wszystkie trzy instrumenty. Too Noisy Fish to trzech doświadczonych muzyków, którzy eksperymentują z brzmieniem bazując na jazzie. Mocne uderzenia i wspomniane wcześniej momenty silnego forte spotkały się z entuzjazmem zgromadzonej w gdańskim Żaku publiczności.

toonoisy1