Oregon to amerykańska grupa muzyczna, grająca jazz i world music, powstała w 1970. Jej założycielami byli Ralph Towner (gitara, fortepian, syntezator, trąbka), Paul McCandless (saksofon altowy, obój, klarnet basowy), Glen Moore (kontrabas, skrzypce, fortepian, flet) i Collin Walcott (perkusja, sitar, tabla, klarnet).

Zadebiutowali w 1972 albumem Music of Another Present Era, wydanym przez Vanguard. Nieco wcześniej w Europie rozpoczęła działalność nowa wytwórnia – ECM i dla niej zespół (ale firmowany tylko nazwiskami Townera i Moore’a) nagrał płytę Trios / Solos, czego skutkiem było europejskie tourneè w 1974.

Dzięki Music of Another Present Era i kolejnym wydanym albumom: Distant Hills i Winter Light Oregon została uznana za jedną z czołowych nowych grup, grających muzykę improwizowaną, mieszających muzykę hinduską i zachodnią muzykę poważną z jazzem, folkiem, space music i elementami awangardy. W latach 70. Vanguard wydał jeszcze kilka ich albumów (w 1978 Violin nagrany razem z polskim skrzypkiem Zbigniewem Seifertem).

Kiedy w roku 1993 za perkusją zasiadł Mark Walker Oregon zaczął przekształcać się w grupę typowo jazzową, czego początki słychać już na albumie Northwest Passage z 1996. W 2001 zespół pojechał do Moskwy, gdzie nagrywał razem z Orkiestrą Symfoniczną im. Piotra Czajkowskiego. Rezultatem była płyta i cztery nominacje do nagrody Grammy.

Astronauci Apollo 15 słuchali muzyki Oregonu podczas wyprawy na Księżyc, a dwa jego kratery otrzymały nazwy od utworów zespołu „Icarus” i „Ghost Beads”.

Koncert odbędzie się w ramach 60. Krakowskich Zaduszek Jazzowych w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej w Krakowie.

Bilety w cenach: 40/60 złotych. Więcej szczegółów na: www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl

OREGON

Ralph Towner – p

Paolino Della Porta – double bass

Paul Mccandless – horns

Mark Walker – dr