Już 5 września, jak co roku wydarzenie na Krakowskim Przedmieściu poświęcone będzie wspaniałej twórczość Fryderyka Chopina i muzyce inspirowanej jego kompozycjami. Impreza odbędzie się na dwóch scenach: małej, przy kolumnie Zygmunta oraz dużej, znajdującej się na skwerze Hoovera. To właśnie tam będą miały miejsce koncerty w przeważającej części w opracowaniach jazzowych, ale także quasi-klasycznych i szeroko pojętej konwencji world music. Wśród wykonawców znajdą się zarówno artyści młodzi wiekiem, jak również dojrzali pianiści grający klasyczne utwory kompozytora. Wśród nich znajdziemy muzyków, którzy od dawna znani są zarówno w Polsce, jak i na zagranicznej scenie jazzowej. Każdy będzie interpretował muzykę Chopina na swój sposób.

Chopin WJT

Dodatkowo, organizator, miasto stołeczne Warszawa zaprasza przed koncertami na wyjątkowe występy taneczne. Zabiorą one widzów w podróż, w której przewodnikiem będzie muzyka kompozytora – „Chopin in motion”. Obrazy, działania i dźwięki będą się przenikać tworząc oniryczny i abstrakcyjny ciąg obrazów. Widz będzie mógł „zobaczyć” muzykę poprzez ruch, a także „odebrać” ruch poprzez muzykę. Występujący tancerze na zmianę będą przeciwstawiać się poszczególnym frazom lub poddawać się im, twórczo rozwijając kierunki, w które poprowadzi ich dźwięk. Wykonawcy na żywo stworzą poszczególne kompozycje, a punktem odniesienia będą ustalone wcześniej zadania choreograficzne. Inspiracją dla spektaklu jest pytanie: w jaki sposób klasyczne wykonanie muzyki Chopina może wejść w dialog ze współczesną kompozycją ruchową?

Wstęp na wydarzenia jest wolny. Wszystkie imprezy organizowane są ramach imprezy „Warszawa jest trendy 2015” przez miasto stołeczne Warszawa.

SCENA PRZY KOLUMNIE ZYGMUNTA
GODZ. 15:00 – 17:00
Paweł Pawlik zagra klasycznie kompozycje Fryderyka Chopina

SCENA NA SKWERZE HOOVERA

Godz. 17:00 – 17:35
Julia Singalewicz zagra klasycznie kompozycje Fryderyka Chopina

Godz. 17:40 – 18:25
Kwartet Bartosza Smorągiewicza wystąpi z programem „Wydźwięk Chopina”

Godz. 18:30 – 19:10
Cup of Time Ryszarda Borowskiego wystąpi z programem „Chopinalia”

Godz. 19:15 – 20:00
Leszek Kułakowski Trio wystąpi z programem „Leszek Kułakowski Chopin Classic Trio”

Godz. 20:05 – 20:50
Zespół Marii Pomianowskiej wystąpi z programem „Chopin na ludowo/Chopin u źródeł”

Godz. 21:00 – 22:00
Zbigniew Namysłowski Quintet, z gościnnym udziałem Woytka Mrożka
oraz kwartet smyczkowy Tastiere wystąpią z programem „Chopin”

SCENA PRZED KOŚCIOŁEM ŚW. ANNY
Godz. 14:00
Chopin in motion – performance grupy artystycznej Karoliny Kroczak