Nazywany „geniuszem fortepianu”, przez 5 lat współtworzył słynne Avishai Cohen Trio. Od 5 lat prowadzi swój zespół (peruwiański kontrabasista Jorge Roeder i izraelski perkusista Ziv Ravitz). Grają na całym świecie wzbudzając zachwyt publiczności i krytyków. Występowali z grupą Chicka Corei, Esperanzy Spalding i Diany Krall, już 25 lipca będziemy mogli zobaczyć Shai Maestro Trio podczas festiwalu “Jazz na Starówce”.

Plakat_Jazz_Na_Starowce_2015

Shai Maestro urodził się w Izraelu 5 lutego 1987 roku. Ma bośniackie, rumuńskie, polskie i bułgarskie korzenie. Ukształtował go też Nowy Jork. Naukę gry na pianinie rozpoczął w wieku 5 lat. Trzy lata później pierwszy raz zetknął się z jazzem słuchając nagrań Oscara Petersona. Shai Maestro kontynuował naukę w średniej szkole w Givataim w Izraelu, później studiował w konserwatorium w Jerozolimie. W 2002 i 2003 wygrał krajowy konkurs „Jazz Signs”. W wieku 16 lat ukończył kurs w Berklee College of Music w Bostonie i otrzymał propozycję studiów na tej uczelni oraz stypendium, ale z niego nie skorzystał. Przyjął zaproszenie dołączenia do tria maga kontrabasu Avishai Cohena. Shai Maestro na fortepianie, Mark Guiliana na perkusji i Avishai na kontrabasie – przez pięć lat trio koncertowało na całym świecie, występowali na największych scenach, nagrali sześć albumów.

„Praca z Avishaiem to była najlepsza szkoła, jaką mogłem sobie wymarzyć”.

W 2009 roku Shai przeprowadził się do Nowego Jorku. Występował z Johnem Pattitucci, Jorge Rossy, Keithem Carlockiem, Nate Smithem, Gilad Hekelsmanem, Scottem Colleyem, Jimmy Greenem, Mattem Penmanem, Ari Hoenigiem i innymi.

W 2011 roku rozstał się z Avishai Cohenem i założył własne trio. Wszyscy muzycy mieszkają w Brooklynie, a od chwili powstania występują na festiwalach, w klubach, salach koncertowych. Nagrali dwa albumy, pierwszy zatytułowany Shai Maestro Trio z 2012 roku, zdobył wielkie uznanie i aplauz odbiorców. Tytuł najnowszego albumu – “The Road to Ithaca”, odnosi się do wiersza greckiego poety Constantina Cavafy, który inspirował się Odyseją Homera.

„Nasze melodie to wspomnienia z dzieciństwa, piosenki z Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu nawet Ameryki Południowej. “Jedynie jazz pozwala na stworzenie wspólnego języka muzycznego, uniwersalnego, wolnego i powstałego z nas samych. Tworzymy odzwierciedlające naszą indywidualność dźwięki”.

Wkład twórczość jego tria w dziedzinie współczesnego jazzu porównywana jest do E.S.T oraz do Brad Mehldau Trio.

https://www.youtube.com/watch?v=ervj5iFXtSQ