20 czerwca na Podzamczu zabrzmi miks elektroniki i wielkich polskich przebojów, na scenie pojawią się: Urszula Dudziak, Halina Frąckowiak i Ania Rusowicz w towarzystwie didżejów z Soul Service i Break Da Funk. Wspólnie wprowadzą publiczność w radosny, funkowy klimat podczas wyjątkowego koncertu „Dekady Estrady”. To jedno z najważniejszych wydarzeń trwającego właśnie jubileuszu 60-lecia Stołecznej Estrady i ukłon w stronę barwnej historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Koncert „Dekady Estrady” odbędzie się 20 czerwca o godz. 21.30 na scenie głównej Wianków nad Wisłą. To autorski projekt przygotowany przez didżejów z Soul Service i Break Da Funk: DJ Spike’a, Ojca Karola i Cpt. Sparky. Niepowtarzalne spotkanie tradycji z nowoczesnością w soulowo-funkowej estetyce rozkołysze publiczność. Zagra sekcja dęta: Piotr Ziarek i Marcin Gańko, a za instrumentami perkusyjnymi zasiądzie Jarek Kulik.

Przesłuchaliśmy setki polskich nagrań i wyselekcjonowaliśmy najlepsze piosenki ostatnich sześciu dekad. Razem tworzą unikatową kompozycję – mówi Michał Lipka z Soul Service. – Uwielbiamy szukać starych, dobrych numerów. Dbamy o zachowanie oryginalnych brzmień, mamy dziesiątki płyt winylowych i to one będą fundamentem naszego występu.

Soul Service zaprosił do współpracy wyjątkowe wokalistki. Urszula Dudziak zaśpiewa słynną „Papaję”, Halina Frąckowiak „Wodo, zimna wodo” z tekstem Ernesta Brylla, a Ania Rusowicz „Ślepą Miłość”. –

Piosenki tamtych lat do dziś zachwycają pięknymi tekstami i autorską aranżacją. To rzadkość we współczesnej muzyce pełnej komputerowych brzmień – mówi Halina Frąckowiak. – Dla mnie wiele z tych przebojów to kompozycje doskonałe, muzyczne dzieła sztuki – dodaje Ania Rusowicz. Urszula Dudziak darzy szlagiery ogromnym sentymentem: – Chyba nie znam osoby, której nie porwałby do tańca Jerzy Połomski i jego  „Bo z dziewczynami”. Piosenki tamtych lat do dziś mnie wzruszają.

Podczas koncertu zabrzmi w sumie 18 kultowych utworów wśród nich: „Luciola” zespołu Maanam, „Tak tak, to ja” Obywatela GC, „Sen o Warszawie” Czesława Niemena czy „Pejzaż miasta” Czerwonych Gitar. Choreograficzną oprawę show stworzą energetyczni tancerze z grupy Warszawski Funk oraz Art Project Ballet pod kierunkiem Mateusza Polita. Układy sceniczne zostną wzbogacone o pokazy akrobatyczne, a w warstwie wizualnej zobaczymy kolaż archiwalnych obrazów z życia Warszawy lat 60, 70 i 80-tych i nowoczesnych grafik i animacji.

Koncert „Dekady Estrady” jest jednym z najważniejszych wydarzeniem przypadającego w tym roku 60-lecia Stołecznej Estrady.

Idealnie oddaje charakter naszego jubileuszu – buduje pomost pomiędzy przeszłością i współczesnością. Odwołuje się do najlepszych momentów w historii polskiej rozrywki, w tym kart zapisanych przez Stołeczną Estradę  robi to w bardzo nowoczesnej, trafiającej do dzisiejszej publiczności formie – mówi dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak. – Na miejsce naszego jubileuszowego wydarzenia wybraliśmy Podzamcze, bo od lat z sukcesami działamy tu na rzecz poszerzania pola kultury w Warszawie. A koncert zaplanowaliśmy podczas największego plenerowego wydarzenia organizowanego przez Stołeczną Estradę, czyli Wianków nad Wisłą, bo chcemy świętować wspólnie z warszawiakami. I tak jak na scenie łączymy muzyczne wczoraj i dziś, tak pod sceną chcemy jednoczyć pokolenia.

Koncert „Dekady Estrady” to jedno z wielu wydarzen jubileuszowych. Przed nami  wystawa „Tak się bawi sto-li-ca”, która zabierze widzów w retro podróż przypominając jak wyglądało życie towarzyskie i kulturalne w Warszawie w drugiej połowie XX wieku. Można ją będzie oglądać od 4 lipca do końca sierpnia na Podzamczu. Tam też na początku lipca ruszy „Dancing 60-lecia” – cykl sobotnich potańcówek na drewnianym podeście, który wskrzesi tradycję zabaw na świeżym powietrzu. A w trzy wrześniowe niedziele będzie można wybrać się na niezwykły spacer po Warszawie śladami  rozrywki i historii Stołecznej Estrady.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

*

Organizatorem Wianków nad Wisłą jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. 20. edycja imprezy odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami wydarzenia są: PKN Orlen, PGE Polska Grupa Energetyczna, LOTTO, Tyskie.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1049512035062257/