Jazz nad Jeziorem zabrzmi już po raz piąty. Dzisiaj startuje już po raz piąty, tuż przed długim, letnim weekendem, spotykamy się w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim, podczas Enter Enea Festival.

Na mały jubileusz Festiwalu, Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny, zaryzykował wprowadzenie nowych akcentów. Enter 2015 to festiwal słów i dźwięków. Będzie miał swoich bohaterów nie tylko w osobach instrumentalistów, którzy ponad świetnym warsztatem, uosabiają, to co w muzyce najważniejsze – wolność, polot, wyobraźnię o abstrakcyjne myślenie ale wraz z aktorami i wokalistami zabierze nas w świat polskiej poezji. Świat w którym rządzi słowo.

Program:

02.06, godz.19:00

  • 19:30 Sorin Zlat Trio
  • 21:00 Mateusz Pospieszalski Pamiętnik z Powstania Warszawskiego z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Adama Nowaka
  • 22:30 Leszek Możdżer
    Bal w Operze

03.06, godz.19:00

  • 19:30 Leszek Możdżer/ Dominik Bukowski/ Atom String Quartet
  • 21:00 Ambrose Akinmusire Quartet
  • 22:30 Michael Wollny/ Tamar Halperin feat. Hanno Busch Wunderkammer

EnterMusicFestival 2015

W tym roku na scenie nad jeziorem spotkają się nie tylko artyści czerpiący z tradycji jazzowej np. Ambrose Akinmusire i Sorin Zlat, czy poszukujący poza jego głównym nurtem – wibrafonista Dominik Bukowski i klawesynistka Tamar Halperin, ale też śpiewający aktorzy, którzy na co dzień pracują z polskim słowem.

Pierwszego dnia Festiwalu na scenie nad jeziorem wystąpi łącznie ponad 40-tu artystów. Wieczór wypełni poezja Tuwima i Białoszewskiego. Dwa muzyczne spektakle stworzą dyptyk dzięki któremu będzie można spojrzeć na polską historię i rzeczywistość z dwóch kontrastujących ze sobą punktów widzenia. Poemat Juliana Tuwima “Bal w Operze” do muzyki Leszka Możdżera zaprezentują artyści wrocławskiego Teatru Capitol, którzy w premierowej obsadzie wraz z kompozytorem wykonają koncertową wersję “Balu”, wzmocnioną przez drugiego pianistę- Piotra Manię. Dla tego koncertu emocjonalną przeciwwagą będzie koncert „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy. Pospieszalski w swojej złożonej kompozycji sięga po różnorodne formy muzyki: nawiązuje do barokowej polifonii, czy litanii i prowadzi ją aż po brzmienia zupełnie nowoczesne po to, żeby jak najpełniej wyrazić słowo poety. Wstępem do tego wieczoru będzie delikatny, a zarazem pełen jazzowej fantazji koncert tria rumuńskiego pianisty i kompozytora Sorina Zlata, którego Leszek Możdżer usłyszał po raz pierwszy podczas ubiegłorocznego konkursu Parmigiani Montreux Jazz Piano Solo Competition, na poznański koncert trio przygotowuje nowe aranżacje.

Ponownie w świat abstrakcji zabierze nas drugiego dnia festiwalu koncert kwartetu Ambrose Akinmusire, który uczył się gry kompozycji i muzyki od Herbie Hancocka, Wayne’a Shortera i Terence’a Blanchard’a i stworzył znakomity, świetnie zgrany, mocno osadzony w jazzowej tradycji zespół, który zachwyca jazzową publiczność na całym świecie. Kwartet zaprezentuje przedpremierowo nowe utwory z nagrywanej właśnie w Stanach płyty. Ten dzień rozpocznie się z pozoru klasycznie. Leszek Możdżer wraz z Dominikiem Bukowskim i fenomenalnym Atom String Quartet zagrają kompozycje pianisty napisane na wibrafon i kwartet smyczkowy. Artyści po raz kolejny zabiorą głos w sprawie unieważnienia granicy oddzielającej świat muzyki klasycznej od świata muzyki jazzowej. Po tym zestawieniu wirtuozów z których każdy jest osobnym unikatowym muzycznym światem, możemy się spodziewać mnóstwa barw i spontaniczności ale przede wszystkich wyrafinowanego, szlachetnego brzmienia i radości muzykowania, jako, że będzie to ich pierwsze spotkanie w tym repertuarze. Ostatni koncert naszej urodzinowej edycji będzie miłym odniesieniem do wcześniejszych Festiwali, na których, w różnych konfiguracjach, pojawiał się już niemiecki kompozytor i pianista, Michael Wollny. Tym razem usłyszymy go w bajecznym trio na fortepian i klawesyn i gitarę, wraz z urzekającą Tamar Halarpin i Hanno Bushem , w specjalnie wznowionym programie, który zachwycił Leszka Możdżera na Festiwalu Jazz Baltica 2010 roku. „Wunderkammer to transowa, hipnotyzująca podróż po systemie tonalnym w których instrumenty strunowe stają się swoistym medium zadającym pytanie na które odpowiedź może dać tylko proces zanurzenia się w tu i teraz.” – mówi dyrektor artystyczy. Tajemnicza, intrygująca, na swój sposób rytualna muzyczna forma będzie idealnym zakończeniem piątej edycji Enter Enea Festival.

Jak co roku, Festiwal poprzedzi wernisaż wystawy w ABC Gallery, oraz odsłonięcie nowego obiektu w kuratorowanym przez galerię Katarzyny Jankowiak-Gumną Visual Parku. 1.06, o godz.19 Bartosz Kokosiński, nominowany do Paszportów Polityki i zwycięzca rankingu młodych artystów dziennika Rzeczpospolita „Kompas Sztuki”, zaprezentuje w Galerii wystawę „Opary”, a nieopodal, na ścianie Motelu Strzeszynek „Obraz Pożerający Narzędzia Rekreacji”. W VISUAL PARK od 2013 roku powstaje regularnie konstelacja rzeźb i obiektów artystycznych. Spacerując w okolicy strzeszyńskiej plaży można już zobaczyć dzieła: Space Delusions Filipa Wierzbickiego-Nowaka, Malum Cyryla Zakrzewskiego, Tension Sławomira Sobczaka, Sen Guliwera prof. Andrzeja Bednarczyka i Niedźwiedzicę, czyli rzeźbę – relikt przeszłości, nieznanego autora, powstała prawdopodobnie w latach 70 – tych XX wieku, w trakcie odbywającego się nad jeziorem pleneru.

Współistnienie natury, muzyki i sztuki jest doceniane zarówno przez publiczność Festiwalu jak i artystów odkrywających okolice poznańskiego jeziora i jego niepowtarzalną atmosferę. Pięcioletnia historia festiwalu założonego przez Jerzego Gumnego, pozwoliła nie tylko na przywiązanie wiernej publiczności, oraz zyskanie rozpoznawalności w muzycznym świecie, ale też zdobycia zaufania stałych partnerów, dla których inwestycja w kulturę jest czymś więcej. Od 2015 roku energię festiwalu wzmacniać będzie wielkopolska marka Enea, wraz z którą na początku czerwca zaprosimy publiczność na Enter Enea Festival.