“America” to najnowszy album Włodka Pawlika – jak dotąd jedynego polskiego muzyka jazzowego, któremu udało się zdobyć prestiżową nagrodę Grammy. Razem z Pawłem Pańtą na basie i Cezarym Konradem na perkusji, jako Włodek Pawlik Trio, nagrali niezwykłą płytę, która podsumowuje ostatnie 30 lat artystycznej pracy Pawlika.

Jak mówi artysta: „Ten album jest efektem moich muzycznych fascynacji, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Na tej płycie nie ograniczyliśmy się więc do typowych jazzowych kompozycji. Poza utworami napisanymi w różnym czasie – lecz do tej pory nigdy nie nagranymi – przełożyliśmy na język naszego tria ulubione motywy z filmów, do których wcześniej stworzyłem ścieżki dźwiękowe tj. “Wrony” Doroty Kędzierzawskiej, czy “Rewersu” Borysa Lankosza. Ta płyta to także hołd oddany, wielkim polskim pianistom/kompozytorom/patriotom tj. Chopinowi oraz Paderewskiemu – nagrywając jazzowe transkrypcje ich muzyki, chciałem podkreślić jak wielką rolę odegrała ich twórczość w moim życiu.”

Pawlik dokonał nagrań na unikalnym fortepianie Arabesque firmy Steinway & Sons z limitowanej edycji. Jest on pierwszym dostępnym w Polsce limitowanym egzemplarzem Steinwaya. To z pewnością historyczna karta polskiego jazzu i pianistyki, którą jako pierwszy zapisuje Włodek Pawlik.
WPT America

Właśnie ruszyła przedsprzedaż edycji specjalnej albumu „America”, która będzie dostępna jedynie na stronie Fonografiki tutaj oraz na koncertach promujących album. Pierwszy z nich odbędzie się już 24 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Oficjalna premiera albumu odbędzie się 29 maja.

Tracklista:

1. America
2. Gabinet (z filmu “Rewers”) – “The Office”( from the film “Rewers” )
3. Speed Limited
4. Mazurek F moll -F. Chopin – Mazurka in F minor
5. Prego … Grazie ….
6. Nocturne B moll -I.J. Paderewski – Nocturne in B minor
7. Zezowate Tango – Cross-eyed Tango
8. Blue Munk
9. Królowa Chłodu – The Queen of the Cold
10. Funky-Punky
11. Wrony (z filmu “Wrony”)- “Crows”( from the film “The Crows”)