18 listopada (wtorek) o godzinie 19:00 na Nowej Scenie Teatru Roma odbędzie się  inauguracja nowego cyklu koncertów  jazzowych pt. “Dobry Wieczór Jazz” pod opieką artystyczną Krzysztofa Herdzina. Na scenie zobaczymy japońską wokalistkę Akiko z Triem Marcina Olaka.

W programie koncertu znane standardy jazzowe oraz stare pieśni japońskie z aranżacjach Marcina Olaka.

W lutym 2015 roku nakładem Domu Wydawniczego For Tune ukaże się płyta „Kono michi” nagrana podczas dwóch koncertów, które odbyły się rok później, czyli latem 2013 roku, w Gdyni podczas Ladies’ Jazz Festiwal, oraz we wrocławskim Imparcie. Akiko tym razem śpiewała głównie tradycyjne pieśni japońskie przepięknie zaaranżowane przez Marcina Olka.

„Z jednej strony to piosenki musieliśmy więc zagrać jej prosto – pisze Marcin, bez zbytecznych udziwnień, żeby stworzyć przestrzeń, w której mógłby zabrzmieć głos Akiko. Z drugiej strony w częściach instrumentalnych chcieliśmy otworzyć improwizacje, zgrać intuitywnie, poza jazzowym idiomem. Okazało się, że te dwa światy mogą się spotkać, uzupełnić. W ogóle cały ten projekt był oparty o ideę spotkania: estetyk, światów, tradycji kulturowych. Dla nas było to intrygujące i inspirujące wydarzenie.

Dziennikarz muzyczny Adam Dobrzyński obecny na koncercie w Gdyni tak opisuje swoje wrażenia po spotkaniu a Akiko: „Skromna, eteryczna, zajmująca i chyba bardziej nieprzewidywalna niż chciało by się sądzić. Jej muzykę poznałem dużo za późno ale wystarczająco by się zakochać. Jej brawurowe wykonanie Dark Eyes rzuca cień na wszystkie dotychczasowe wersje Oczy czarne od wschodu po Nowy Orlean. Poza tym język japoński osadził się w tej piosence z należytym nerwem i atencją. Piękny głos, obok którego nie sposób przejść obojętnie”.

Akiko to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy nowego jazzu z Kraju Kwitnącej Wiśni. W jej repertuarze znajdziemy ponad 500 standardów jazzowych, jednak jest śpiewaczką niezwykle uniwersalną. Niemal każda jej płyta to eksploracja innego muzycznego stylu. Akiko pracowała z wieloma znakomitymi producentami, między innymi: Swing Out Sister, Tatsuo Sunaga, Yasuharu Konisi (ex:pizzicato five), Bugge Wesseltoft (Jazzland). Swoje nagrania realizowała nie tylko w Japonii, ale również w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro czy Oslo. Akiko jest też cenioną producentką i autorką piosenek. Pracując nad swoimi płytami z wielką starannością dba o każdy element: począwszy od doboru repertuaru, a kończąc na szacie graficznej. Akiko kreuje swój własny styl, jest niezwykle intrygującą reprezentantką nowej ery japońskiego jazzu.

plakat_dobry_wieczor_jazz_akkiko

Marcin Olak jest jednym z ciekawszych gitarzystów na europejskiej scenie jazzowej. Jako jeden z nielicznych gra jazz na gitarze klasycznej i akustycznej, wykorzystując specyficzne możliwości brzmieniowe i artykulacyjne tych instrumentów; czasem sięga też po gitarę elektryczną. Chętnie porusza się na pograniczu różnych stylistyk: między jazzem a muzyką współczesną, między formą zamkniętą a improwizowaną. Koncertuje i nagrywa solo, jak również w zespołach: od formacji free-jazzowych, poprzez orkiestrę symfoniczną, aż do klasycznych zespołów kameralnych. Na szczególną uwagę zasługuje jego autorski projekt, Marcin Olak Trio, zdobywający uznanie coraz to szerszej publiczności. Marcin także aranżuje i komponuje: jest autorem utworów kameralnych, tematów jazzowych i piosenek; nie stroni także od większych form. Marcin ma na koncie współpracę w wieloma wybitnymi artystami, m.in. Leszkiem Potasińskim, Michałem Bajorem, Korą i Antoniną Krzysztoń. Występował także z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Narodowego i innymi.