Włodek Pawlik, Krzysztof Herdzin, zespół Perfect i Tomasz Organek laureatami nagród muzycznych Trójki. Program 3 już po raz 21. przyznał nagrody muzyczne dla najciekawszych wykonawców roku. Uroczystą galę, która odbyła się w środę 22 października w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej uświetnił koncert duetu Katarzyna Nosowska & Ania Dąbrowska.

W kategorii Muzyka Jazzowa Wydarzenie Mateusza Trójki odebrał Włodek Pawlik. Nagrodę otrzymał za: „eleganckie i kunsztowne połączenie brzmienia tria jazzowego z orkiestrą symfoniczną na płycie „Night In Calisia”, uhonorowane przez świat muzyczny nagrodą Grammy”.

Tomasz Organek, wokalista i lider autorskiego projektu Organek, otrzymał nagrodę w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Debiut. Jury doceniło wokalistę za: „odważny i oryginalny powiew rock’n’rolla w muzyce rozrywkowej na płycie „Głupi” oraz przypomnienie istoty bezpośredniego i bardzo osobistego kontaktu z publicznością podczas koncertów zorganizowanych w małych miejscowościach na Podlasiu, latem 2014 roku”.

Jury przyznało także dwie nagrody za całokształt osiągnięć twórczych. W kategorii Muzyka Jazzowa doceniony został Krzysztof Herdzin, który ujął Akademię Muzyczną Trójki „znakomitymi osiągnięciami w dziedzinie kompozycji, aranżacji i pianistyki oraz wielkim talentem, wyobraźnią twórczą i wspaniałymi rezultatami łączenia różnych gatunków muzyki”.

W kategorii Muzyka Rozrywkowa Mateusza za całokształt odebrali muzycy grupy Perfect. W uzasadnieniu nagrody czytamy: „Za to, że dzięki Waszym wspaniałym piosenkom parę pokoleń słuchaczy „chciało być sobą”; za to, że uczyliście nas szaleństwa, chcąc kupić lokomotywę; za to, że od paru dekad jesteście „Niepokonani”; „Niewiele możemy Wam dać” poza wdzięcznością, szacunkiem i uwielbieniem!”.

Specjalny dyplom odebrał również – obchodzący 80. urodziny – Jan Borkowski, jeden z pomysłodawców (wraz z Pawłem Sztompke) „Mateuszy Trójki”. „Drogi Panie Janie! Studio im. Agnieszki Osieckiej bez Pana gigantycznej pracy i oddania nie stałoby się tak kultowym miejscem, z którego Trójka jest bardzo dumna” – podziękowała jubilatowi Magda Jethon, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia.

Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego „Mateusze Trójki” przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 1987 r. Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak „Pod papugami”, „Jedziemy autostopem”, czy „Był taki ktoś”. Nagrody przyznaje Akademia Muzyczna Trójki w składzie: Jan Borkowski, Jan Chojnacki, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Wojciech Mann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Wojciech Ossowski, Mariusz Owczarek, Barbara Podmiotko, Zofia Sylwin, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.