Chociaż Konkurs Piosenki Eurowizji w oczach wielu obserwatorów już dawno stracił na poziomie i stał się synonimem kiczu, można znaleźć na nim wielu obiecujących artystów. Jednym z nich jest żeńskie trio folkowe Elaiza, które ma na swoim koncie debiutancki album pt. “Gallery“, przepełniony wpadającymi w ucho popowymi propozycjami.

Niemiecki zespół, w którego skład wchodzi mająca polsko-ukraińskie korzenie wokalistka Elżbieta Steinmetz, kontrabasistka Natalie Plöger i akordeonistka Yvonne Grünwald, może nie podbił eurowizyjnej sceny ze swoją propozycją “Is It Right?“, jednak spodobał się polskiej publiczności, dzięki czemu na dość długo trafił do wszystkich mainstreamowych rozgłośni radiowych. Słuchając całego albumu trzeba jednak dodać, że na jednym utworze się nie kończy. Zarówno ten, jak i drugi utwór zaprezentowany podczas krajowych eliminacji (“Unser Song für Dänemark“), “Fight Against Myself“, już od pierwszego odsłuchania pozostają w głowie.

Jak przyznała sama Steinmetz, dzięki albumowi chciała pokazać różne aspekty sztuki, w tym m.in. pantomimę, którą można obejrzeć w teledysku do singla “Is It Right?”. Na płycie nie brakuje także innych artystycznych, dynamicznych propozycji, takich jak “Green“, “Goodbye” czy “Miracle“, a także tych nieco spokojniejszych, na czele z “Invisible Line” zamykającym płytę. Słuchając całego krążka nietrudno nie zakochać się natomiast w takich piosenkach, jak przypominającym o minionym lecie kawałku “Lemonade“, poruszającej emocjonalnością kompozycji “Cinderella” czy napełniającego pozytywnym nastrojem “Circle of Life“. Każda z nich okazuje się przemyślaną produkcją z chwytliwą melodią oraz niegłupią warstwą tekstową, za którą odpowiedzialna jest sama Steinmetz we współpracy z Adamem Kesselhautem Frankiem Kretschmerem, producentem całości (razem z Ingo Politzem).

Chociaż obecnie zespołowi niestety bliżej do zdobycia łatki “artysty jednego przeboju” (jak większości debiutantów), po przesłuchaniu całego krążka pozostaje mieć nadzieję, że o dziewczynach będzie jeszcze głośno. Oprócz ciekawych propozycji, jakie prezentują, charakteryzuje je bowiem także niezwykła energia oraz charyzma, o czym mogliśmy się przekonać m.in. podczas rozmowy, którą nasza redakcja przeprowadziła z nimi kilka miesięcy temu.