– Moim marzeniem jest tworzenie pięknej muzyki i wzbogacanie nią tak wielu ludzi, jak to tylko możliwe – przyznaje David Virelles.

7 października ukaże się nowa płyta Davida – „Mboko: Sacred Music for Piano, Two Basses, Drum Set and Biankoméko Abakuá” – jego pierwszy album w renomowanej wytwórni ECM.

mboko

Tytułowe słowo „Mboko” może oznaczać fundament, trzcinę cukrową albo Głos. Jednak nie ludzki głos, a Głos z wierzeń Abakua – głos duchów. Dźwięk jest elementem bardzo szanowanym w tej kulturze i to uwielbienie dla dźwięku, tak charakterystyczne dla Abakua, stało się podstawą wszystkich kompozycji Davida Virellesa, zawartych na „Mboko”.

Drugi człon tytułu – „Sacred Music for Piano, Two Basses, Drum Set and Biankomeko Abakua” podkreśla zarówno rytualny wydźwięk wszystkich 10 utworów na płycie, jak i przewodnią rolę fortepianu, jak bardzo ważny dźwięk dwóch kontrabasów, polirytmicznej perkusji i tradycyjnych perkusjonaliów. Virelles stworzył płytę, która jest zaraz odbiciem wieków przeszłych, jak i współczesnością, osobistym i wspólnym przeżyciem, medytacyjna i impulsywna. „Mboko” rzuca urok.

David Virelles „Mboko: Sacred Music for Piano, Two Basses, Drum Set and Biankoméko Abakuá”

David Virelles – piano, Thomas Morgan – double bass, Robert Hurst – double bass, Marcus Gilmore – drums, Román Díaz – biankoméko, vocals