28 października w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się wielkie otwarcie wystawy stałej prezentująca 1000 lat historii Żydów polskich. Z tej okazji Muzeum zaprasza na oficjalne uroczystości, wyjątkowe widowisko oraz na premierowe zwiedzanie. Natomiast 29 i 30 października w Muzeum POLIN odbędą się dni otwarte: wystawy będą czynne od rana do nocy, a w całym muzeum odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Z okazji otwarcia wystawy wiele imprez przygotowały także nasze instytucje partnerskie. Ruszyła rezerwacja wejściówek na koncerty w ramach dni otwartych. 28 – impreza DJska, 29 – Ircha Mikołaja Trzaski a potem David Krakauer’s Ancestral Groove; 30 – Adam Bałdych i Yaron Herman New Tradition, Paweł Szamburski Ceratitis Capatita, Klezzmates.

key_vis_synagoga

  • Balagan Meschugge Party Warsaw

Aviv Netter jest pomysłodawcą i organizatorem Meschugge Party – cyklicznych imprez tanecznych, które z powodzeniem odbywają się w klubach Berlina i Wiednia. Charakter imprezy opiera się na tanecznej muzyce jidysz, Izraela i Mizrachi Pop oraz dobrej wspólnej zabawie.

  • Ircha – kwartet klarnetowy Mikołaja Trzaski

Koncert Irchy to coś więcej niż spotkanie z czterema najważniejszymi dziś klarnecistami na polskiej scenie improwizowanej. Mikołaj Trzaska, Michał Górczyński, Paweł Szamburski i Wacław Zimpel grają bez dodatkowych mikrofonów – za każdym razem wchodząc w dialog z przestrzenią, w której występują i z ludźmi, którzy przyszli ich posłuchać. Ich muzyczna improwizacja, u swych korzeni czerpiąca z tradycji muzyki chasydzkiej, wyraża się zarówno dźwiękach nowoczesnego jazzu jak i w przestrzeni, którą tworzą, przyjmując kolejne role: solisty, uczestnika dialogu, chóru. Każdy z członków zespołu to muzyczna osobowość. Mikołaj Trzaska jest współtwórcą słynnej grupy Miłość – pod koniec września jego muzyka do filmu Wojtka Smarzowskiego nagrodzona została na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Michał Górczyński wydał w tym roku autorską płytę „Preparing to dance” inspirowaną współczesną poezją jidysz Ahrona Yeremiahu Tauba. Paweł Szamburski to współtwórca najważniejszej niezależnej oficyny wydawniczej Lado ABC – w ramach Dni Otwartych usłyszymy także jego nowy projekt solowy – Ceratitis Capatita (30.10) – będący interpretacją muzycznych kultur religii basenu Morza Śródziemnego. Wacław Zimpel uważany jest za jednego z najciekawszych dziś klarnecistów w Europie – w swoich przedsięwzięciach artystycznych mierzy się z amerykańskim freejazzem, europejską kameralistyką a nawet indyjską muzyką karnatycką

  • David Krakauer’s Ancestral Groove.

Jeśli chcielibyśmy znaleźć jedną osobę, która symbolizuje odrodzenie muzyki żydowskiej na świecie, byłby to bez wątpienia klarnecista David Krakauer. Współzałożyciel słynnego The Klezmatics, tworzy zarówno muzykę rozrywkową, porywającą tłumy m.in. na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, jak i wysublimowaną muzykę współczesną, współpracując m.in. z legendarnym Kronos Quartet. Krakauer występował w najbardziej prestiżowych salach i festiwalach świata: Carnegie Hall, Bibliotece Kongresu, na BBC Proms, Womex czy festiwalu w Marciac. Dorobek klarnecisty dobrze podsumował dramaturg, zdobywca nagrody Pulitzera za sztukę „Anioły w Ameryce” Tony Kushner: Muzyka Krakauera pozwoliła mi na nowo odkryć kulturę Yiddish. Na koncercie w ramach Dni Otwartych zaprezentuje swój najnowszy projekt – elektryczny Ancestral Groove, z którym w tym nagrał album pt. Checkpoint.

  • Adam Bałdych / Yaron Herman – The New Tradition.

Jazz jest muzyką wolności, ale także tradycji i kontynuacji. Adam Bałdych i Yaron Herman są zbyt młodzi by móc bezpośrednio wesprzeć się na ramionach największych jazzowych gigantów. Swój muzyczny język budują w czasach, w których coraz trudniej jest odpowiedzieć na pytanie: „co to jest jazz?”. Każdy z nich musiał stworzyć sobie nową tradycję. Szczęśliwie mogli zrobić to razem. Polski skrzypek i żyjący we Francji izraelski pianista wydali w tym roku w prestiżowej niemieckiej oficynie ACT Music album pt. „The New Tradition”. Muzyczna improwizacja łączy się tu z muzyką Tomasa Tallisa, Fryderyka Chopina, Krzysztofa Komedy czy Zbigniewa Seiferta. Możemy mieć nadzieję, że na koncert w Muzeum POLIN panowie przygotują coś specjalnego.
Adam Bałdych jest jednym z najciekawszych skrzypków na europejskiej scenie jazzowej. Na swym koncie ma m.in. prestiżową nagrodę ECHO – przyznawaną przez niemiecki przemysł fonograficzny – przepustkę do największych koncertowych sal i festiwali Europy. Pianista Yaron Herman łączy w swojej muzyce inspiracje muzyką klasyczną Scriabina i Ravela, jazzową – spod znaku Paula Bleya i Keitha Jarretta – z popem w wydaniu Björk czy Stinga.

  • Paweł Szamburski – Ceratitis Capatita.

Niezwykły projekt zabrzmi w niezwykłej przestrzeni. Paweł Szamburski – improwizator, twórca muzyki do spektakli teatralnych, autor nowych ścieżek dźwiękowych do filmów Polańskiego czy animacji Stefana i Franciszki Themersonów, współtwórca i animator warszawskiej sceny niezależnej spod znaku LADO ABC, postanowił z pomocą klarnetu wejść w dialog z tradycją muzyczną pięciu religii basenu Morza Śródziemnego – chrześcijaństwa, prawosławia, islamu, judaizmu, sufizmu i bahaizmu. Projekt ten, pod nazwą Ceratits Capatita zabrzmi na koniec Dni Otwartych w Galerii Las, a muzyka roznosić się będzie po całym budynku Muzeum Polin.

  • Klezzmates. 

Muzyka, także muzyka żydowska, żyje tylko wtedy, gdy pozostaje w dialogu z tym co najciekawsze we współczesnym świecie dźwięków. Udowadnia to krakowski zespół Klezzmates – na czele z Bartoszem Dworakiem – skrzypkiem, który w ostatnich kilkunastu miesiącach wygrywa wszystkie konkursy, w których postanawia wziąć udział, na czele z I Międzynarodowym Jazzowym Konkursem Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta czy konkursem w ramach Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa. Zespół zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „The Teeter”