Hanza Jazz Festiwal to wydarzenie adresowane przede wszystkim do młodych muzyków, a także do fanów muzyki jazzowej z całej Polski. To również miejsce wymiany doświadczeń muzycznych zarówno między uczestnikami jak i wykładowcami, miejsce zabawy, nawiązywania kontaktów oraz pierwszych występów przed publicznością.

Celem Hanza Jazz Festiwal jest sprowokowanie dialogu między młodymi artystami oraz doskonalenie warsztatu muzycznego uczestników. Festiwal zachęca do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz poznawania jazzu nie tylko przez uczestników warsztatów ale także widzów, mieszkańców miasta oraz turystów.

HJF spełnia ważną rolę edukacyjną, poprzez wykłady przybliżając szerokiej rzeszy widzów ambitną i trudną w odbiorze muzykę jazzową, co podnosi poziom wiedzy i kompetencji kulturalnych naszego społeczeństwa. Festiwal ten zwiększa również poziom atrakcyjności Koszalina, zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

Koszalin zyskuje miano miasta otwartego, ciekawego, gdzie rozwój kultury jest jednym z nadrzędnych celów władz. Ogromne znaczenie ma również promocja naszego regionu poprzez środki masowego przekazu w całej Polsce.

W tym roku wystąpią prawdziwe sławy jazzu. Na jedyny koncert do Polski przyjedzie Takuya Kuroda, który wydał w tym roku świetnie przyjętą płytę w Blue Note Records. Zagra też Marcin Wasilewski Trio wraz ze szwedzkim saksofonistą Joakimem Midlerem. Muzycy wydają swoją nową płytę i Koszalin znalazł się na trasie światowego tourne. Zaznaczyć należy, że członkowie Marcin Wasilewski Trio pochodzą z Koszalina. To tu ukończyli szkołę muzyczną. Na zakończenie Hanza Jazz Festiwal wystapi żywa legenda polskiego jazzu czyli Zbigniew Namysłowski ze swoim kwintetem. W trakcie festiwalu zobaczymy też młodych zwycięzców festiwalu Jazz Nad Odrą czyli NSI Quartet oraz międzynarodowy skład Yvone Sanchez, Jonathan Ramirez Garcia i Levandek Trans-formations.