Gwiazdą i przedstawicielem grupy „Legend” tegorocznego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur będzie Hugh Masekela – wybitny trębacz z RPA, król afro-jazzu, podziwiany i współpracujący z gigantami światowej muzyki jak Stevie Wonder czy Bono. Jest autorem słynnego „Bring Him Home Back (Nelson Mandela)”.

Pochodzący z RPA 75-letni mistrz afro-jazzu i pionier muzyki fusion. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych trębaczy jest międzynarodową gwiazdą sceny jazzowej i popowej. Wydał 40 albumów, koncertował m.in. ze Steviem Wonderem, U2, Waynem Shorterem i Paulem Simonem. Grał w najbardziej prestiżowych salach świata, jak Carnegie Hall czy Lincoln Center. Współtworzył przełomowe zespoły afrykańskie, m.in. z żoną Miriam Makebą (1932-2008) – słynną wokalistką i działaczką społeczną, znaną jako Mama Afrika. Masekela jest autorem hymnu walki z apartheidem „Bring Him Back Home (Nelson Mandela)”, a także twórcą przebojowych nagrań, które trafiały na szczyt listy Billboardu. Spędził życie pomiędzy Afryką i USA, przesuwając granice muzycznych podziałów, walcząc o renomę twórczości afrykańskiej, emancypację rdzennych mieszkańców RPA i budując unikalny styl, podziwiany na równi przez entuzjastów jazzu, prestiżowe gremia i masową publiczność.

Hugh Masekela

Urodził się 4 lipca 1939 r. w górniczym miasteczku Witbank niedaleko Johannesburga. Wychowywany przez babcię, szybko poznał i zaczął wykonywać repertuar lokalnych plemion – pieśni śpiewane na co dzień i podczas ceremonii oraz świąt. Zaczynał karierę w orkiestrach akompaniujących popularnym wokalistom, ale szybko dołączył do zespołów o większych twórczych ambicjach. W wyniku represji przeciwko czarnoskórym mieszkańcom, w 1960 r. Hugh Masekela, wraz z przyszłą żoną Miriam Makebą, opuścili RPA, zaczynając trwającą 30 lat muzyczną i polityczną emigrację i stając się symbolem afrykańskiego bogactwa kulturowego oraz walki o wolność i równouprawnienie. W latach 70. Masekela skupił się na eksplorowaniu i prezentowaniu korzennych brzmień afrykańskich, a także tworzeniu protest songów. Współpracował ze sławami muzyki etnicznej, jak Fela Kuti czy Dudu Pukwana. Wziął udział w nagraniu jednej z najważniejszych płyt afrykańskich „Home Is Where The Music Is”, występował z legendarnym zespołem afro-popowym Hedzoleh Sounds. Koncertował w Gwinei, Ghanie, Zimbabwe, Botswanie – grał tam dla wielotysięcznych widowni w chwili emancypacji narodów afrykańskich. W latach 80. z powodzeniem łączył jazz z rockiem i popem, produkował utwory Miriam Makeby (rozwiedli się po kilku latach małżeństwa), wziął też udział w wielkiej trasie koncertowej Paula Simona i muzyków etnicznych „Graceland Tour”. Był przeciwnikiem apartheidu, w 1986 r. skomponował słynny utwór „Bring Him Back Home (Nelson Mandela)”, który stał się hymnem wszystkich, którzy czekali na wyjście Nelsona Mandeli z więzienia i rozpoczęcie demokratycznych rządów w RPA. Masekela wrócił do ojczyzny w 1990 r., gdy Mandela był już na wolności, a Afrykański Kongres Narodowy przygotowywał się do przejęcia władzy w kraju. Dziś trębacz kontynuuje intensywną karierę, nagrywając albumy z afro-jazzem i muzyką fusion. Do dziś wydał ich ponad 40. W 2011 r. trębacz, kompozytor i bandleader otrzymał WOMEX Award za całokształt twórczości, stanął też na scenie w Johannesburgu razem z zespołem U2. W 2012 r. znów ruszył w globalną trasę z Paulem Simonem celebrując 25-lecie kultowego albumu „Graceland”. Wydał też płytę „Friends” z Larrym Willisem.

Hugh Masakela zagra 24 września jako główna gwiazda Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.