18 września w Śląskim Jazz Clubie w Gliwicach w ramach koncertów „Czwartek Jazzowy z Gwiazdą” wystąpi Artur Dutkiewicz Trio – „Prana”. Premiera płyty „Prana” odbyła się 7 lutego 2014 r. Zawiera ona kompozycja Artura Dutkiewicza, któremu towarzyszą Michał Barański na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji.

Beznazwy-1

ARTUR DUTKIEWICZ – Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, nazywany „Ambasadorem polskiego jazzu”. Urodził się w Pińczowie (woj. Świętokrzyskie). Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r. Laureat wielu konkursów m.in.: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, „Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”. Final ista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r.

Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: z Tomaszem Szukalskim, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Milan, Ninegates Jazz Festival – Beijing, Kontu Festival – Helsinki. Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam zarówno jako aktor, jak i muzyk (muzitor), współtworząc muzykę do spektakli „Proces” F. Kafki i „Taniec Lokatora”.

Artur Dutkiewicz występuje SOLO oraz prowadzi od wielu lat własny zespół ARTUR DUTKIEWICZ TRIO. Ostatnie albumy pianisty „Hendrix Piano” oraz „Mazurki” zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków. W lipcu 2011 roku Artur Dutkiewicz wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Specjalnie na to wydarzenie zaaranżował i zagrał w gronie pianistów z całego świata utwór na 30 fortepianów. Improwizacje solowe wykonał w duecie ze światowej sławy pianistą Cyprienem Katsarisem. Koncert, którego wysłuchało ok. 30 tys osób, był wyrażeniem szacunku dla różnorodności kultur i przesłaniem pokoju dla świata. Artur Dutkiewicz nazywany jest „Ambasadorem polskiego jazzu”; jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W ostatnich trzech latach wystąpił w 45 krajach na całym świecie od USA przez Europę po Chiny.

MICHAŁ BARAŃSKI – wybitny kontrabasista młodego pokolenia jazzowego. Już jako trzynastolatek wszedł w skład kwartetu amerykańskiego klarnecisty Brada Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. W trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jose Torres, David Doruzka, Carmen Moreno.

Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Momentem zwrotnym w karierze Michała Barańskiego było zaproszenie go w 2008 roku do zespołu Benny Maupina – legendarnego multiintrumentalisty, który współpracował z Milesem Davisem (słynny album „Bitches Brew”) i ze znakomitą formacją „Headhunters” Herbie Hancock’a.

ŁUKASZ ŻYTA – znakomity polski perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europe Jazz Contest w Hoelaart (1996). Jest laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał również wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Współpracował z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Andrzej Cudzich, Jarosław Śmietana, Henryk Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Urszula Dziak, Ewa Bem, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Bennie Maupin, Dino Saluzzi, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry.

Artur Dutkiewicz Trio – Artur Dutkiewicz – fortepian; Michał Barański – kontrabas; Łukasz Żyta – perkusja;

Bilety: 10 zł przedsprzedaż / 15 zł w dniu koncertu. Godz. 20:00. Otwarcie klubu: 19:30

Bilety na koncert będą dostępne w przedsprzedaży w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach (ul Dolnych Wałów 3), od wtor­ku do so­boty w godz. od 10.00 do 18.00

Istnieje możliwość zakupu biletów na koncerty w ŚJC drogą elektroniczną.

Aby dokonać zakupy należy:

1. Wysłać drogą mailową na adres sjc@sjc.pl zamówienie na pożądaną liczbę biletów z zaznaczeniem, o który koncert chodzi.

2. Dokonać przelewu na konto Śląskiego Jazz Clubu

3. Po dokonaniu przelewu potwierdzenie w formie PDF lub JPG przesłać drogą mailową na ten sam adres.

W celu zapoznania się z zasadami zakupu biletów na koncerty w SJC prosimy pobrać regulamin przedsprzedaży w formacie PDF.