Nakładem japońskiego wydawnictwa Gats Production Ltd ukaże się ”City Album” fortepianowego tria dowodzonego przez Michała Wróblewskiego, pianistę bardzo starannie pielęgnującego i rozwijającego brzmienie swojego zespołu.

Urodzony w 1983 roku Michał Wróblewski gra i komponuje. Jest absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na katowickiej Akademii Muzycznej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Zdobył wiele nagród, w 2012 roku został laureatem konkursu Transatlantyk – Instant Composition Contest i finalistą Nottingham International Jazz Piano Competition 2012. Rok później zdobył “Słowika”, nagrodę kulturalną Gorzowa Wielkopolskiego. Występował na wielu festiwalach jazzowych, między innymi na: Festiwalu Jazz nad Odrą, Festiwalu Jazz Jantar, Pomorskiej Jesieni Jazzowej, Jazz Fest Berlin, Jazz na Guido, Nottingham International Jazz Piano Competition, Ars Cameralis Festival; to tylko część festiwali, na których miał okazję występować.

Okładka

Od 2010 roku tworzy własne trio – Michał Wróblewski Trio, w jego skład wchodzą: Michał Jaros (kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja) i oczywiśćie sam Wróblewski. Trio zdobyło I nagrodę na konkursie młodych zespołów jazzowych “Jazz Juniors” w Krakowie. Ma na koncie debiutancki album zatytułowany “I Remember”, zauważony przez krytyków i fanów zarówno w Polsce, jak i Izraelu, USA oraz Japonii. Zdobył liczne świetne recenzje, trafił również na rynek japoński we wrześniu 2012 roku. W listopadzie 2013 roku muzycy z tria Wróblewskiego odbyli trasę koncertową z Terence’m Blanchardem – światowej sławy trębaczem i kompozytorem muzyki filmowej, uczniem Ellisa Marsalisa, autorem muzyki do ”Tramwaju zwanego pożądaniem” i filmów Spike’a Lee.

”Brzmienie tria fortepianowego jest chyba najbardziej popularnym brzmieniem w muzyce jazzowej; pamiętajmy, że spotykamy je także w niemal każdym większym zespole jako sekcję rytmiczną – pisał na łamach Jazz Forum Ryszard Borowski – A już nagrać triową płytę złożoną z kilku utworów, z których każdy będzie rozpoznawalny, a zespół będzie miał swoje brzmienie – to wydaje się zupełnie niemożliwe. A jednak taka sztuka udała się trzem młodym muzykom z Tria Michała Wróblewskiego. Dawno już nie słyszałem tak dobrej polskiej płyty!”. Maciej Nowotny z Radia Jazz dodaje: ”Tym, co wyróżnia go spośród wielu polskich pianistów, opuszczających Akademię Muzyczną w Katowicach, jest na pewno jego talent kompozytorski. Utwory są różnorodne, pokazują szeroki wachlarz muzycznych inspiracji – od tradycyjnego stride piano, poprzez bop, cool, polski folk, po free jazz. Każdy musi być pod wrażeniem łatwości, z jaką łączy te wpływy, śpiewając jednocześnie swoją własną, oryginalną pieśń”.

Na nowej płycie zespół Michała Wróblewskiego podąża dalej w wyznaczonym przez siebie kierunku: zamiast formalnych eksperymentów usłyszymy raczej wpadające w ucho melodie; w miejscu nieokiełznanych solówek znajdziemy raczej popisy opanowane, starannie dobierające używane dźwięki; nieujarzmioną ekspresję zastępują oszczędne i tradycyjne, ale bardzo różnorodne kompozycje. Otwierające płytę ”Warsaw Blues” mogłoby powstać równie dobrze w latach 20. w jednym z jazzowych klubów Harlemu. Kolejny utwór, ”Take Nine” (mrugnięcie okiem w stronę klasycznego ”Take Five” Dave’a Brubecka) oparty jest na rytmach typowych dla brazylijskiej muzyki rozrywkowej. Na miejskim albumie Wróblewskiego możemy znaleźć także chopinującą, liryczną, ale także agresywną ”Etude E – Flat Minor”, albo rzewną ”Ballad For Mary”. Całość kończy ”Joyride”, utwór, a właściwie pogodna, bluesowa piosenka pozbawiona słów.

Michał Wróblewski dopiero kształtuje swój muzyczny sposób wypowiedzi, a robi to niezwykle ostrożnie i starannie. Jego muzykę doceniono w Japonii, a w najbliższym czasie wystąpi również w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i kilku innych miejscach na świecie.

Michał Wróblewski – fortepian
Michał Jaros – kontrabas
Paweł Dobrowolski – perkusja
Michał Wróblewski Trio”Michał Wróblewski Trio City Album”, wyd. Gats Production Ltd (2014).