Już 29 sierpnia (piątek), o godz. 20:00 w warszawskim klubie Chmury, wystąpi Susana Santos Silva, Torbjörn Zetterberg, Wojciech Jachna oraz Ksawery Wójciński. Wstęp:  15 PLN (po rezerwacji) / 20 PLN (w dniu koncertu).

banner

Susana Santos Silva na trąbce, czyli czołowa postać portugalskiej sceny improwizowanego jazzu, wystąpi po raz pierwszy w Polsce ze znanym z clean-feedowskich „Basement Sessions”, szwedzkim kontrabasistą Torbjörnem Zetterbergiem. Przed nimi równie wyjątkowy duet: trębacz Wojciech Jachna oraz kontrabasista Ksawery Wójciński. Też po raz pierwszy, ale na scenie!

Susana Santos Silva – portugalska trębaczka, improwizatorka i kompozytorka, czołowa postać sceny muzycznej w Porto. Posiadaczka licznych dyplomów (Codarts Rotterdam, College Of Music And Performing Arts). Jest współzałożycielką muzycznego stowarzyszenia Porta-Jazz i związanej z nim wytwórni płytowej – Carimbo. W 2010 roku debiutuje w roli lidera własnego kwintetu i wydaje ciepło przyjęty album – „Devil’s Dress”. Od dłuższego czasu związana jest z triem LAMA, którego skład uzupełnia kontrabasista Gonçalo Almeida oraz kanadyjski perkusista Greg Smith. Dotychczasowe płyty tego zespołu zostały wydane przez ceniony label Clean Feed. Współpracuje także z Torbjörnem Zetterbergiem, czego efektem jest płyty „Almost Tomorrow”, również wydana w barwach lizbońskiej wytwórni. W duecie z perkusistą Jorgem Queijo nagrywa z kolei „Songs From My Backyard”. Współpracuje także ze słoweńską pianistką Kają Draksler, belgijskim trio De Beren Gieren, Orquestra Jazz de Matosinhos (mają na koncie wspólne nagranie z Lee Konitzem), European Movement Jazz Orchestra. Do tej pory koncertowała w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech, Austrii, Chorwacji czy Stanach Zjednoczonych.

Torbjörn Zetterberg – kontrabasista, ur. w 1976 roku w Sztokholmie. W 2002 roku, zaledwie rok po ukończeniu Royal College of Music, wydaje swój debiutancki album w barwach szwedzkiej wytwórni Moserobie Music Production. Ma na koncie osiem płyt, z czego dwie („Förtjänar Mer Uppmärksamhet” oraz „Krissvit”) otrzymały nominacje do nagrody Grammy. Oprócz własnych projektów, Torbjörn Zetterberg współpracuje z innymi artystami, nagrywając muzykę m.in. dla Clean Feed i Ayler Records. Lista artystów, z którymi do tej pory grywał jest długa. Wśród nich znajdują się m.in. Jonas Kullhammar, Carlos Garnett, Sonny Fortune, Sonny Simmons, Ivo Perelman, Benny Golson czy Benny Bailey.

Wojciech Jachna – trębacz, ur. w 1976 roku w Bydgoszczy. Absolwent Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na wydziale Historii. Swoją przygodę muzyczną zaczynał jako gitarzysta w grupach punkowych i alternatywnych – PoGoleniu, La Verte, Hyde. W obliczu artystycznej klęski rockowych odmian muzyki rozpoczął przygodę z jazzem. Pobierał naukę gry na instrumencie u trębaczy o różnych podejściach muzycznych – m.in. u Janusza Zdunka, Piotra Wojtasika, Marcina Gawdzisa czy Miłosza Gawryłkiewicza. W latach 2002-2006 nagrywał i koncertował z bydgoskim zespołem reggae Dubska, z którym nagrał cztery płyty: „Nie Zmul Dna”, „Live in Mózg”, „Dubska” i „Avocado”. W latach 2004-2006 związał się z trójmiejską grupą Mordy, z którą wydaje album „Antrology”. Od 2004 roku członek bydgoskiego Sing Sing Penelope. Współautor płyt „Sing Sing Penelope”, „Music for Umbrellas”, „We remember krzesełko”, zarejestrowanej w łódzkim klubie Jazzga z nestorem bydgoskiego free jazzu – Andrzejem Przybielskim „Stirli People in Jazzga” oraz „This is the Music – vol.1”. Od 2005 roku członek Contemporary Noise Quintet/Sextet, z którym to zespołem wydaje płyty: „Pig Inside the Gentleman”, „Unaffected Thought Flow” oraz „ Ghostwriter’s Joke”. W 2009 roku założył duet Jachna/Buhl, mogącym się pochwalić następującymi wydawnictwami: „Pan Jabu”, „Niedokończone książki” oraz „Tapes”. Od 2011 roku członek kolektywu Innercity Ensemble (płyty:”Katahdin” oraz „II”). Współtworzy trio wraz z Grzegorzem Tarwidem i Albertem Karchem. Niebawem światło dzienne ujrzy ich album „SUNDIAL”. Obecnie student IV roku na wydziale Jazzu i Muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Ksawery Wójciński – kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983 r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak: Charles Gayle, Uri Caine, Hamid Drake, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Nicole Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Norris Garner, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Rogiński, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne, Hera, Affinity, Charles Gayle Trio. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits czy Frank Zappa.

SUSANA SANTOS SILVA (POR) + TORBÖJRN ZETTERBERG (SWE)
WOJCIECH JACHNA + KSAWERY WÓJCIŃSKI

29 sierpnia 2014 (piątek), g. 20:00, Chmury, Warszawa
wstęp: 15 PLN (po rezerwacji) / 20 PLN (w dniu koncertu)