Festiwal Skrzyżowanie Kultur, jedna z najważniejszych imprez w Polsce i Europie poświęconych muzyce świata świętuje 10 lecie. To czas podsumowań, ale także zmian. Ich znakiem będzie nowe festiwalowe logo. Nowoczesne i pełne energii jak Skrzyżowanie Kultur.

„Festiwal Skrzyżowenie Kultur nie stoi w miejscu. Uważnie przyglądamy się zmianom zachodzącym wokół nas, podążamy za trendami, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom publiczności, zwłaszcza tej młodej, na której obecności nam zależy. 10-lecie festiwalu postanowiliśmy uczcić nowym logiem. Mamy nadzieję, że stanie się ono naszym naszym znakiem rozpoznawczym. Wyraziste, budzące pozytywne emocje, a przy tym doskonale odzwierciedlające charakter festiwalu, który krzyżuje w Warszawie muzyczny koloryt całego świata. Liczymy, że spodoba się naszym fanom i zwróci uwagę wszystkich, którzy kochają muzykę świata” – mówi Andrzej Matusiak, pomysłodawca FSK i Dyrektor Stołecznej Estrady.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur unowocześnia wizerunek, ale jego specjalnością pozostaje prezentacja najciekawszych artystów world music, przybliżanie odległych kultur, pokazywanie różnorodności świata. Dziesiąta edycja festiwalu potrwa od 24 do 28 września.

Główną gwiazdą 10. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur będzie wybitny afrykański trębacz jazzowy Hugh Masekela. Pochodzący z RPA 75-letni mistrz afro-jazzu i pionier muzyki fusion otworzy wyjątkową, jubileuszową edycję festiwalu prezentującego brzmienia i kultury świata. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych trębaczy Masekela jest międzynarodową gwiazdą sceny jazzowej i popowej.

Hugh Masekela

Wydał 40 albumów, koncertował m.in. ze Steviem Wonderem, U2, Waynem Shorterem i Paulem Simonem. Grał w najbardziej prestiżowych salach świata, jak Carnegie Hall czy Lincoln Center. Współtworzył przełomowe zespoły afrykańskie, m.in. z żoną Miriam Makebą (1932-2008) – słynną wokalistką i działaczką społeczną, znaną jako Mama Afrika. Masekela jest autorem hymnu walki z apartheidem „Bring Him Back Home (Nelson Mandela), a także twórcą przebojowych nagrań, które trafiały na szczyt listy Billboardu. Spędził życie pomiędzy Afryką i USA, przesuwając granice muzycznych podziałów, walcząc o renomę twórczości afrykańskiej, emancypację rdzennych mieszkańców RPA i budując unikalny styl, podziwiany na równi przez entuzjastów jazzu, prestiżowe gremia i masową publiczność.
Wirtuoz trąbki i skrzydłówki zagra 24 września jako główna gwiazda Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Legendy i odkrycia”. W miasteczku festiwalowym przy Pałacu Kultury i Nauki, w samym centrum, miasta wystąpią uznani twórcy i najważniejsi debiutanci współczesnej sceny muzyki świata.