Sprawdźcie maile!

Pytanie: Jaki tytuł nosi utwór nagrany na potrzeby filmu Petera Jacskona?
Odpowiedź: Gollum’s Song

Naprawdę nazywa się Emiliana Torrini Davíðsdóttir. Islandzka piosenkarka gatunku indie rock, minimalistycznego popu i folku oraz trip hopu. Obdarzona głosem o barwie sopranu. Śpiewa i gra na gitarze. Jednym z jej najbardziej znanych nagrań jest piosenka z filmu Peter Jacksona Władca Pierścieni – Dwie wieże. Jej najpopularniejszym albumem jest „Love In The Time Of Science” z 1999 roku – pierwsza płyta wydana poza Islandią. Współpracowała także z Thievery Corporation przy płycie „The Richest Man In Babylon” oraz śpiewała w zespole GusGus – często wykonuje na koncertach utwór Why z ich repertuaru. Użyczyła swojego głosu Paul Oakenfoldowi w utworze Hold Your Hand. Koncertowała wspólnie z m.in.: Mobym, Stingiem, Dido, Travis, Tricky (Adrian Thaws).

Dorastała w miejscowości Kópavogur. Już od najmłodszych lat interesowała się muzyką, ucząc się operowego śpiewu. W wieku 17 lat wygrała konkurs piosenki śpiewając cover Glorii Gaynor „I Will Survive”. Jej głos jest porównywany do takich gwiazd jak Beth Hirsch, Kirsty Hawkshaw i Björk. Pierwszą płytę zatytułowaną „Spoon” wydała w 1994 roku. Pierwsza i dwie kolejne – „Crouçie D’où La” z 1995 roku oraz „Merman” wydana rok później, dostępne były tylko na rynku islandzkim. Postanowiła więc połączyć siły z Rolandem Orzabalem z Tears For Fears, aby wydać swój pierwszy ogólnoświatowy krążek. Album zatytułowany „Love In The Time Of Science” ukazał się w 1999 roku i okazał się wielkim sukcesem. Utwór „Summerbreeze” został wykorzystany w serialu „Buffy: pogromca wampirów”. Peter Jackson po usłyszeniu płyty postanowił zaoferować Torrini zaśpiewanie finałowej piosenki w drugiej części trylogii filmowej Władca Pierścieni. Torrini wykorzystała nadarzającą się okazję. Piosenka odniosła sukces, który artystka zdyskontowała współpraca z Kylie Minogue. Efektem tego było napisanie dla Kylie kilku utworów, w tym między innymi hitu „Slow”.

W 2005 roku wydała także album „Fisherman’s Woman”, który był poświęcony pamięci jej chłopaka, który zginął w wypadku samochodowym. Producentem płyty był Dan Carem. Za tą płytę Torrini otrzymała trzy nagrody na Icelandic Music Awards w 2006 roku. Ostatnie wydawnictwo, krążek „Tookah”, to siódmy longplay w karierze wokalistki. Koncert w Warszawie będzie pierwszym klubowym koncertem artystki w Polsce!