19. edycja jednego z największych europejskich festiwali jazzowych – Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami przedstawia jak co roku przegląd czołówki polskiego jazzu, kilka światowych gwiazd, stałe imprezy cykliczne- tematyczne jak i nowe wydarzenia i debiutujące zespoły polskie i zagraniczne. Łącznie blisko 100 koncertów.

PLAKAT-AFISZ 2014

Festiwal rozpoczął się 6 lipca, tradycyjne świętem jazzu tradycyjnego – Niedziela Nowoorleańska. W tym roku masową imprezę wzbogaci zlot starych samochodów, setki tancerzy swingowych z kończącego się festiwalu tańców jazzowych, a głównymi bohaterami koncertu na dużej scenie na Rynku Głównym będą Old Timers z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jazz Band Ball Orchestra z Stanleyem Breckenbrige i Beale Street Band.

9 lipca, w Auditorium Maximum premiera krakowska sensacyjnego projektu Night In Calisia Tria Włodka Pawlika z Randy Breckerem i orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyr. Adama Klocka, który zdobył jazzowe Grammy 2014 – pierwsze w historii polskiego jazzu.

Od lat stałą imprezą towarzysząca festiwalowi jest Noc Jazzu – jedna z krakowskich Nocy artystycznych. W tym roku 12 lipca impreza zacznie się ogromnym koncertem plenerowym na Małym Rynku o godz.18 z udziałem Eddie Hendersona z Kwintetem Tomka Grochota, Karen Edwards, One World Project Grzecha Piotrowskiego oraz Jamal Thomas Band. Od godz.22 Nocne Koncerty klubowe w 13 miejscach – na czele z Rotundą gdzie wystąpi Adam Pierończyk, Piwnica pod Baranami z NSI Quartet, Piec Art z zespołem Adama Kawończyka i wiele innych.

Nowym, niezwykłym projektem w ramach festiwalu jest 1.edycja Międzynarodowgo Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta organizowanego we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta. Po kilkudniowych (16-18.07) przesłuchaniach uczestników w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się 19 lipca Koncert Laureatów i Jurorów w Centrum Manggha. W międzyczasie w Piwinicy pod Baranami wystąpią czołowi polscy skrzypkowie jazz.- Maciek Strzelczyk (16.07), Adam Bałdych z Piotrem Orzechowskim (17.07) oraz Krzesimir Dębski z Januszem Skowronem (18.07).

Na trzeciej edycji minifestiwaliku pianistycznego Solo Piano Weekend usłyszymy w Sali Marmurowej w Pałacu pod Baranami:

24.07 – Kubę Stankiewicza i Artura Dutkiewicza, a 25.07 – Floriana Webera i Vladislava Sendeckiego.

Chyba najbardziej wybuchowym i elektryzujący, koncertem festiwalu będzie Koncert Nadzwyczajny 27 lipca w Centrum Kijów w wykonaniu czterech super legend jazz-rocka i muzyki fussion : Mike Stern, Bill Evans, Tom Kennedy i Dennis Chambers. Dwaj pierwsi to członkowie zespołu Milesa Davisa z lat 80. To trzeba usłyszeć!

W Piwnicy pod Baranami na codziennych (7-31 lipca) koncertach o godz. 21 usłyszymy m.in. Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Trio Adama Pierończyka, duo Marek Bałata – Dominik Wania, zespół Krzysztofa Ścierańskiego, Wojciecha Karolaka, Pawła Kaczmarczyka, Leszka Kułakowskiego, Jana Jarczyka, Andrzeja Olejniczaka, Marka Napiórkowskiego, Grzegorza Karnasa, wspomnianych czołowych skrzypków i wiele innych zespołów z Polski i zagranicy (tu polecamy Obsession Optet z Kanady, Novas Trio z Chile, Mario Rom’s Interzone z Austrii).

Festiwal zakończy Koncert Finałowy, 1 sierpnia, na Dziedzińcu Pałacu pod Baranami w wykonaniu Atom String Quartet z Vladislavem Sendeckim oraz Kwartet Piotr Wyleżol / Piotr Wojtasik / Adam Kowalewski / Łukasz Żyta z amerykańskim saksofonista Stephen Riley.

Odbędzie się wiele koncertów dodatkowych – m.in., seria 8 koncertów Scena Młodych w klubie Pracownia, koncerty w klubie Harris oraz 26 codziennych nocnych (po godz. 24:00) skandalicznych recitali Jerzego Bożyka z gośćmi w Piwnicy pod Baranami. Tamże prezentowana będzie cykliczna wystawa fotograficzna Leszka Pizły pt. Jazzmeni.

Cały program festiwalu na www.cracjazz.com.