Pierwszy solowy album Neneh Cherry po 16 latach przerwy, to dojrzałe świadectwo wszechstronnych muzycznych zainteresowań wybitnej wokalistki. Inspiracje jazzowe, triphopowe mroki, znakomite elektroniczne rytmy i wreszcie niebanalne melodie jak choćby w singlowej piosence „Out Of The Black“ z gościnnym udziałem Robyn. „Blank Project“ to chyba najbardziej udany sceniczny „comeback“ ostatních lat. W sierpniu Neneh wystąpi jako gwiazda katowickiego festiwalu Tauron Nowa Muzyka!

STS248_DBXXX3XX.indd

Wokalistka znana szerokiej publiczności z takich przebojów jak „Manchild“, „7 Seconds“ (z Youssou N’Dourem) czy “Woman”, niejako skazana była na sceniczną karierę. Wychowywana pod opieką – legendy jazzu – Dona Cherry’ego, dorastała w towarzystwie wybitnych muzyków a jako dziecko raczkowała między stałymi gośćmi nowojorskiego domu: Milesem Davisem czy Allenem Ginsbergiem. W szkole średniej imprezowała z muzykami Talking Heads, by później – już w Londynie – zaangażować się w ruch postpunkowy.

www.youtu.be/xksxl_eh3-g

Neneh jako solistka debiutowała w 1989 roku płytą Raw Like Sushi, z której pochodzą przeboje Buffalo Stance i Manchild. Singiel “7 Seconds” z udziałem senegalskiego wokalisty Youssou N’Doura sprzedał się na świecie w 3 milionach egzemplarzy, a w Polsce przez pięć miesięcy utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki. Podobny sukces odniósł kawałek “Woman” z wydanego w 1996 albumu “Man”. Przez lata kariery Cherry współpracowała m.in. z Trickym, Geoffem Barrowem z Portishead, Michaelem Stipem z R.E.M., zespołami Pulp, Gorillaz i Groove Armada. Ostatnie miesiące poświęciła na muzykowanie ze śmietanką skandynawskich muzyków jazzowych z grupy The Thing.

Wszystkie te doświadczenia słychać na “Blank Project”. Jest tu beatnikowska poezja, jest swobodne podejście do rytmu – efekt jazzowej edukacji, są hiphopowe inspiracji i elektroniczne eksperymenty, jest wreszcie mroczny trip-hopowy liryzm. Nie brakuje klimatycznych piosenek, które mogłyby trafić do repertuaru Portishead. Krytycy porównują też brzmienie “Blank Project’ do pierwszych albumów Trickyego. Warto też podkreślić obecność znakomitych gości – mistrza nowej elektroniki: Kierana Hebdena (Four Tet) oraz szwedzkiej gwiazdy ambitnego popu – Robyn. “Blank Project” , co przyznaje sama Neneh, to najbardziej dojrzały, nowatorski i osobisty krążek w jej dyskografii. A także najbardziej nowojorski I rodzinny: “Otwierający song “Across The Water” to piosenka o dorastaniu w Nowy Jorku i utracie matki.” – mówi wokalistka. “Ten utwór dedykuję właśnie jej, a także swoim córkom. Nowojorskie obrazy, te sprzed lat i współczesne, zawsze mocno mnie inspirują”

Neneh Cherry „Blank Project”
Smalltown Supersound / NoPaper Records

1. Across The Water
2. Blank Project
3. Naked
4. Spit Three Times
5. Weightless
6. Cynical
7. 422
8. Out Of The Black (feat.Robyn)
9. Dossier
10. Everything