Już po raz jedenasty w dniach 23-31 sierpnia 2014 odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od lat na Plac Grzybowski oraz ulicę Próżną powraca przedwojenny klimat stolicy, rozbrzmiewa muzyka klezmerska, słychać śpiew kantorów, odbywają się projekcje filmowe, warsztaty, spotkania literackie, instalacje artystyczne, będzie można skosztować wykwintnych specjałów koszernej kuchni. Festiwal prowokuje zaproszonych twórców do poszukiwań nowych ścieżek, inspirowanych tradycją ukazując bogactwo kultury żydowskiej. Pomysłodawczynią i dyrektorem wydarzenia jest Gołda Tencer – prezes Fundacji Shalom, aktorka i reżyser Teatru Żydowskiego.

Jak co roku Festiwal odbędzie się w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, po raz kolejny zagości na warszawskiej Pradze i Muranowie. Trudno polecić jedno wydarzenie, gdyż poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest około 200 wydarzeń kulturalnych, m.in.: wystaw, wykładów, warsztatów dla dzieci i dorosłych, spotkań literackich i pokazów filmowych. Jednak Festiwal Warszawa Singera to przede wszystkim muzyka. Pojawia się w różnych gatunkach i formach, na pewno trafi w najbardziej wymagające gusta. Rozlegnie się śpiew synagogalny, muzyka klezmerska, chasydzka, klasyczna oraz współczesna muzyka żydowska, prezentująca aktualne doświadczenia muzyków tworzących szeroko pojętą scenę jazzową, improwizowaną, a nawet avant-popową, wchodzącą w niezwykły dialog z tradycyjnymi melodiami. Festiwal Warszawa Singera to jedno z najważniejszych wydarzeń kultury żydowskiej w Europie, na który przyjeżdżają najwybitniejsi muzycy i artyści z całego świata.

Podczas tegorocznej edycji, po raz pierwszy rusza projekt SINGER’S JEWISH JAZZ FESTIWAL, w ramach którego usłyszymy gwiazdy izraelskiej sceny jazzowej – Daniela Zamira i Harolada Rubina. Wydarzenie uświetni także występ znakomitego pianisty Kuby Stankiewicza, który przypomni festiwalowej publiczności utwory wybitnego kompozytora Victora Younga. Wybitny trębacz, jazzman i klezmer Frank London w duecie z jednym z najwybitniejszych światowych kantorów Yakkovem Lemmerem, przedstawi nowatorski projekt łączący muzykę klezmerską z kantoralną. Na szczególną uwagę zasługują koncerty w Synagodze im. Nożyków na ul. Twardej. Stali bywalcy Festiwalu pamiętają te niezwykłe i wzruszające wykonania. W tym roku zaproszenie Fundacji Shalom, przyjęła światowa czołówka kantorów młodego pokolenia, m.in. Elazar Vinograd, Avreymi Kirshnboum i Moshe Fishel z towarzyszeniem chóru z Izraela The Jerusalem Cantors Choir. Od kilku lat w Festiwalu uczestniczą wybitni artyści polscy, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji w Kościele Wszystkich Świętych z wyjątkowym, specjalnie przygotowanym repertuarem wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa.

Nie zabraknie cieszących się największym zainteresowaniem koncertów plenerowych na Placu Grzybowskim. W czasie „Nocy Klezmerów” usłyszymy Alana Berna wraz z zespołem. Grupa tworzy niezwykle emocjonalną i wirtuozerską w swojej formie muzykę. W skład wchodzą Alan Bern, Paul Brody, Mark Kovnatskiy, Martin Lillich, Sveta Kundish, Fabian Schnedler, Lorin Sklamberg. Muzycy wystąpią również dzień wcześniej, na scenie Teatru Żydowskiego i zaprezentują swój najnowszy projekt „Semer Label Reloaded”. Podczas „Nocy Klezmerów” wystąpi również Trio Yas w składzie: Christian Dawid, Sanne Möricke, Guy Schalom. Niekwestionowaną gwiazdą koncertu finałowego na Placu Grzybowskim będzie światowej sławy kontratenor Dawid D’or, nazywany wielkim głosem Izraela ze względu na 4-oktawową skalę. Ma na swoim koncie 10 platynowych płyt. Płynnie łączy muzykę klasyczną z etniczną.

Ciekawie zapowiada się repertuar teatralny. Zobaczymy monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona oraz polską premierę „Planety Robotów” na podstawie opowiadań Stanisława Lema, w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców izraelskich Shmuela Shohat. Widzowie będą również mieli okazję obejrzeć przedstawienie dla dzieci i dorosłych „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” na podstawie opowiadań I. B. Singera, w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. W piątkowy wieczór organizatorzy zapraszają na ulicę Próżną, aby wspólnie powitać szabat. W trakcie Szabat Szalom zostanie podjęta próba pobicia rekordu Guiness’a w ilości osób zasiadających do wspólnego stołu. W ramach cyklu „Mistrzowie czytają Singera” niewątpliwą atrakcją będzie interpretacja twórczości Singera przez wielkich polskich aktorów: Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Treli i Włodzimierza Pressa.

Co roku Festiwal Singera przyciąga ponad 35 tys. widzów w różnym wieku i z różnych środowisk. Oprócz cudownego poczucia wspólnoty i zabawy na wolnym powietrzu, gwarantujemy możliwości cofnięcia się w czasie śladami Singera i rozsmakowania się w kulturze jidysz. Festiwal jest doskonałą propozycją na zakończenie lata!!!

Festiwal Singera 2014

PROGRAM:WARSZAWA SINGERA XI FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ 21 – 31 sierpnia 2014

(Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie)

 • 21 SIERPNIA 2014, czwartek

godz. 19.00 BONJOUR MONSIEUR CHAGALL – spektakl Teatru Żydowskiego
Scenariusz i reżyseria: Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, scenografia: Marian Stańczak, choreografia: Mariusz Bach inspirowany choreografią Witolda Grucy, kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska, asystent: Barbara Szeliga, wizualizacja: Dawid Kozłowski, Krzysztof Ryniewicz. Obsada: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Izabella Rzeszowska, Gołda Tencer, Genady Iskhakov, Henryk Rajfer, Piotr Sierecki, Dawid Szurmiej, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Piotr Wiszniowski
Ten świat jest pamięcią o świecie, którego już nie ma, żydowskim sztetlem, w którym wzlatują do nieba zakochani na skrzydłach poezji, marzeń o szczęściu i miłości. To tu księżyc jest marzeniem o słońcu, gwiazdy topią się w studni, na dachu, jak na wiosennej chmurze, siedzi grajek i gra na skrzypcach melodię wiecznej tęsknoty, bo jak powiada chasyd nad chasydami Martin Buber: „trzeba nasycić dusze bólem, aby powstało dzieło”. Ile trzeba było bólu, by powstały obrazy Marca Chagalla, przemawiające do nas intensywnością barw, lirycznym przesłaniem, echem głosów tych, co umilkli na zawsze.
Malarstwo Chagalla to teatr rozpisany na postacie i sytuacje – dramatyczne i zabawne. Nasz teatr sięgnął po jego twórczość, odwołał się do jego dorobku. Tak powstało przedstawienie od 35 lat pozostające w naszym repertuarze i wędrujące po świecie. Oglądane w Paryżu, Berlinie, Brukseli, Montrealu. Teraz pokazujemy je Państwu. Z drżeniem serca, jakie towarzyszyło Szymonowi Szurmiejowi, gdy zaprosił go do domu w Paryżu Marc Chagall. Komplementował spektakl, a potem znacząco ściszył głos:
– Opowiem panu coś. Na moją wystawę w Izraelu przyszedł Ben Gurion. Oglądał, oglądał i oglądał. A później wziął mnie na bok i powiedział: Panie Chagall, Żydzi powinni pracować, a nie fruwać! Tyle Ben Gurion. A my, cóż – życzymy Wam, drodzy widzowie zmiany w luftmenszy. Impreza towarzysząca, czas trwania 1 godz. 40 min, spektakl z przerwą.

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

 • 22 SIERPNIA 2014, piątek

godz. 17.30 „Po chińsku do Ciebie mówię” – czytanie performatywne sztuki Savyon Liebrecht
Przekład: Michał Sobelman, reżyseria i opracowanie muzyczne: Paweł Paszta. Występują: Ewa Greś, Małgorzta Trybalska, Ewa Tucholska, Ryszard Kluge, Dawid Szurmiej.

Izrael, lata 80. XX wieku. Historia kobiety, Miriam, która, sprzedając stare rodzinne mieszkanie, siłą rzeczy zmuszona jest zetknąć się z miejscem wspomnień. Pojawiają się duchy dzieciństwa i na naszych oczach bohaterka zostaje uwięziona w wydarzeniach z przeszłości. W jej rodzinie dudni wciąż echo traumy przeżyć wojennych w Polsce. Teraz, po dwudziestu latach Miriam odkrywa wielką tragedię, która wydarzyła się w jej rodzinie. Jej rodzicom nie udało się ułożyć sobie życia, mimo tego, że ocaleli z Holocaustu. Dla Miriam dopiero moment odkrycia całej tajemnicy staje się początkiem jej nowego życia, swoistym oczyszczeniem z ciężaru wciąż wybrzmiewającej przeszłości. Paweł Paszta ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie i jako reżyser pracuje w wielu teatrach w Polsce. W repertuarze Teatru Żydowskiego można zobaczyć dwa jego spektakle: „Koszałki opałki”, czyli kabaret literacki oparty na mało znanych tekstach Janusza Korczaka, oraz „Opowiadania nie tylko dla dzieci” wg prozy I. B. Singera. W najbliższym sezonie przygotowuje widowisko pt. „Królestwo wszechwanny” wg Hanocha Levina.

 • Impreza towarzysząca

Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
godz. 19.00 BÓG ZEMSTY wg Szaloma Asza – spektakl Teatru Żydowskiego
Reżyseria i adaptacja: Andrei Munteanu, scenografia i kostiumy: Jan Polivka, kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska, konsultacja literacka jidysz: Barbara Szeliga, Jacob Weitzner, choreografia: Iliana Alvarado, asystent: Ewa Dąbrowska
Obsada: Monika Chrząstowska (Hindl), Ewa Dąbrowska (Żydówka ślepa na jedno oko), Ewa Greś (Ryfka), Małgorzata Jankowska (Nieżywa dziewczyna), Małgorzata Majewska (Mańka), Sylwia Najah (Rejzl), Joanna Przybyłowska (Sara), Izabella Rzeszowska (Basia), Gołda Tencer (Głos przeznaczenia), Piotr Chomik (Szlojme), Henryk Rajfer (Jankiel), Rafał Rutowicz (Obcy, Pobożny Żyd), Piotr Sierecki (Reb Eli), Jerzy Walczak (Skryba), Marcin Błaszak, Rafał Rutowicz, Marek Węglarski, Jerzy Walczak (Klienci), „Bóg zemsty” to jedno z najwybitniejszych osiągnięć dramatopisarskich Szaloma Asza – pochodzącego z Kutna, wielkiego, żydowskiego prozaika, dramaturga i eseisty, dziś w Polsce już prawie całkiem zapomnianego. Jest to sztuka zderzająca ze sobą tradycję i współczesność, penetrująca tematy, które do dziś pozostają tabu. Asz precyzyjnie skonstruował psychologię bohaterów dramatu i właśnie tropem tej psychologii podąża reżyser przedstawienia.
Główny bohater, Jankiel, jest właścicielem kamienicy, którą zamieszkuje z rodziną. Ów pozornie przyzwoity obywatel i ojciec prowadzi w suterenie dom publiczny, do którego zostaje zwabiona przez jedną z prostytutek jego córka – Ryfka. Jankiel pilnuje, aby interes dobrze prosperował, ale nie zaniedbuje również spraw związanych z życiem wiecznym. W trosce o zbawienie Ryfki postanawia zamówić specjalny zwój Tory…
Sztuka, uznana za obsceniczną i obrażającą żydowską religię, wywołała swego czasu wielki skandal obyczajowy. Mimo to, odnosiła również międzynarodowe sukcesy.Spektakl w Teatrze Żydowskim zrealizowany został przez Andreia Munteanu, reżysera związanego z drugim w Europie repertuarowym Teatrem Żydowskim w Bukareszcie.

Impreza towarzysząca, czas trwania 1 godz. 50 min, bez przerwy. Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

 • 23 SIERPNIA 2014, sobota

godz. 12.00 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – Włodzimierz Press
Włodzimierz Press – aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy. Warszawską PWST (obecnie: Akademia Teatralna) ukończył w 1963 roku. Aktor teatrów stołecznych: Ludowego, Kwadrat, Dramatycznego i Studio. Występował także w Teatrze Syrena i Teatrze Narodowym. Grał w wielu filmach i serialach telewizyjnych, wielką popularność przyniosła mu rola Grigorija w serialu „Czterej pancerni i pies”, grał także w filmach m.in. Stanisława Różewicza, Stanisława Barei, Krzysztofa Zanussiego, Agnieszki Holland, Andrzeja Wajdy. Był narratorem zrealizowanego wg pomysłu Gołdy Tencer filmu dokumentalnego „Perecowicze”. Laureat nagrody Feliksy Warszawskie za drugoplanową rolę Gunkela w spektaklu „Udręka życia” Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym. Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

Akompaniament: Dariusz Falana (klarnet)
godz. 13.00 Wernisaż wystawy „The Creators” Jarosława Betleja
Wystawa sztuki olejnej o sławnych twórcach kultury żydowskiej – unikalny Polaroidyzm 3D Artysty, wielkoformatowe prace.
Jarosław Betlej – absolwent Akademii Komunikacji Marketingowej w Düsseldorfie. Zajmuje się sztuką olejną, eksperymentami innowacyjnymi w malarstwie, koncepcją i produkcją filmów, fotografią, pisze powieść i bloga, przez wiele lat był koncepcjonalistą i copywriterem w reklamie. Jego prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. w Warszawie, Nowym Jorku i Londynie.

Film z napisami w jęz. angielskim

godz. 17.30 DIVA – monodram w wykonaniu Wiolety Komar

Scenariusz: Magdalena Gauer, reżyseria: Stanisław Miedziewski, projekt kostiumu: Magdalena Franczak
Bohaterką „Divy” jest śpiewaczka operowa Nora Sedler „primadonna assoluta” światowych scen operowych – postać fikcyjna, ale, jak mówią twórcy, „wysoce prawdopodobna”.
Jesienią 1941 roku Nora Sedler została deportowana do łódzkiego getta. Przybyła w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką – uniknęła Zagłady, ale za jaką cenę? Odpowiedź znajdujemy w jej opowieści: Śpiewam dla gestapowców. Wybrali właśnie mnie. Wielokrotnie Polski.

Pokaz filmu „Mój najszczęśliwszy dzień” w reż. Michała Bukojemskiego
oraz spotkanie z reżyserem i bohaterem filmu, Marianem Turskim – wybitnym dziennikarzem i historykiem, wnikliwym obserwatorem i uczestnikiem życia powojennej
Prowadzenie: Remigiusz Grzela

wybierali mnie znowu, znowu i znowu… Ja ulubienica Toscaniniego śpiewam najpiękniejsze arie… nago na krześle… Miałam szczęście w getcie! Monodram swoją polską premierę miał w roku 2010 w słupskim Teatrze Rondo, a rok później (w tłumaczeniu Caryl Swift) został wystawiony w Nowym Jorku. Jest to niezwykle ciekawa inscenizacja, poruszająca zwłaszcza w warstwie słownej, która jest tu głównym środkiem artystycznego wyrazu. Skrajny ascetyzm przedstawienia sprawia, że całą uwagę widzów przykuwa Wioleta Komar, fenomenalnie operująca gestem, mimiką i głosem.
Wioleta Komar za kreację Nory Sedler została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku. Spektakl został też nagrodzony na festiwalach w Elblągu, Tychach, Wrocławiu, Parnu (Estonia) i Kownie (Litwa).

od godz. 18.00 Kibuc Warszawa – piknik rodzinny, warsztaty, koncert klezmerski Zapraszamy na piknik rodzinny z przekąskami kosher-friendly. Projekt „Kibuc Warszawa” Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej nawiązuje do historii warszawskich Żydów, którzy w latach dwudziestych stworzyli i prowadzili na Grochowie najlepiej funkcjonujący kibuc w Polsce. Mieści się na terenie malowniczego osiedla Jazdów w samym centrum miasta i jest miejscem niezwykłych spotkań z kulturą i tradycją żydowską.

W programie:
18.00-19.00 Piknik rodzinny, gry i zabawy dla dzieci
20.00 Warsztaty poetycko-plastyczneWarsztaty z wykorzystaniem poezji największych poetów żydowskich – uczestnicy zapoznają się z ich twórczością i w formie zabawy towarzyskiej spróbują swoich sił w tworzeniu własnych wierszy z pociętych fragmentów poezji.
22.00 Nocne granie zespołu Klezmer Collective
Improwizacje docenianych muzyków, którzy specjalnie dla nas zagrają mniej i bardziej znane standardy muzyki klezmerskiej z delikatną domieszką bałkańskiego stylu, rodem z najlepszych filmów Emira Kusturicy.
Zespół zagra w składzie:
Adam Mazurek – klarnecista, wybitny muzyk specjalizujący się w muzyce klezmerskiej, lider klezmerskiego zespołu Die Brik. Kompozytor i aranżer. Na stałe współpracuje z Teatrem Żydowskim.
Marcin Maroszek – lider Propabanda East Collective. akordeonista guzikowy, na co dzień zajmuje się muzyką bałkańską oraz romską.
Bartosz Pydynkowski – gitarzysta, członek Propabanda East Collective. aranżer.
Wszystkie imprezy odbędą się w wyjątkowej przestrzeni jednego z domków fińskich na osiedlu Jazdów.
Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Żydowską Ogólnopolska Organizacją Młodzieżową
Kibuc Warszawa, ul. Jazdów (domek 5a/3),

godz. 18.30 „Empty Void – fotografie z ulicy Próżnej” wernisaż wystawy Diti Ravner (Izrael)

Diti Ravner urodziła się w Tel Awiwie, studiowała sztukę na Avni Art School. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych obrazów i fotografii, m.in. w Londynie, Helsinkach i Bukareszcie oraz w kilku miastach Polski: Warszawie, Krakowie i Lublinie.

Choć podkreśla, że jest przede wszystkim malarką, w ostatnich latach coraz popularniejsze stają się też jej fotografie.
Interesuje ją historia i jej obecność w dzisiejszym życiu i funkcjonowaniu miasta: Pierwszy raz trafiłam na ulicę Próżną w kwietniu 2009 roku, kiedy przeprowadziłam się do Warszawy. Nazwa ulicy w niezwykły sposób oddawała jej charakter – atmosferę braku, pustki i nieobecności. Budynki ocalałe z terenu dawnego getta były świadkami wojennego terroru. Miałam wrażenie, że niemal błagały o upamiętnienie – być może właśnie ono było powodem, dla którego przetrwały. Między mną a budynkami wywiązała się rozmowa: one opowiadały mi swoją historię, a ja odpowiadałam, robiąc zdjęcia wyrwanych z zawiasów drzwi, rozbitych okien, zrujnowanych balkonów. Wyławiałam fragmenty dawnej świetności ze sterty zniszczenia. (…) W ciągu ostatnich pięciu lat wielokrotnie powracałam na Próżną, robiąc kolejne zdjęcia. Od chodników, przy których stoją, aż po niebo, którego chcą dosięgnąć – budynki na Próżnej opowiadają dawną historię, tę przedwojenną i tę z okresu, kiedy Próżna była częścią warszawskiego getta.
Foyer Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16

godz. 18.30 Pokaz filmu dokumentalnego: „Eric(h) Zeisl – Niedokończone życie” [Eric(h) Zeisl – Ein unvollendetes Leben], reż. Herbert Krill (Austria 2013, 76 min) Występują: Maria Altmann, Israel Baker, Malcolm S. Cole, James Conlon, Robin Frost, E. Randol Schoenberg, Ronald Schoenberg
Scenariusz: Herbert Krill, zdjęcia: Ronald P. Vaughan, Jürg Walther, muzyka: Erich Zeisl
Erich (później Eric) Zeisl żył w latach 1905–1959. Był austriackim kompozytorem pochodzenia żydowskiego, który w 1938 roku wyemigrował najpierw do Paryża, a potem do Nowego Jorku. Ostatecznie osiedlił się w Los Angeles. Pomimo obiecującego debiutu w wiedeńskim środowisku muzycznym, by utrzymać się na emigracji, musiał pracować jako kompozytor filmowy i nauczyciel. Przez to nie mógł poświęcić się wyłącznie pisaniu muzyki. Po jego przedwczesnej śmierci inspirowane rozmantyzmem i nie tak znowu nowoczesne kompozycje (pieśni, muzyka kameralna i chórowa) zostały zapomniane. Obecnie dzieła Zeisla odkrywane są na nowo, co należy zawdzięczać przede wszystkim jego jedynej córce. Impreza zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury – Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 18.30 Żydowski salon literacki: spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim Ryszard Marek Groński – pisarz, poeta, satyryk, publicysta, znawca dziejów kabaretu, współautor kilku spektakli dla teatrów muzycznych, z wykształcenia historyk. Współpracował z legendarnymi warszawskimi kabaretami: Szpak, Wagabunda, Dudek, Pod Egidą, był kierownikiem literackim Teatru Syrena, aktualnie jest doradcą literackim Teatru Żydowskiego. W latach 60. był komentatorem tygodnika satyrycznego „Szpilki”, publikował też na łamach „Sceny”, „Dialogu”, „Wprost”, obecnie jest stałym felietonistą tygodnika „Polityka”. Jest autorem kilku tomów wierszy satyrycznych i książek dla dzieci. W ostatnich latach ukazały się jego książki: „Jeż na kaktusie. Wypisy z histerii najnowszej 1999-2002”, „Proca Dawida”, oraz „Szlemiel”.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16. Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 19.30 OSTATNIA MIŁOŚĆ – spektakl z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera (Izrael), na podstawie opowiadania Izaaka Bashevisa Singera, udramatyzowanego przez Walerego Muchariamowa. Reżyseria: Adolf Szapiro, tłumaczenie na polski: Monika Adamczyk Grabowska, scenografia: Aleksander Lisianski, muzyka: Awi Beniamin, kostiumy: Swietłana Berger, Bogdan Bodes, asystent reżysera i prowadzenie spektaklu: Małgorzata Chojnacka. Obsada: Shmuel Atzmon-Wircer (Harry Bendiner), Stefan Szmidt (Mark Terciwer), Alicja Jachiewicz-Szmidt (Etel Brokeles), Ewa Kozłowska (Chawa)
Ostatnia miłość plącze ze sobą losy czterech osób – mieszkańców Nowojorskiej kamienicy. Opowiada o niespodziewanej miłości, starego zamożnego człowieka – polskiego Żyda, srogo doświadczonego przez los w czasach Holokaustu. Samotny Harry, w towarzystwie sekretarza – swojego jedynego przyjaciela, wiedzie ustabilizowane i nudne życie. Niespodziewane w apartamencie za ścianą pojawia się nowa sąsiadka. Wybuch uczuć pomiędzy dwojgiem ludzi przywraca dawno utraconą wiarę w miłość i daje szanse obojgu na nową jakość jesieni ich życia. Tej późnej miłości towarzyszy, nie tylko nadzieja na przyszłość, ale także cała gama wątpliwości i przeciwstawnych sobie uczuć. Wszystko to nie tylko wzrusza i emocjonalnie przemawia do widza, ale także go bawi – mamy tu bowiem do czynienia z typową tragikomedią i wspaniałym poczuciem humoru I. B. Singera.
Światowa premiera sztuki ze Shmuelem Atzmonem-Wircerem w roli głównej odbyła się w 2005 r. w Izraelu. Po blisko dziesięciu latach występujący w polskiej prapremierze aktor gra Harry’ego po polsku – w języku swojego dzieciństwa. Towarzyszą mu polscy aktorzy.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16. Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 21.45 Hawdala – uroczyste zakończenie szabatu
Oddzielającą dzień święty od dnia powszedniego ceremonię Hawdali poprowadzą Hanna Kossowska i Etel Szyc. Tradycyjne pieśni szabatowe zaprezentują izraelscy kantorzy: Moshe Fishel, Avraham Kirshenbaum i Elazar Vinograd, przy akompaniamencie Menachema Bristowskiego.
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6. Mężczyzn obowiązują nakrycie głowy. Miejsca nie są numerowane.

 • 24 SIERPNIA 2014, niedziela

godz. 12.00 Pokaz filmu i spotkanie z Shmuelem Atzmonem-Wircerem, legendarną postacią żydowskiej sceny teatralnej w Izraelu
Pokaz filmu dokumentalnego: „Dobry jest wspólny posiłek, bo zbliża oddalonych”, reż. Piotr Szalsza (Polska 2007, 60 min). Scenariusz: Piotr Szalsza, zdjęcia: Dorota Nowakowska. Produkcja: Agencja Artystyczna Jerzy Brize
Latem 2006 roku przebywał w Polsce zespół teatru „Jidiszpil” z Izraela. Jego dyrektor, Shmuel Atzmon-Wircer urodził się 85 lat temu w Biłgoraju. W tym właśnie mieście rozpoczęło się polskie tournée gości z Izraela. Ich droga wiodła potem do Zamościa i Krakowa, a reżyser filmu towarzyszył zespołowi podczas całego tournée. Tak powstał sugestywny obraz pełnej nostalgii podróży do źródeł.

„Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Shmuelem Atzmonem-Wircerem Prowadzenie: Stefan Szmidt

Shmuel Atzmon-Wircer – wybitny aktor izraelski z ogromnym dorobkiem twórczym. Urodził się w Polsce, do Izraela przyjechał w 1948 roku. Absolwent Studia teatralnego „Ahal”. Był aktorem i reżyserem w Teatrze Narodowym „Habima”, znalazł się wśród założycieli awangardowego teatru „Zavit” i był jego dyrektorem przez cały 10-letni okres 6 jego istnienia. Był też inicjatorem i twórcą słynnej „Trójki Szmulów”. W 1987 roku w Tel Awiwie założył teatr żydowski „Jidiszpil” i od tego czasu jest jego naczelnym dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Od założenia „Jidiszpil” wystawił ponad 48 inscenizacji i uczestniczył w 20 festiwalach międzynarodowych. S. Atzmon jest laureatem wielu nagród m.in. Fundacji Lernera, Teatru Izraelskiego, honorowym obywatelem Tel Awiwu a także swojego rodzinnego miasta Biłgoraj.
Stefan Szmidt – aktor, reżyser, absolwent warszawskiej PWST, od 1965 roku aktor scen warszawskich (Teatr Klasyczny, Rozmaitości – STS i Polski), nauczyciel szkół warszawskich, artysta malarz, animator sztuk. Od 10 lat pełni funkcję dyrektora samorządowego Centrum Kultury w Biłgoraju. Zarządza też, założoną wraz z żoną, Fundacją Kresy 2000.

Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16.Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48
Anna Polony – wybitna aktorka związana z teatrami krakowskimi. Absolwentka Wydziału Aktorskiego (1960) i Wydziału Reżyserii Dramatu (1984) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Karierę aktorską rozpoczynała w Teatrze im. Słowackiego, później, przez blisko 40 lat była aktorką Teatru Starego, z którym w tym roku zerwała współpracę, powracając do Teatru im. Słowackiego. Ma w dorobku wiele wspaniałych aktorskich kreacji teatralnych i filmowych, stworzonych we współpracy z reżyserami tak znakomitymi, jak Konrad Swinarski, Andrzej Wajda czy Krzysztof Kieślowski. Zagrała m.in. w czterech filmach Marty Meszaros, w amerykańskim filmie „Iron Cross” oraz w doskonałym, wielokrotnie nagradzanym „Rewersie” Borysa Lankosza. Anna Polony była przez ponad 35 lat pedagogiem oraz profesorem krakowskiej PWST. Za swoją pracę otrzymała wiele nagród artystycznych i odznaczeń państwowych, w tym m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski; Złoty Medal Gloria Artis i Złoty Laur Fundacji Kultury Polskiej.
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 12.30 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – Anna Polony czyta „Sklepy cynamonowe” Brunona SchulzaAkompaniament: Dariusz Falana (klarnet)

godz. 14.00 „Sam Spiegel Otto Preminger“ – wykład Andrzeja Krakowskiego. Pierwszy, urodzony w Jarosławiu, zanim został najwybitniejszym producentem w historii filmu amerykańskiego, zaliczył pobyty w więzieniach w każdym kraju, do którego zawitał. Drugi, urodzony w Wiśnicy koło Czernowic, obalił hegemonię wielkich wytwórnii, MacCarthyzm, cenzurę i bariery rasowe w Hollywood. Lubili się i czubili. Łączyły ich wspólna młodość w Galicji i Wiedniu oraz paskudne charaktery. Pomagając sobie wzajmnie, stworzyli takie dzieła, jak „Afrykańska królowa“, „Most na rzece Kwai“, „Lawrence z Arabii“, „Porgy & Bess“, „Anatomia morderstwa“, „Exodus“ i wiele innych.
Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek. Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Pl. Grzybowski 12/16

godz. 14.30 „Ec Chaim, czyli Drzewo Życia” – warsztaty Moniki Krajewskiej

Motywy roślinne w sztuce żydowskiej mają szczególne znaczenie, bo wiążą się z ideą biblijnego Drzewa Życia. Tradycja żydowska kojarzy drzewo z Torą, z menorą, z człowiekiem; swą symbolikę mają różne rośliny i owoce. Opowie o tym wstępna prezentacja, a potem uczestnicy wykonają techniką kolażu własne „drzewo życia”, dla siebie, domu lub przyjaciół. Użyjemy do tego fragmentów reprodukcji, ozdobnych papierów, suszonych roślin. Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich: „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”. Prowadzi warsztaty sztuki żydowskiej oraz tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską. Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Elmore James jest nie tylko gwiazdą pięciu spektakli na Broadwayu, ale i wybitnym artystą operowym. Śpiewa w dziewięciu językach. Pierwszy zaśpiewał w jidysz podczas koncertu galowego z okazji 100-lecia Koła Robotnika w Nowym Jorku. Śpiewał też podczas 70. gali Cultural Seder w Grand Hyatt Hotel i Merkin Hall. Wraz z Eleanor Reissą wystąpił w gwiazdorskim koncercie w teatrze Harolda Clurmana na Theatre Row w Nowym Jorku. Swój repertuar operowy prezentował m.in. w Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w teatrach operowych w Paryżu, Wiedniu, Monachium, Berlinie, Rzymie, Weronie, na Sycyli, a także w Szwecji i Norwegii.
Zalmen Mlotek jest światowej sławy autorytetem w muzyce jidysz i teatralnej oraz wybitną postacią w teatrze żydowskim i świecie estradowym. Występował m.in. w Paryżu, Amsterdamie, Berlinie, Tel Awiwie oraz w Ameryce Północnej. Elitarne wykształcenie muzyczne Mlotka, między innymi w Julliard Shool of Music, the New England Conservatory of Music, Tanglewood Music Center, Manhattan School of Music czy Mannes School of Music, jego talent oraz pasja ożywiły świat muzyki oraz teatru jidysz. Jest uczniem m.in: Leonarda Bernsteina, Zubina Methy oraz Jamess Levine’a. Mlotek prowadzi klasy mistrzowskie z muzyki, folkloru oraz teatru jidysz na wielu prestiżowych uniwersytetach w USA. Pełni również funkcję dyrektora artystycznego w Narodowym Teatrze Jidysz „Folksbiene” – jedynym teatrze jidysz w USA. Muzykę klezmerską udało mu się przenieść na deski Broadwayu i off-Broadwayu – był współtwórcą, reżyserem muzycznym i dyrygentem między innymi „Those Were The Days”, pierwszego dwujęzycznego musicalu, który otrzymał nagrodę teatralną Drama Desk Award i był nominowany do dwóch nagród Tony.

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 15.30 Otwarcie Próżna-Hoiz: „Bestiariusz i inne historie” – wystawa rysunków Malwiny de Bradé

Cykl rysunków wykonanych tuszem, w którym artystka operuje elementami i symbolami zaczerpniętymi z archetypów. Tworzy z nich specyficzny język, którym opowiada historie otwarte na dowolne interpretacje. „Rysunki Malwiny de Bradé kondensują egzystencjalne doświadczenia estetycznego 8

godz. 15.00 „Od Rosenfelda do Robesona – ludzkie oblicze pieśni jidysz” – koncert Elmore’a Jamesa (USA) i Zalmena Mlotka (USA)
Repertuar koncertu to klasyczne pieśni teatru jidysz autorstwa Morrisa Rosenfelda i utwory amerykańskiego artysty Paula Robesona w nowej interpretacji. Elmere James i Zalman Mlotek w spólnie poszukują wzniosłości w ballada miłosnych, pieśniach o wyzysku i niewolnictwie oraz melodii pieśni ducha, protestu i nadziei. przeżycia. Artystka w konkretnej formie plastycznej łączy zadziwiającą oczywistość linii z wyrafinowaną pustką bieli”. (dr Robert Manowski)
Malwina de Bradé ukończyła Wydział Grafiki na warszawskiej ASP w 1995 r. Zajmuje się ilustracją książkową, fotografią i grafiką warsztatową. Swoje prace wystawiała już na Festiwalu Warszawa Singera w 2010 r. Był to cykl obrazów „Malowany świat Singera”. Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 16.00 „Ul. Twarda – dzieje ulicy warszawskiej” – otwarcie wystawy plenerowej Autorzy wystawy: Grażyna Pawlak, Elżbieta Mazur, Daniel Grinberg, Alicja Banna, opracowanie graficzne: Firma BrandMade
Poznając Twardą, poznajemy w miniaturze dzieje całego miasta – wszystko, co się w nim działo, dobrego i złego – okresy burzliwego rozkwitu, marazmu i upadku. Od chwili, gdy w roku 1770 otrzymała swą dzisiejszą nazwę (wraz z innymi traktami Starej Warszawy) ulica Twarda wiernie towarzyszy losom miasta. A może się ono pochwalić, jak mało które, burzliwą i dramatyczną historią z licznymi zwrotami akcji. Ulegając wielokrotnie przeobrażeniom, zachowywało jednak stale cechę niezmienną – fascynującą różnorodność mieszkańców.
Odwiedzający 30-planszową wystawę szczegółowo poznają historię ulicy Twardej, a przez pryzmat dziejów tej jednej ulicy zapoznają się z życiem całej stolicy, z jej wielokulturowymi tradycjami, i losami mieszkańców, którzy odegrali znaczącą rolę w historii miasta. Przechodząc przez szereg, wspaniale zaprojektowanych przez młodych grafików, plansz, zwiedzający prześledzą zmiany zachodzące w charakterze i funkcjach samej ulicy.
Sponsorzy wystawy: Muzeum Historii Polski, Patriotyzm Jutra, Cosmopolitan Twarda 2/4, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Fundacja im. Róży Luksemburg, American Jewish Joint Distribution ComiteeImpreza zorganizowana we współpracy z Fundacją im. prof. Mojżesz SchorraHerbaberba, ul. Zielna 39, p. -1

godz. 16.30 „Z Warszawy do Drohobycza. Powroty Brunona Schulza do ››miasta marzeń‹‹” – wernisaż wystawy Zbigniewa Milczarka

Inspiracją wystawy jest pierwsze zdanie z Republiki marzeń:„ Tu na warszawskim bruku, w te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające, przenoszę się myślą do dalekiego miasta mych marzeń […]”. Ważne źródło stanowi również epistolografia Brunona Schulza, szczególnie listy kierowane do adresatów z Warszawy. Ze zbioru archiwaliów schulzowskich i drohobyckich Zbigniewa Milczarka, który powstaje od 1998 roku, zostaną pokazane unikatowe i bardzo rzadkie: książki, grafiki, pocztówki i dokumenty związane z autorem Wiosny oraz „miastem jedynym na świecie”. Są wśród nich m.in.: pierwodruki opowiadań, esejów i recenzji B. Schulza, ekslibris S. Weingartena sygnowany przez Schulza, zdjęcie grona nauczycielskiego Państwowego Gimnazjum im. króla Władysława Jagiełły w Drohobyczu z 1930 r. (z podpisami nauczycieli, m.in. Schulza), środowisko literackie „Roju”, zdjęcia Drohobycza B. Schenkelbacha, zdjęcia z wizyty w Drohobyczu rabina-cudotwórcy Rokeacha z Bełza, grafiki E. M. Liliena, Nauka Talmudu z dedykacją rabina J. Avigdora, Katalog Biblioteki Domu Żydowskiego w Drohobyczu, zdjęcia synagogi i dzielnicy żydowskiej, najstarsze akwarele, grafiki i pocztówki z widokami Drohobycza z końca XIX wieku.

Fotka Cafe, Pl. Grzybowski 2 lok. 3/2godz. 17.00 „KANAAN I” – wernisaż wystawy rycin biblijnych z kolekcji „Żyd Niemalowany”Komisarz wystawy: Paweł Szapiro

Palestyna, po zburzeniu Świątyni i klęsce powstania Bar Kochby, na długo przestała być głównym miejscem historii Żydów. Niemniej ten punkt na mapie przyciągał, bardziej niż kiedykolwiek, uwagę świata. Losy Kanaan – Ziemi Obiecanej, nieistniejącego już starożytnego państwa żydowskiego i dzieje jej mieszkańców – Ludu Przymierza stały się tematem wyobrażeń utrwalanych na papierze przez artystów, czasami – wielkich. I tak, map Terrae Promissionis czy Terrae Sanctae (to ciągle ten sam kawałek świata: Palestyna) powstało od XV do XIX wieku około sześciu tysięcy. Dużo więcej niż jakiegokolwiek innego miejsca na kuli ziemskiej. Rycin zaś z tego okresu (najpierw drzeworytów, potem miedziorytów, akwafort, mezzotint, stalorytów), przedstawiających postacie Księgi i bohaterów historii świeckiej Żydów, nikt jeszcze próbował nawet policzyć. Na wystawie przedstawione zostaną graficzne wyobrażenia historii Żydów: biblijnej i starożytnej. Pod nimi zaś – jednymi i drugimi: mapami i wyobrażeniami – nazwiska: Adrichom, Calmet, Coypel, Heemskerk, Poussin, Rembrandt, Ribera, Sadeler, Schedel, de Wit…
Wystawa organizowana przez Fundację Żyd Niemalowany Muzeum Wieczny TułaczWystawa czynna do końca Festiwalu Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 17.00 „I ty możesz napisać swoje imię po hebrajsku” – nauka liter hebrajskich Warsztaty prowadzi Magdalena Sommer z Fundacji im. Profesora Mojżesza Schorra Herbaberba, ul. Zielna 39, p. -1

godz. 18.30 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU – KONCERT KANTORÓW: Moshe Fishel (Izrael/Niemcy), Avraham Kirshenbaum (Israel), Elazar Vinograd (Izrael) oraz Jerusalem Cantors Choir (Izrael)
Dyrygent: Paul Salter (Izrael); Akompaniator: Menachem Bristowski; Producent: Yosi Notkowitz (Izrael)
Prowadzenie: Dawid Szurmiej.
Moshe Fishel został obdarzony niezwykle pięknym, lirycznym głosem tenorowym. Jest jednym z najbardziej cenionych izraelskich kantorów młodego pokolenia, z szansą na wstąpienie w szeregi największych chazanów naszych czasów. Jego mistrzami byli m.in. Naftali Hershtik i Eli Jaffe. Od trzech lat pełni funkcję pierwszego kantora w Głównej Synagodze w Monachium.
Avraham Kirshenbaum śpiewa już od wczesnej młodości. Jest muzycznym wychowankiem m.in. Eliego Yaffe i Raymonda Goldsteina. Obecnie służy jako drugi kantor w Wielkiej Synagodze w Jerozolimie. Oprócz pełnienia swoich codziennych obowiązków, jako solista z powodzeniem występuje ze znanymi chórami i orkiestrami w Izraelu i za granicą.
Elazar Vinograd słynie ze swojego wysokiego tenorowego głosu. Mieszka w Izraelu, gdzie służy jako główny kantor w synagodze Hafetz Haim w Petach Tikvie. Współpracował z wieloma znanymi kantorami, m.in. z Ellim Jaffe, i występował na wielkich kantoralnych koncertach w Jerozolimie, Tel Awiwie, Kfar Sabie, a także za granicą, m.in. w Niemczech. Jerozolimski Chór Kantorów został założony od 1972 roku przez grupę uczniów rabina Rivlina, założyciela izraelskiego instytutu muzycznego Shirat Yisrael. Repertuar chóru obejmuje modlitwy, pieśni kantoralne i chasydzkie, śpiewane w jidysz i po hebrajsku, często uwspółcześniane. Występy chóru są rewelacyjnie obierane na całym świecie, budząc gorący entuzjazm nie tylko wśród wyznawców judaizmu.
Paul Salter wybitny pianista, dyrygent, kompozytor, aranżer, pedagog i nauczyciel fortepianu. Ukończył z wyróżnieniem prestiżowy Royal Northern College of Music w Wielkiej Brytanii. Posiada niezwykle bogaty dorobek koncertowy jako solista i jako akompaniator, towarzyszący kantorom tej klasy, co Josef Malovany, Asher Heinowitz, 10

Yaakov Motzen, David Bagley czy Benzion Miller. Jako dyrygent prowadził występy m.in. Izraelskeiej Orkiestry Kameralnej.
Menachem Bristowski – wybitny pianista, od 20 lat akompaniujący występom mistrzów śpiewu kantoralnego. Współpracował m.in. z Filharmonią Izraelską i Filharmonią Nowojorską. Występował w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Dawid Szurmiej – aktor, konferansjer, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Ukończył Wydział Reżyserii Filmowej w Londyńskiej Szkole Filmowej. Jest laureatem konkursu Reklamowego Kodaka; jego filmy były pokazywane podczas wielu festiwali filmowych, m.in. sekcji Cinefondation w Cannes.
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48. Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy. Miejsca nie są numerowane. Liczba miejsc ograniczona.

 • 25 SIERPNIA 2013, poniedziałek

godz. 11.00-16.00 Dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz
Miejsce edukacji i spotkań dla seniorów zainteresowanych historią i kulturą żydowską powstało w marcu 2006 r. z inicjatywy Gołdy Tencer i Fundacji Shalom. Działa nieprzerwanie do dziś, gromadząc co roku blisko 200 słuchaczy. W każdym semestrze odbywa się tu około 40 wykładów i 500 warsztatów. Słuchacze UTW mają też wspaniałe warunki aby realizować swoje liczne pasje artystyczne.
W programie:
godz. 11.00 „Hamsa” – warsztaty plastyczne prowadzi Anna Maria Czubaczyńska
Hamsa to popularny amulet ochronny przedstawiający otwartą dłoń. Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę wykonania hamsy wg własnego pomysłu, korzystając z dostarczonych wzorów ornamentów oraz materiałów umożliwiających wykonanie amuletów.
godz. 12.00 Pokaz i warsztaty tańca izraelskiego prowadzi Jolanta Dżugan-Bart Prezentacja układów tanecznych do żywiołowej muzyki izraelskiej w wykonaniu słuchaczek UTW. Dla chętnych możliwość nauczenia się kroków typowych dla tańców izraelskich.
godz. 13.30 Prezentacja i warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzi Wiesława Rawska- Tejszerska. Wystawie wycinanek słuchaczy UTW towarzyszyć będzie omówienie charakterystycznych cech wycinanki żydowskiej – jej typowej ornamentyki i kolorystyki. Każdy z gości będzie mógł także wykonać wycinanki samodzielne.
godz. 15.00 Warsztaty teatralne prowadzi Anna Maria Czubaczyńska
Warsztaty w formie zabawy – zabawy w teatr, czyli krótkich tekstów ćwiczących pamięć i dykcję. Część warsztatową poprzedzą krótka scenka w wykonaniu słuchaczy UTW oraz przedstawienie historii i osiągnięć uniwersyteckiej grupy teatralnej.
Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15
godz. 17.00 „Muzyka ze skarbnicy żydowskiej” Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 17.00 Żydowski salon literacki: „Irena Gelblum Conti di Mauro” – spotkanie poświęcone łączniczce z getta i późniejszej polsko-włoskiej dziennikarce, pisarce i poetce, połączone z promocją „Wyboru Ireny” – najnowszej książki Remigiusza Grzeli, która ukaże się jesienią nakładem PWN-u. Spotkanie z udziałem Ireny Rybczyńskiej-Holland, Joanny Szczęsnej i Olgi Lipińskiej Prowadzenie: Remigiusz Grzela
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16

godz. 17.30 Program muzyczno-kabaretowy „Tuwim or not Tuwim”. Występują: Aleksandra Lis, Magdalena Żulińska, Marek Brand, Tomasz Kobiela, Jacek Majok, Florian Staniewski. Scenariusz i reżyseria: Marek Brand, kostiumy i scenografia: Anna Molga, kierownictwo muzyczne: Ignacy Jan Wiśniewski. Program złożony jest z tekstów i kompozycji polskich artystów pochodzenia żydowskiego, debiutujących i tworzących głównie w okresie 20-lecia międzywojennego: Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Jan Brzechwy, Mariana Hemara, Andrzeja Własta, Emanuela Schlechtera, Henryka Warsa, Jerzego Jurandota, Artura Golda czy Konrada Toma. Ich utwory stawały się szlagierami, wykonywanymi przez największe ówczesne gwiazdy: Hankę Ordonównę, Zulę Pogorzelską, Jadwigę Smosarską, Mirę Zimińską, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Tadeusza Olszę, Aleksandra Żabczyńskiego, Adama Astona i wielu innych. Wyjątkową ich interpretatorką była także polska pieśniarka żydowskiego pochodzenia Wiera Gran. Na piosenkach tych wychowały się też późniejsze pokolenia polskich artystów – śpiewali je m.in. Ewa Demarczyk, Hanna Skarżanka, Krystyna Janda, Bogdan Łazuka i Piotr Fronczewski.

Naszym muzyczno-kabaretowym programem chcemy przypomnieć, jak istotny wpływ na rozwój kultury polskiej mieli artyści żydowscy. „Tuwim or not Tuwim” to też dowód na to, że w sztuce nie istnieją podziały rasowe, narodowościowe, czy wyznaniowe. Sztuka łączy! Ten spektakl to także hołd dla artystów, którzy stracili życie tylko dlatego, że byli Żydami. Andrzej Włast i Emanuel Schlechter zginęli 70 lat temu w gettach. Wspomnijmy ich słuchając tych radosnych i smutnych, żartobliwych i melancholijnych utworów. (Marek Brand)
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 18.00 Singer Jazz Festival: „ The Soundtrack of My Life” [Ścieżka głosowa mojego życia] – spotkanie z Adamem Baruchem (Izrael)

Prowadzenie: Paweł Brodowski – filar polskiego jazzu, wieloletni redaktor pisma „Jazz Forum”. Adam Baruch jest jednym z najbardziej cenionych znawców, historyków, krytyków i aktywistów muzycznych. Urodził się w Chorzowie w 1951 roku. Pomimo tego, że w Polsce nie mieszka już od 47 lat, utrzymuje ścisły kontakt z polską kulturą i polskim środowiskiem artystycznym, głównie w obszarze muzyki jazzowej.
Jego artykuły, eseje i recenzje nagrań są publikowane od ponad 40 lat na całym świecie, w najważniejszych czasopismach muzycznych i na licznych stronach internetowych. Współpracuje z największym serwisem w języku angielskim o polskim jazzie polish- jazz.blogspot.com, który w przeciągu kilku ostatnich lat zdobywa renomę czołowego źródła informacji o polskim jazzie poza granicami Polski. Jako ambasador polskiego jazzu Adam Baruch jest znany i ceniony od lat. Jego publikacje w języku angielskim są największym i najbogatszym źródłem informacji o polskim jazzie na świecie. Wiedza i pasja, z jaką poświęca się temu zadaniu, są absolutnie unikalne. Dzięki jego niewyczerpanej energii i poświęceniu polska muzyka i jej twórcy są coraz lepiej znani i coraz bardziej cenieni poza granicami swej ojczyzny. Jego osobisty portal muzyczny adambaruch.com jest wyjątkowym źródłem informacji dla czytelników szukających muzyki najwyższej jakości.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 18.00 Start Festiwalu Warszawa Singera w Składzie Butelek: „Hamsa – ręka Fatimy, a może ręka Miriam?” – wykład Tomasza Krakowskiego

W trakcie wykładu poznamy genezę bardzo popularnego amuletu w kształcie dłoni. Prawie każdy wie, jak wygląda „ręka Fatimy”, ale mało kto potrafi rozszyfrować bogatą symbolikę towarzyszącą hamsie – litery, liczby czy… ryby. Poznamy jego rolę i funkcję i dowiemy się, kogo, tak naprawdę, i przed czym może ochronić?
Tomasz Krakowski – ekspert z dziedziny religii żydowskiej oraz starożytnych i średniowiecznych pism żydowskich, wieloletni edukator Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, studiował w Jesziwie HaMivtar Orot oraz w Jesziwe Torah BeCijon w Izraelu. Współpracował z Religią TV przy cyklu programów „Lekcja religii” a obecnie z Muzeum Historii Żydów Polskich przy nowo powstającej wystawie.
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

godz. 18.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Współczesny Jidyszland oczyma artystów” – wykład Anny Rozenfeld. Anna Rozenfeld – artystka, badaczka, tłumaczka. Zajmuje się sztuką i językiem jidysz. Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 18.30 „Kapliczki na podwórkach żydowskiej Pragi – historie przemilczane i niedopowiedziane” – spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik
Katarzyna Chudyńska-Szuchnik – dziennikarka, blogerka,  przewodniczka miejska specjalizująca się w oprowadzaniu po warszawskiej Pradze oraz alternatywnym zwiedzaniu Warszawy. Opracowuje autorskie, tematyczne trasy spacerów (filmowa Warszawa, artystyczna Praga, szlakiem kapliczek podwórkowych, szlakiem ciekawych Warszawianek).
Zbiórka: ul. Jagiellońska 26 (pod kinem Praha)
Trasa: ul. Jagiellońska, ul. Kępna, ul. Targowa, ul. Ząbkowska Czas spaceru: 1,5 godz.

godz. 19.00 „Robot Planet” – spektakl inspirowany opowiadaniami Stanisława Lema Scenariusz i reżyseria: Shmuel Shohat, projekt: Shmuel Shohat, Dorit Shochat, konsultacja dramaturgiczna: Uri Egoz, światła: Amichai Elharar, muzyka: Bernard Herrmann. Obsada: Ido Yona-Yamin (Ijon Tichy), Amichai Elharar (The Clerk), Merav Elbaz (Professor Gargaraga), Yanay Yiftah / Erez Asnin (The Commander), Vardy Narkis Gol (Herfrau the Laborantoritum)
Spektakl opowiada historię międzygwiezdnego podróżnika i eksploratora, inspirowaną opowiadaniami z cyklu „Bajki robotów” Stanisława Lema, mistrza polskiej fantastyki naukowej. Bohater sztuki, Ijon Tichy przez służby bezpieczeństwa i wywiadu Ziemi zostaje wysłany jako szpieg na Planetę Robotów. Po pewnym czasie odkrywa szokującą prawdę, że wewnątrz każdego robota znajduje się człowiek. Każdy z nich spędził lata uwięziony w kostiumie robota w ciągłym strachu, że zostanie wykryty przez inne roboty. Co się stanie, gdy Ijon Tichy obnaży kłamstwo i rozbije kajdany strachu, które rządziły Planetą Robotów? Zespół artystów z Izraela już po raz drugi podczas festiwalu zaprezentuje spektakl łączący występ aktorów z animacją kukiełek. W tym roku dołoży do nich efekty specjalne inspirowane filmami science fiction z lat 50. Wszystko po to, by w swoim wyjątkowym  języku artystycznym przybliżyć alegorię życia społecznego w pod opresyjną władzą – pełnego lęku i gry pozorów…
Shmuel Shohat jest niezależnym reżyserem, scenografem, twórcą i gawędziarzem. Ukończył z wyróżnieniem School of Visual Theatre, jest laureatem nagrody burmistrza Jerozolimy. W ciągu ostatnich 15 lat pisał i reżyserował spektakle dla kilku teatrów w Izraelu. Największą popularność zyskała jego nowoczesna i innowacyjna interpretacja „Dybuka” An-skiego, które zostało zlecone i wyprodukowane przez Habimę – Teatr Narodowy Izraela. Od tego czasu spektakl był prezentowany z wielkim sukcesem w San Francisco, Moskwie, Dreźnie, Berlinie i Waszyngtonie, był też wystawiany podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Lalek UNIMA w Chinach oraz podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera. Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 19.00 „Kabalista – człowiek w drodze …” – wernisaż wystawy Tadeusza Bronkiewicza

„Kabalista – człowiek w drodze…” to odzwierciedlenie procesu rozwoju świadomości i poznawania siebie. Artysta nie naśladuje rzeczywistości, każdy jego obraz jest niepowtarzalny. Zazwyczaj nie sugeruje i nie podpisuje swoich obrazów, pozwalając na własną subiektywną interpretację, medytację i wolne skojarzenia. Jego prace stają się przez to uniwersalne i ponadczasowe.
Tadeusz Bronkiewicz – artysta-samouk, malarz, rzeźbiarz, rysownik. Na płaszczyźnie duchowej poeta, myśliciel i mistyk. Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, przedstawiciel młodego pokolenia twórców, którzy w nowatorski sposób ujmują świat zewnętrzny i świat emocji. Swoją twórczość opiera na intuicji i wyobraźni, pełnej świadomości środków wyrazu artystycznego oraz doskonałości warsztatu. Ma w swoim dorobku kilka wystaw, m.in. w galeriach Przy Bramie w Lublinie i Le Coupe Gorge w Paryżu, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22 wstęp wolny

godz. 20.00 „Malowane kamieniem” – wernisaż wystawy Jacka Andrzejewskiego. Jacek Andrzejewski jest projektantem, grafikiem, rzeźbiarzem i malarzem. Ukończył Szkołę Antoniego Kenara w Zakopanem, gdzie jego mentorem był Władysław Hasior, i studia Grafik-Design WW w Krefeld w Niemczech. Tworzy unikalne instalacje i „kamienne obrazy” – swoiste, mozaikowe układy barw i faktur. Pracę w kamieniu rozpoczął w Niemczech w 1977 roku. Od końca lat 90. mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie w roku 2004 otworzył w autorską pracownię Kamienikon. Swoje prace (rysunki, obrazy i fotografie mozaik ogrodowych) prezentował na wielu wystawach indywidualnych m.in. w Niemczech (Krefeld, Düsseldorf, Klewe, Kolonia), Paryżu. Jedną z najbardziej znanych, zaprojektowanych i osobiście wykonanych, rzeźb Jacka Andrzejewskiego jest „Ślimak” zrobiony z kostki brukowej na terenie Ogrodu Rzeźb w Düsseldorfie.

Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22
wstęp wolny

godz. 20.00 „Ceratitis Capitata” – koncert prapremierowy Pawła Szamburskiego, prezentującego najnowszy solowy album. Paweł Szamburski – klarnecista, improwizator od lat związany z warszawskim środowiskiem LadoAbc – w ostatnim czasie w swojej pracy solowej skoncentrował się na tradycyjnych śpiewach jednogłosowych oraz elementach liturgicznych wielkich religii basenu Morza Śródziemnego. Artysta czerpie i odnosi się do motywów melodycznych oraz ornamentyki – chórów prawosławnych, muzyki sufickiej, żydowskiej, a także bahaizmu czy chorału gregoriańskiego. Klarnet w swej barwie i plastyczności artykulacyjnej zbliżony do ludzkiego głosu, pozwala na niezwykle ciekawą interpretację melodii oraz śpiewów różnych tradycji i kultur. Artysta mimo oczywistych dyferencji stara się odnaleźć ich rdzenne podobieństwa oraz głęboką muzyczną, duchową spójność.
Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16

godz. 21.00 „Mykwa” – czytanie per formatywne sztuki Hadar Galron
Reżyseria: Karolina Kirsz; Obsada: Alina Świdowska (Soszana), Joanna Rzączyńska (Szira), Ernestyna Winnicka (Hindi), Małgorzata Trybalska (Hadwa), Ewa Greś (Esti), Sylwia Najah (Tehila), Monika Soszka (Miki)
Karolina Kirsz – ukończyła reżyserię, filozofię i wiedzę o teatrze. Współpracuje z wieloma scenami teatralnymi w Warszawie, gdzie wyreżyserowała m.in. „Pułapkę” Tadeusza Różewicza, „Końce świata” Marca Beckera, „69” Igora Bauersimy, Adama Rappa

godz. 22.00 Otwarcie Singer Jazz Festival: Harold Rubin (Izrael) & Mikołaj Trzaska (Polska) – koncert

Podczas tego wyjątkowego koncertu dwaj czołowi muzycy awangardy jazzowej z Izraela i z Polski, klarnecista Harold Rubin oraz multiinstrumentalista i kompozytor Mikołaj Trzaska połączą swoje siły i zaprezentują nowy album, który nagrali razem.
Harold Rubin już w latach 50. grał jazz z czołowymi czarnoskórymi muzykami w Johannesburgu, skąd pochodzi. Po przymusowym opuszczeniu RPA w 1963 r. zamieszkał w Izraelu, gdzie do grania wrócił w końcu lat 70. Kilka lat później wraz z Markiem Smulianen założył legendarny kwartet Zaviot, z którym występował na festiwalach i scenach klubowych Izraela i Europy. Od początku zmierzał w kierunku muzyki improwizowanej – taką muzykę grał m.in. z Cecilem Taylorem, Michelem Portalem i Johnem Carterem. Wciąż poszukuje nowych inspiracji, dlatego chętnie występuje z młodymi muzykami, ostatnio m.in. z Jeanem Claude’em Jonesem i Assifem Tsaharem.
Mikołaj Trzaska wybitny saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor. Zaczynał od samodzielnej nauki gry na saksofonie altowym w końcówce lat 80., a dziś ma w swoim dorobku udział w niezliczonej ilości projektów muzycznych, które współtworzył, lub w których występował u boku m.in. Tymona Tymańskiego, Jurija Andruchowycza, Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Raphaela Rogińskiego, Clemetine Gasser, Petera Brötzmanna, Braci Oleś, Lestera Bowie’ego, Kena Vandermarka, Joe’go McPhee, Fisza i Emade.

Kilka kobiet spotyka się regularnie w żydowskiej Mykwie. Poddają się rytualnemu oczyszczeniu, mniej lub bardziej wierząc w rytuał, który praktykują. Ortodoksyjna Żydówka, maltretowana żona miejscowego polityka, niereligijna śpiewaczka, panna młoda… Każda z nich poddaje się obrzędowi z innych powodów. I każda skrywa jakiś sekret. Aż któregoś dnia miejsce żydowskiej ortodoksji i odwiecznego rytuału staje się niespodziewanie źródłem buntu… Sztuka zadaje pytanie o miejsce tradycji w naszym życiu: czy warto i za jaką cenę należy ją podtrzymywać. Czy jest ona dla nas źródłem siły, czy jedynie niewoli?
„Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza a także kilkanaście czytań per formatywnych. W 2011 roku została laureatką Pierwszej Nagrody na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ZDARZENIA
za spektakl „Zima w czerwieni”. Obecnie jest asystentem na Wydziale Reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie.
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

dyskografię obejmującą ponad 40 pozycji. W założonych w ubiegłej dekadzie projektach Ircha i Shofar zwrócił się w stronę tradycyjnej muzyki żydowskiej. Jest też autorem muzyki filmowej, m.in. do pięciu filmów Wojciecha Smarzowskiego. Choć koncertuje na całym świecie, jest związany z Gdańskiem, gdzie się urodził, studiował i obecnie mieszka, prowadząc wraz z żoną wydawnictwo Kilogram Records.

Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16

 • 26 SIERPNIA 2014, wtorek

godz. 17.00 Próżna–Hoiz zaprasza: „Muzyka ze skarbnicy żydowskiej” Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 17.30 Singer Jazz Festival: Pokaz filmu i spotkanie z Haroldem Rubinem, legendarnym klarnecistą, ojcem chrzestnym izraelskiej sceny muzyki free jazzowej i improwizowanej

• Pokaz filmu „Magnificent Failure” [Wspaniała klęska], reż. Jasmine Kainy (Izrael 2008, 62 min)
Zdjęcia: Roni Kalderon, produkcja: Noam Shalev, wydawca: Tal Brog „Magnificent Failure” [Wspaniała Klęska],
Z Johannesburga do Tel Awiwu i z powrotem: historia Harolda Rubina przedstawiona w
filmie dokumentalnym jego córki Jasmine Kainy. Film dokumentuje rok z życia artysty, przedstawia jego pracę, rodzinę oraz jego powrót po 44 latach do Johannesburga – miasta swojej młodości i wspaniale rozwijającej się kariery – miasta, które go pokochało, ale które ze względów politycznych musiał pośpiesznie opuścić.
• „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Haroldem Rubinem
Prowadzenie: Adam Baruch
Harold Rubin – muzyk, malarz i architekt. Urodził się w 1932 r. w Johannesburgu. W latach 50. był tam jednym z czołowych artystów. Sprzeciwiał się apartheidowi, co wyrażał w swojej sztuce i muzyce – grał jazz z czarnoskórymi muzykami, a za jeden ze swoich obrazów został wręcz oskarżony o bluźnierstwo. W 1963 roku opuścił RPA i przeniósł się do Izraela. Chciał grać oryginalną muzykę, ale w kraju większość jazzmanów grała bebop. Nie znalazł nikogo, kto chciałby eksperymentować wraz z nim, więc przestał grać na prawie 12 lat i w tym czasie pracował jako architekt. W połowie lat 80. stworzył nowatorską grupę Zaviot i rozpoczął współpracę z wytwórnią Jazzis Record Adama Barucha. Ma na swoim koncie 23 wydane albumy i jest wciąż jednym z najlepszych klarnecistów i improwizatorów jazzowych w kraju. Stale współpracuje z Tel Aviv Art Ensemble, stowarzyszeniem uznanych twórców izraelskich, które promuje i pomaga młodym izraelskim kompozytorom i wykonawcom muzyki współczesnej.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 18.00 „Scenariusz, reżyseria i choreografia: Ewa Tucholska i Tomasz Piątkowski. ONA i ON spotykają się. W jednym miejscu o tej samej porze. Z pozoru nie znają się, ale mówią o tym samym – o miłości, o rozstaniu, o tęsknocie, o wspomnieniach. Wyśpiewują swoje życie. Co ich łączy? Kim są dla siebie? Jak zakończy się ich spotkanie? Piękne piosenki z lat 20. i 30. – „Tango Milonga”, „To ostatnia niedziela”, „Zimny drań”, „Cztery” “Jeszcze chcę powiedzieć” – spektakl Teatru Teka nogi”, „Upić się warto”, „Ach, te baby”, „Co nam zostało z tych lat” i wiele innych – wyśpiewane, wytańczone, wystepowane!
ONA – Ewa Tucholska i ON – Tomasz Piątkowski oraz znakomici muzycy, którzy „wygrywają” klimat tamtych lat – Krzysztof Jaszczak (fortepian), Robert Kuśmierski (akordeon) i Marcin Fidos (kontrabas).
Miłość i muzyka zawsze idą w parze. Przyjdź i Ty!
Ewa Tucholska – aktorka filmowa i teatralna, absolwentka łódzkiej PWSFTviT. Długie lata związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, obecnie pracuje w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, została też nagrodzona przez Prezydenta Miasta Łodzi.
Tomasz Piątkowski – aktor filmowy i teatralny, absolwent PWSFTviT w Łodzi, wcześniej, przez 2 lata słuchacz Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Przez 5 lat był związany z Teatrem Powszechnym w Łodzi, współpracował też z Teatrem Żydowskim i Teatrem Druga Strefa. Zagrał m.in. w filmach „Syzyfowe prace”, „Demony wojny”, „Generał”.
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel.
22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 18.00 Prezentacja książki Hannelore Brenner-Wonschick: „Dziewczęta z pokoju 28. Przyjaźń, nadzieja i przetrwanie w Theresienstadt”, Wyd. Świat Książki, przekład: Ryszard Turczyn [Die Mädchen von Zimmer 28: Freundschaft, Hoffnung und Überleben in Theresienstadt]
W czasie spotkaniaHannelore Brenner-Wonschickrozmawiać będzie zHelgą Pollack, jedną z „dziewcząt pokoju 28”.
Dwunasto-, czternastoletnie dziewczynki z pokoju numer 28 stworzyły niezwykle silną grupę. Z około sześćdziesięciu mieszkanek tego pokoju przeżyło jedynie piętnaście. Mieszkały razem w bardzo ciasnej przestrzeni: trzydzieści dziewcząt na 30 m2. Razem się uczyły, bawiły, śpiewały i przysięgały sobie nawzajem „cokolwiek się zdarzy, ty mnie nie zdradzisz, ja cię nie zdradzę”. Dawały sobie wzajemnie wsparcie w aż do czasu, gdy któraś z nich była wybierana do transportu na Wschód…
Autorka swojej książce spaja portrety, prywatne i administracyjne świadectwa w jednolity fragment gęsto utkanej historii współczesnej, a przedstawiony przez nią obraz dziewcząt z pokoju 28 pokazuje, co dają kultura, sztuka i wychowanie w człowieczeństwie.
Hannelore Brenner-Wonschick— niemiecka publicystka, długoletnia współpracownica amerykańskiego pisarza Petera Wydena („Stella”), pracowała też dla radia. W 1997 napisała słuchowisko „Brundibar i dzieci z Terezina”, które w 1999 ukazało się na CD.
Impreza zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury, Ambasadą Republiki Federalnej Niemiec w Polsce i Wydawnictwem Świat KsiążkiAustriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9Prezentacja książki z konsekutywnym tłumaczeniem na polski

godz. 18.00 „KAMI & the rest of the Word” – pokaz slajdów Kamili Napory z podróży do Izraela.
Kamila Napora – młoda podróżniczka. Próbuje połączyć pracę z miłością do podróży. Do tej pory odwiedziła ponad 40 krajów. Często podróżuje sama, najchętniej z plecakiem, na własną rękę.
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

godz. 18.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Życie młodych nowojorskich chasydów widziane od kuchni” – wykład Anne Kuki

Anne Kuka – filolog, tłumacz. Pracowała m.in. w wydawanym w jidysz tygodniku Der Jidiszer Forwerts w Nowym Jorku, w Instytucie Historii Wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 19.00 Przystanek poezja

Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

godz. 20.00 „Grajmy Panu” – koncert Anny Szałapak. Akompaniament: Konrad Mastyło (fortepian), Tomasz Góra (skrzypce), Michał Braszak (kontrabas)
Tytuł programu nawiązuje do słynnego spektaklu „Sztukmistrz z Lublina” wg powieści Izaaka Bashevisa Singera – ze znanego spektaklu w reżyserii Jana Szurmieja pochodzą pieśń tytułowa, a także „Białe zeszyty” i „Ucisz serce” autorstwa A. Osieckiej i Z. Koniecznego. Duet ten to także twórcy pieśni „Mazeł Tow”, zaczerpniętej ze spektaklu „Wrogowie” wg powieści I.B. Singera, w reżyserii André Ochodlo. W programie koncertu znajdą się też najbardziej znane utwory z repertuaru artystki utrwalone na płytach: „Z czego składa się świat”, „Żywa woda”, „Serca na rowerach”. Autorami tekstów są m. in. Osip Mandelsztam, Bruno Schulz, Bolesław Leśmian.
Anna Szałapak – pieśniarka, piosenkarka i wokalistka, przez wiele lat związana z kabaretem Piotra Skrzyneckiego. Obecnie tworzy autorskie programy artystyczne, łącząc klimaty „piwniczne” z własną inwencją twórczą. Współpracuje z wybitnymi poetami, kompozytorami i muzykami, między innymi z Ewą Lipską, Zygmuntem Koniecznym, Zbigniewem Preisnerem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Grzegorzem Turnauem. W 2008 roku za mistrzostwo w sztuce piosenki literackiej otrzymała Złoty Laur, przyznany przez Fundację Kultury Polskiej.
Anna Szałapak jest też doktorem nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury oraz kustoszką i kuratorką oglądanych w całej Europie wystaw szopek krakowskich. W sercach większości Polaków wciąż pozostaje jednak przede wszystkim Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami, jak nazwała ją Agnieszka Osiecka.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 22.00 Singer Jazz Festival: „Spirit of Nadir” – Marcin i Bartłomiej Oleś DUO (Polska) oraz gość specjalny – Harold Rubin (Izrael)

Projekt „Spirit of Nadir” to pełna kulturowych odniesień fuzja jazzu, muzyki żydowskiej, arabskiej, unikalnych brzmień, wirtuozerii, będąca magiczną wędrówką przez świat dźwięków orientu. To dziesięcioczęściowa suita składająca się z zaaranżowanych na kontrabas i instrumenty perkusyjne tradycyjnych motywów z pieśni sefardyjskich i aszkenazyjskich oraz autorskich kompozycji inspirowanych muzyką żydowską. Projekt jest także kontynuacją dotychczasowych poszukiwań twórczych braci Oleś, poszerzających język jazzu nie tylko o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej, ale również o muzykę etniczną.
Bracia Marcin (kontrabasista) i Bartłomiej Oleś (perkusista) – od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn Jazz Zeitung. Na liście ich 18
współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Erika
Friedlandera, Chrisa Speeda, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego, Jorgosa Skoliasa i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień.
Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16

27 SIERPNIA 2014, środa

godz. 17.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków (tylko dla kobiet)
Prowadzenie: Magdalena Szpilman. Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 25 osób. Spotkanie rozpoczyna się w Klubie Seniora na parterze tzw. Białego Budynku (obok Synagogi), tam też na godzinę przed rozpoczęciem zwiedzania będzie prowadzona sprzedaż biletów. Cena wejściówki – 10 zł, płatność tylko gotówką. Brak możliwości rezerwacji, obowiązuje kolejność zakupu.
Dodatkowe informacje mogą Państwo otrzymać pod numerem: +48 22 620 58 37 lub mailem:
zapisy@jewish.org.pl. Impreza towarzysząca organizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

godz. 17.00 Próżna-Hoiz zaprasza: „Muzyka ze skarbnicy żydowskiej”
Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 17.30 „Opowieści zasłyszane” – Teatr NN. Jeden aktor, dwóch muzyków i siedem (jak liczba ramion w menorze) opowieści z Lublina i okolic. Opowieści są prawdziwe, przynieśli je do Bramy Grodzkiej Ci, którzy widzieli i słyszeli. Opowiedzieli je nam, żebyśmy pamiętali. Opowiadając teraz Wam wierzymy, że ocalamy je od zapomnienia.

Opowiada: Witold Dąbrowski; Akompaniament: Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka)
Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz; Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 18.00 „Płeć pod okupacją” – spotkanie z Miriam Kainy (Izrael)

Prowadzenie: Adam Baruch. Wiem, że termin „pod okupacją” jest używany do opisu sytuacji narodów czy grup etnicznych walczących o swoje „prawo naturalne” do tego, aby zarządzać swoim życiem i móc określać swoje przeznaczenie. My, kobiety – bez względu na różnice rasy, narodowości, kultury, edukacji czy religii – musimy przestrzegać przepisów i norm, nie mogąc uczestniczyć w procesie tworzenia zasad, które nam nie odpowiadają. Źródło władzy pochodzi od „siły zewnętrznej” – żyjemy bowiem w cywilizacji stworzonej u podstaw przez samca. Kiedy to się stało? Dlaczego tak się stało? Jak to się stało?
Nie mam odpowiedzi naukowych na te pytania, zaledwie kilka wskazówek, domysłów, teorii i spekulacje, ale może to jest dobry punkt wyjścia, aby rozpocząć podróż. (Miriam Kainy)

Miriam Kainy – pisarka, autorka i reżyserka sztuk teatralnych, scenarzystka radiowa i telewizyjna. Ukończyła historię na uniwersytecie w Tel Avivie, studiowała też filozofię. W 1973 roku na scenie Cameri Theater wystawiła swoją pierwszą sztukę pt. „Powrót”. Od tego czasu jej sztuki były grane na najważniejszych scenach teatralnych w Izraelu. Dwukrotnie reprezentowała Izrael na konferencji International Women Playwright. W 1997 roku otrzymał Nagrodę Literacka premiera, w tym samym roku zainicjowała i zorganizowała międzynarodową konferencję „Dialog wokół Morza Śródziemnego: kobiety pisarze mówią o pokoju”. Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9Wstęp wolny

godz. 18.00 „Przepowiadanie przyszłości w tradycji żydowskiej” – wykład Tomasza Krakowskiego
Możliwość skorzystania z usług osób przepowiadających przyszłość jest w wielu społecznościach ludzkich rzeczą tyleż pożądaną, co kontrowersyjną (choćby w odniesieniu do ustanowionych przez te społeczności systemów religijnych). Dowiedzmy się więc, jak na takie praktyki patrzą rabini. Czy w judaizmie wolno dociekać, co nas czeka, czy też jest to najsurowiej zakazane? Czy znaki na niebie i na ziemi mogą nam pomóc przygotować się na to, co ma nastąpić?
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

godz. 18.30 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków (tylko dla kobiet)
Prowadzenie: Magdalena Szpilman; Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 25 osób. Spotkanie rozpoczyna się w Klubie Seniora na parterze tzw. Białego Budynku (obok Synagogi), tam też na godzinę przed rozpoczęciem zwiedzania będzie prowadzona sprzedaż biletów. Cena wejściówki – 10 zł, płatność tylko gotówką. Brak możliwości rezerwacji, obowiązuje kolejność zakupu.
Dodatkowe informacje mogą Państwo otrzymać pod numerem: +48 22 620 58 37 lub mailem:
zapisy@jewish.org.pl. Impreza towarzysząca organizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

godz. 18.30 UROCZYSTY KONCERT: JORGOS SKOLIAS & KAPELA ZE WSI WARSZAWA, w programie przygotowanym spacjalnie na XI edycję Festiwalu Warszawa Singera

Jorgos Skolias – niezwykle oryginalny artysta, poszukujący indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce. Inspiracji szuka w domenie bluesa, jazzu i rocka oraz w muzyce etnicznej. Opanował technikę śpiewania harmonicznego, pozwalającego na równoległe prowadzenie trzech głosów.
Swoją drogę artystyczną rozpoczął w rockowo-bluesowym środowisku Wrocławia lat 70. i 80. Współpracował tam z zespołami Nurt, Grupa 1111, Spisek Sześciu, KRZAK, grupą Osjan. Był też stałym wokalistą formacji Young Power, demonstrujących nowatorskie podejście do jazzu. W późniejszych latach zajmował się nowymi wizjami muzyki, pracując m.in. z zespołami Tie Break, Pick Up, Free Cooperation, a także z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Wegehauptem, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów”, w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Brał też udział w spektaklach z cyklu „Era Schaeffera” i uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.

Kapela ze wsi Warszawa powstała w 1997 roku i jest obecnie jedną z najważniejszych grup etno-, folkowej europejskiej sceny muzycznej. Na repertuar grupy składają się głównie awangardowe interpretacje muzyki ludowej z terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, ich wykonania dawnych utworów brzmią bardzo nowocześnie i są w pełni zrozumiałe i atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy.  Obecny skład zespołu tworzą: Magdalena Sobczak Kotnarowska (śpiew, cymbały), Sylwia Świątkowska (śpiew, skrzypce, fidel płocka), Ewa Wałecka (śpiew, skrzypce), Piotr Gliński (baraban, perkusjonalia), Paweł Mazurczak (kontrabas), Maciej Szajkowski (bębny obręczowe, perkusjonalia), Mariusz Dziurawiec (soundmaster), Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka).
Kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5Wejściówki w cenie 25 zł do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56, oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl.
Miejsca nie są numerowane.

godz. 18.30 Koncert: Oriental Visions – Simone Pergman Trio (Austria), w składzie: Simone Pergmann (śpiew, poezja), Marwan Abado (śpiew, poezja, oud), Kurt Obermair (gitara, kontragitara)

Orientalne wizje to wprowadzenie do zachwycającego świata orientalnych pieśni i wzruszający dowód na to, że muzyka może płynąć prosto do serca. Podczas wieczoru pełnego muzyki i poezji, zaostrzonych dowcipem i powszechnie lubianym orientalnym humorem, wykonywane będą zarówno kompozycje żydowskie, jak i arabskie.vPubliczność otrzymuje i muzykę, i poezję najwyższej próby, muzyka i poezja są bowiem najważniejszymi elementami twórczości Simone Pergman i towarzyszących jej artystów. Korzystając ze skromnych środków – archaicznego dźwięku oud, czyli lutni arabskiej Marwana Abado, czarodziejskiego głosu Simone Pergmann i śpiewu Abado, fascynującej zręczności gitarzysty Kurta Obermaira – trio Oriental Visions potrafi zarówno przekazać słuchaczom hipnotyzujący wręcz spokój, jak i stworzyć niezwykle intensywne napięcie. Simone Pergmann – artystka o bardzo wszechstronnym, nie tylko muzycznym wykształceniu i dorobku.

Poza śpiewem klasycznym studiowała m.in. teologię i filozofię, a także kierunki dotyczące terapii oddechowej i muzykoterapii. Śpiewa mezzosopranem, ma przepiękny, niezwykle charyzmatyczny głos i słynie z wyjątkowych interpretacji starej i nowej muzyki sefardyjskiej, a także pieśni jidysz i izraelskich. Jej twórczość wykracza daleko poza śpiewanie – pisze wiersze, komponuje pieśni, na całym świecie prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie dla artystów. Jest też założycielką i liderką zespołu Majimaz oraz dyrektorką Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Salzburgu.
Impreza zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum KulturyKlub Mamele, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

Zespół wystąpił w przeszło 30 krajach na 5 kontynentach, zdobywając gorącą sympatię publiczności, a przy okazji również liczne nagrody na przeglądach i festiwalach folkowych. W Polsce Kapela wydała 6 albumów, część nich ukazała się też za granicą – w Niemczech i USA. Za swoje występy i nagrania zespół otrzymał wiele wyróżnień – wśród nich są m.in. trzy Fryderyki, Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings, nagroda Awards for World Music przyznawana przez radio BBC 3, prestiżowa Kwartalna Nagroda Niemieckiej Krytyki Fonograficznej, a nawet nominacja do nagrody Grammy.

godz. 18.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Ludzie, kiedy słyszą jidysz, zmieniają się na twarzy!: birobidżańskie życie języka jidysz – wykład Maszy Makarowej

Masza Makarowa – filolożka, antropolożka, doktorantka w Instytucie Slawistyki PAN. Od 2010 roku prowadzi badania etnograficzne w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym oraz we wspólnotach Żydów z Birobidżanu w Izraelu.
Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 20.30 Singer Jazz Festival: Daniel Zamir Quartet (Izrael), w składzie: Daniel Zamir (saksofon), Omri Mor (pianino), Gilad Abro (kontrabas), Amir Bresler (perkusja) Daniel Zamir – utalentowany saksofonista i kompozytor jazzowy, jeden z najbardziej wpływowych muzyków młodego pokolenia w Izraelu. Tworzy muzykę łączącą dźwięki żydowskie i jazzowe, z elementami muzyki etnicznej i światowej. Koncertował z Matisyahu podczas jego trasy po Europie i USA, obaj wystąpili też ze Stingiem podczas jego ostatniej wizyty w Izraelu w 2006 roku. Ma na swoim koncie 9 albumów – wydany w 2006 roku „Amen” jest do tej pory najlepiej sprzedanym albumem jazzowym w historii Izraela.
Omri Mor – jeden z najciekawszych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Jazz łączy z muzyką klasyczną, muzyką andaluzyjską, algierską, latynoską i kubańską. Współpracował m.in. z The Israeli Andalusian Orchestra i The Maghreb Orchestra. Z powodzeniem występuje na festiwalach jazzowych na całym świecie. Jego ostatnim przedsięwzięciem jest Andalou Jazz Project.
Gilad Abro – fenomenalny kontrabasista, czujący jazz, ale otwarty też na inne style muzyczne. Współpracował z prawie każdym z najważniejszym jazz bandów w Izraelu, a także z należącą do nurtu psy formacją DJ Skazi, z którą koncertował na niemal całym świecie. Prowadzi własne trio, które w przyszłym roku planuje wydanie swojej debiutanckiej płyty.
Amir Bresler – młody, ale posiadający już niemały dorobek, perkusista izraelski. Już jako kilkunastoletni uczeń zwyciężył w konkursie na najlepszego perkusistę roku i rozpoczął profesjonalne występy. Od 2010 roku występuje u boku Avishaia Cohena, współpracuje też ze znanymi izraelskimi artystami, takimi jak: Efraim Shamir, Alon Ole’artshik, Icchak Klepter czy Dudu Fisher.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16; Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 20.30 Koncert zespołu Wyrwali mi torbę na Stalowej

„Wyrwali mi torbę na stalowej” – legendarny praski zespół freejazzowy powraca ze specjalnym programem na Festiwal Singera. Muzycy, którzy tworzyli od początku tę formację: Karol Szaltis (pianino) i Adam Świtała (gitara) zaprosili do udziału w projekcie nowych gości – muzyczna niespodzianka!
Klub Skład Butelek, ul.11 listopada 22, wstęp 10zł szczegóły na www.skladbutelek.pl Impreza towarzysząca

godz. 22.30 – Jam Session Daniel Zamir (Izrael)

Spotkanie izraelskiego saksofonisty i Daniela Zamira z polskimi muzykami jazzowymi. Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16

 • 28 SIERPNIA 2013, czwartek

godz. 10.00-17.00 Sesja naukowa: „Berlin – Warszawa”

Opieka merytoryczna: dr Agata Kondrat (PTSJ). Tematem przewodnim tegorocznej sesji będą dwie metropolie – Warszawa i Berlin. Symbolicznie mają one reprezentować dwie społeczności żydowskie – społeczność Żydów wschodnioeuropejskich i społeczność Żydów zachodnioeuropejskich. W trakcie sesji przyjrzymy się temu, co łączyło i co dzieliło te dwie grupy, którym, choć posiadały wspólne korzenie, przyszło żyć w różnych warunkach. Interesują nas różnice między Żydami Warszawy a Żydami Berlina i – często z nich wyrastające – stereotypy, którymi obwarowane były obustronne wyobrażenia. Zaprezentujemy też literaturę powstającą w obu tych metropoliach, ich wzajemne przenikanie się i współtworzenie. Interesuje nas również teraźniejszość i recepcja kultury żydowskiej w obu krajach. W sesji wezmą udział naukowcy z Polski i Niemiec, którzy opowiedzą zarówno o tym, co działo się kiedyś, jak i o tym, co dzieje się dziś.
Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

godz. 17.00 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej: „Z listu kibucniczki, czyli o historii kibucu Grochów” – wykład Mani Cieśli historyczki zawodowo zajmująca się badaniami nad historią Żydów w dawnej Rzeczypospolitej, działaczka Stowarzyszenia im. Szymona An-skiego, inicjatorka koordynatorka projektu upamiętniania Kibucu Grochów.
Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 17.30 „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Lejbem Fogelmanem

Prowadzenie: Michał Komar. Najbarwniejsza osobowość warszawskiej palestry, Lejb Fogelman to światowej klasy
specjalista prawa korporacyjnego; lew salonowy; przyjaciel gwiazd, polityków i profesorów; prawdziwy pasjonat filozofii, historii i sztuki, a zwłaszcza teatru. Dużo „bywa” – zawsze tam, gdzie coś przykuje jego uwagę. Jest rozmówcą, z którym można się nie zgadzać, ale którego nie sposób nie szanować. Chętnie dzieli się swoją życiową mądrością, zaraża energią i pozytywnym nastawieniem do świata i ludzi. O czym opowie nam tym razem?
Lejb Fogelman urodził się w Legnicy. Obaj jego dziadkowie byli chasydami, a rodzice ateistami. W wieku 12 lat przeprowadził się do Warszawy. W wyniku wydarzeń Marca’68 przerwał studia prawnicze i wyemigrował doUSA. Tam skocńzył college (w tym rok studiował na paryskiej Sorbonie), a na Uniwersytecie Columbia pracował nad doktoratem z historii idei (w tym rok w Moskwie jako stypendysta Fullbright’a). Studiował prawo na Harvardzie, gdzie zdobył tytuł Juris Doctor. Pracował w jednej z najbardziej renomowanych firm prawniczych w Bostonie, później został szefem międzynarodowej praktyki innej firmy i przeniósł się do Brukseli. Stąd w latach 90. wrócił do Polski. W ubiegłym roku został laureatem prestiżowej nagrody Outstanding Contribution to the Legal Profession (wybitny wkład w rozwój branży prawniczej), nazywanej przez niektórych prawniczym Oscarem.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 18.00 Singer Jazz Festival: koncert Trio Kuby Stankiewicza, w składzie: Kuba Stankiewicz (fortepian), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja). W programie koncertu znajdą się utwory amerykańskiego kompozytora o polsko-żydowskich korzeniach, Victora Younga. W pierwszej części koncertu Kuba Stankiewicz wystąpi solo, w drugiej – ze swoim trio.

Kuba Stankiewicz należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W latach 80. w Stanach Zjednoczonych ukończył Berklee College of Music w Bostonie. Tam też został laureatem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju, w 1993 r., w kwartecie z Miśkiewiczem, Cegielskim i Konradem wydał debiutancką płytę „Northern Songs”, która została wybrana przez „Jazz Forum” Płytą Roku. Każdy z jego licznych projektów był sukcesem – ostatni, nagrany w 2012 roku autorski album „Spaces” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej oraz do nagrody Fryderyka. Do grona artystów, z którymi współpracował należą m.in. Artie Shaw, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Scott Hamilton, Art Farmer, Sheila Jordan, Harvie Swartz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski i Anna Maria Jopek. Kuba Stankiewicz jest nie tylko docenianym artystą ale i pedagogiem – 2009 r. obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Wojciech Pulcyn – kontrabasista i kompozytor. Absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina i Policealnego Studium Jazzu w Warszawie. Współpracował z Teatrem Montownią i Teatrem Narodowym. Koncertował m.in. z Bogdanem Hołownią, Imerem Demirerem i Charles’em Gayle’m, Giannim Basso, Michałem Urbaniakiem, Duffy Jacksonem, Marlonem Simonem i Bobby’m Watsonem.
Sebastian Frankiewicz – perkusista. Absolwent Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2002 roku współpracuje z Michałem Urbaniakiem, był też członkiem zespołów m.in. Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego oraz grupy „Bisquit”. Występował na festiwalach jazzowych w całej Europie. Na swoim koncie ma m.in. złotą płytę za projekt „Pogadaj ze mną” i nominację do Fryderyka za płytę „Pathfinder” (trio. Nowicki/Święs/Frankiewicz).
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48Mężczyzn obowiązują nakrycie głowy. Miejsca nie są numerowane. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 18.00 „Sophie Tucker Anna Held Gilda Gray“ – wykład Andrzeja Krakowskiego

Urodzona w Tulczynie jako Sonia Kalisz, Sophie Tucker przeszła do historii amerykańskiego jazzu jako słynna „Red Hot Mama“. Z dużym powodzeniem łączyła motywy murzyńskie z żydowskimi. Była jedną z pierwszych odtwórczyń „My Yiddishe Mame“. Urodzona w Warszawie, córka żydowskiego rękawicznika, Anna Held zanim podbiła Nowy Jork, zrobiła zawrotną karierę na scenach Paryża. Obie razem umożliwiły karierę urodzonej w Krakowie jako Maryanna Michalska, twórczyni zakazanego tańca Shimmy, Gildzie Gray. Dzięki nim Gray stała się najpopularniejszą i najlepiej zarabiającą gwiazdą pierwszej połowy lat dwudziestych.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 18.30 Koncert Christian Dawid (Niemcy) & DJ Lenar (Polska) Duo

Christian Dawid – światowej sławy klarnecista, czerpiący z muzyki klasycznej, jazzu i muzyki etnicznej, znany jako przedstawiciel wschodnioeuropejskiego nurtu muzyki jidysz. Występował na scenach Ameryki Północnej, Europy i Japonii, grał m.in. z Bobanem Markovicem, Frankiem Londonem, Lorinem Sklambergiem i Shurą Lipovsky. Obecnie występuje m.in. z ukraińską orkiestrą dętą Konsonans Retro, Trio Yas i The Others Europeans Band. Zrealizował projekt nagrania oryginalnej muzyki legendarnego śpiewaka jidysz, Arkady’ego Gendlera. Ostatnio wykonał oraz częściowo skomponował muzykę do filmu “Boris Dorfman – A Mentsh”.
DJ Lenar – muzyk i reżyser dźwięku, twórca fenomenalnych kolaży dźwiękowych. Składniki do nich czerpie ze wszelkich gatunków muzycznych, filmów oraz field recordingu. Grając, korzysta z gramofonu, loopstacji i płyt winylowych. Jego publikacje to m.in. DJ Lenar „Re: PRES”, Frédéric Blondy & DJ Lenar „Play Mauricio Kagel Ludwig van” czy nagrana w duecie z Raphaelem Rogińskim płyta Sisters „The Mono”. Jest twórcą muzyki do przedstawień teatralnych t.j. „AutoDaFe” (Teatr Stary w Krakowie), „Natan Mędrzec” (Teatr Narodowy). Jako reżyser dźwięku udźwiękawia przede wszystkim filmy dokumentalne.
Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16

godz. 19.00 „Kot Rabina” – czytanie performatywne komiksu Joanna Sfara
Reżyseria i adaptacja: Jacek Papis. Obsada: Joanna Rzączyńska, Marcin Błaszak, Dawid Szurmiej, Marek Węglarski Komiks francuskiego rysownika, to nie tylko historia niezwykłego kota – świetnego obserwatora i błyskotliwego erudyty, dorównującemu w dysputach uczonym rabinom, ale i ciekawy portret barwnej żydowskiej diaspory. Sfar zilustrował podstawowe idee kabały i myśli żydowskiej, kontestując je jednocześnie, zgodnie z talmudyczną tradycją. Bo na tym właśnie polega istota judaizmu, wyjaśniona tutaj na przykładzie historii kota, chcącego przystąpić do bar micwy – kota arcyżydowskiego, nieustającego w pytaniach do swego rabina i w kwestionowaniu Pisma. (na podst. wstępu Eliette Abecassis)
Jacek Papis – reżyser, dramaturg, scenarzysta, absolwent reżyserii krakowskiej PWST oraz wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W Warszawie współtworzył Teatr Wytwórnię oraz grupę dramaturgiczną G8. Przez sezon był dyrektorem artystycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Pracował również w Londynie jako dziennikarz. Jest autorem wielu sztuk teatralnych, a także stypendystą Ministerstwa Kultury za twórczość dramaturgiczną w roku 2000. Obecnie przygotowuje spektakl dyplomowy wydziału aktorskiego AT w Warszawie (premiera w październiku).
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 19.00 Dyskusyjny Klub Filmowy: pokaz filmu „Perecowicze”, reżyseria: Sławomir Grünberg, według pomysłu Gołdy Tencer, muzyka: Joel Dancyger (Producent: Fundacja Shalom, Polska 2009, 90 min.)

Film „Perecowicze” nie jest ani kolejnym filmem dokumentalnym o emigracji, ani filmem o nostalgii do dzieciństwa. Opowiada o niezwykłej rodzinie, którą w sercu powojennej Łodzi stworzyli dla siebie Perecowicze – wychowankowie łódzkiej Szkoły im. I. L. Pereca (1946- 1969) – i która być może dlatego stała się silniejsza, że historia próbowała ją rozbić.
Choć wydarzenia marca 68 roku są w Polsce coraz lepiej znane, choć coraz szersza grupa osób interesuje się ich kulisami politycznymi, ogląda kroniki filmowe, czyta artykuły prasowe, wciąż mało osób wie o tym, jak w Polsce lat 50. i 60. dorastało się polskim Żydom i jak potoczyły się ich losy po wydarzeniach Marca 68.
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

godz. 20.00 Pokaz filmu „W cieniu Wielkiej Synagogi”, reż. Andrzej Dudziński (Polska 2013, 61 min)
Scenariusz: Andrzej Dudziński, Mieczysław Abramowicz, muzyka: Ignacy Jan Wiśniewski, udział wzięli: Mieczysław Abramowicz, Marek Brand, Magdalena Żulińska, Maciej Szemiel, Sara Jerzak, Anna Molga Pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o dziejach Żydów w Gdańsku na przestrzeni ostatnich wieków. Opowiada o codziennym życiu pięciu gmin żydowskich w czasach, gdy stanowili kilkutysięczną społeczność – ze swoją prasą, partiami politycznymi, klubami sportowymi, teatrem, a także ze swoim szkolnictwem. Wśród żydowskich mieszkańców Gdańska były również osoby wybitne, których dorobek stał się wkładem w dziedzictwo światowej nauki i kultury. O tym między innymi opowiada ten film.
Produkcja: Dance[SIC!]Association; Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska. Film powstał w ramach „Zbliżenia – Festiwal Kultury Żydowskiej w Gdańsku Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 20.30 – Koszerny Jam Muzyczny Impreza towarzysząca
Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22 wstęp wolny

godz. 21.00 Singer Jazz Festival: „Kołysanki na wieczny sen” – Lena Piękniewska Występują: Lena Piękniewska (wokal), Radek Nowicki (saksofon), Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja)
Program muzyczny o niezwykłym ładunku emocjonalnym. Zawierający w sobie rytuał – rytuał pożegnania, mający na celu uczczenie żydowskiej historii wtopionej w ulice miast i świątyń, utulenie w muzyce pamięci o ludziach.
„Kołysanki Na Wieczny Sen” to „modlitwa za zmarłych, kołysanie dusz”, to także chęć powrotu do czasów, kiedy toczyło się jeszcze normalne życie. Powrót ten jest możliwy za sprawą projekcji archiwalnych fotografii sprzed wojny. Kiedy muzyka płynie, z kolejnych zdjęć spoglądają kolejne twarze i dzięki temu „ci dzisiejsi” po raz pierwszy mogą spotkać się z tymi „przeszłymi”. Widzimy matki ukochujące dzieci, zakochanych narzeczonych, święta – całe pokolenia polskich Żydów… Jak mówi fragment jednego z utworów „Ruach”, „za ciemnością zagłady jest światło”.
Projekt miał swoją premierę miał w 2010 roku, na poznańskim festiwalu Tzadik. Do tej pory zabrzmiał w wielu polskich miastach, na rynkach i w teatrach: w Białymstoku, Lublinie, Poznaniu, Sopocie, Płocku, Warszawie i Aleksandrowie Łódzkim. W 2012 roku „Kołysanki Na Wieczny Sen” zostały wydane na płycie.
Lena Piękniewska – absolwentka poznańskiej ASP, laureatka licznych konkursów i przeglądów muzycznych. Jako nastolatka śpiewała w Piwnicy Pod Baranami, występowała z zespołem Raz Dwa Trzy, wspierała wokalistkę jazzową Stacey Kent w ogólnopolskiej trasie koncertowej. Wykonuje jazzowo-akustyczne aranżacje, w których dominuje jej ciepły wokal, chętnie sięga po piosenki o charakterze lirycznym z literackimi tekstami, śpiewa po polsku i hebrajsku. Jej debiut płytowy to wydana w 2010 roku „Wyspa”. Obecnie koncertuje z projektem „Kołysanki Na Wieczny Sen” oraz gra w słynnym warszawskim kabarecie „Pożar w Burdelu”.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 22.30 Singer Jazz Festival: koncert Trio Jachna/Urowski/Olszewski Trio & Harold Rubin (Izrael)

Młody polski trębacz Wojciech Jachna zagra ze swoim trio projekt, na który składają się jazzowe improwizacje oparte na starej muzyce chasydzkiej. Drugim punktem programu będą improwizacje z legendarnym klarnecistą Haroldem Rubinem.
Wojciech Jachna – polski muzyk jazzowy, trębacz. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako gitarzysta w grupach punkowych i alternatywnych, później zainteresował się jazzem i reggae. Uczestniczył w nagraniach do prawie 20 płyt, współpracując z wieloma formacjami, m.in. Dubska, Mordy, Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Quintet/Sextet, duet Jachna/Buhl oraz Innercity Ensemble. Obecnie na bydgoskiej Akademii Muzycznej studiuje muzykę jazzową i rozrywkową.
Paweł Urowski – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Zdobywca nagród w konkursach jazzowych, takich jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 11 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji Dziki Jazz (Kamiński, Pater, Urowski, Gorzycki). Współpracował: Akineton, Ecstasy Project, Contemporary Noise Quintet, Maciej Fortuna, Jerzy Główczewski, Piotr Damasiewicz, Bente Kahan, Carolyn Dorfman. Ostatnio można go usłyszeć na płycie Freeway Quintet „This is no ordinary Jazz”. Klub festiwalowy Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16

 • 29 SIERPNIA 2014, piątek

godz. 16.30 „Opowiedz mi swoją historię” – Janusz Tencer w „Kuchni mamy Soni” Prowadzenie: Gołda Tencer
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz.16.30 Spacer muzyczny ulicami Warszawy, których już nie ma…
TRASA: start – róg ul. Chłodnej i Żelaznej, pod instalacją „Kładka pamięci→” Hala Mirowska → Plac Żelaznej Bramy → Synagoga im. Nożyków → Plac Grzybowski Muzyczny spacer to „chodzący” koncert kapeli klezmerskiej, który co roku wraz z roztańczonym tłumem przemierza najciekawsze zakamarki Warszawy. Tegoroczna trasa spaceru będzie wieść od Mirowa do serca Grzybowa, gdzie ogniskowała się najbardziej pobożna i konserwatywna część społeczności warszawskich Żydów. Odwiedzimy najstarsze okoliczne targowiska: Halę Mirowską, na której poszukamy miejsca dawnego Bazaru Jonasza, i targowiska Gościnny Dwór, sąsiadującego z Pałacem Lubomirskich. Poszukamy śladów bóżnicy Prywesów, gdzie od świtu do nocy trwały modlitwy, a pod melodię „Balu na Gnojnej” wyobrazimy sobie klimat słynnej, sąsiadującej niemal z bóżnicą, knajpy u Grubego Joska. Stamtąd przejdziemy podwórkami do Synagogi Nożyków i sprawdzimy, co wspólnego z tym miejscem miał Bolesław Prus, a następnie podążymy na Plac Grzybowski, gdzie o 18:00 rozpocznie się kolacja szabasowa.
Klimat tegorocznego spaceru budować będą głęboki klarnet Christiana Dawida, melodyjny akordeon Sanne Möricke i energiczna perkusja Guy’a Shaloma, czyli zespół Trio Yas, łączący w swojej muzyce wpływy wschodnioeuropejskie, arabskie i grecko-tureckie. A przewodnik Benjamin Cope, mieszkający w Warszawie Anglik i antropolog miejski, ze swadą opowie o swoich obserwacjach i przybliży historię mijanych miejsc.
We współpracy ze Stowarzyszeniem My. Max Olszewski – perkusista, absolwent bydgoskiej Szkoły Muzycznej w klasie Mirosława Żyty, student na wydziale jazzowym Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2011 roku został laureatem I nagrody w konkursie Mapex Drummer of Tommorrow w Opolu. Miał przyjemność współpracować z takimi postaciami jak m.in.: M. Niesiołowski, M. Pijarowski, T. Wojciechowski, J. Muniak, K. Herdzin, M. Jakabcic. Członek wielu zespołów skłaniających się w stronę szeroko pojętego jazzu czy muzyki klasycznej.

godz. 17.00 Przystanek poezja
Fotka Cafe, Pl. Grzybowski 2 lok. 3/2

godz. 17.00 Otwarcie wystawy malarstwa Zuzanny Ziółkowskiej
Malarstwo – dla mnie – jest dzieleniem się pamięcią, spostrzeżeniami, światami, które odwiedzam codziennie, mimo iż już często nie istnieją. Farba jest spoiwem – łączy polifonię podwójnej tożsamości. Jest jedyną nicią, za pomocą której, można podejmować kolejne próby zszycia rzeczywistości obecnej i minionej w jedną całość.
Zuzanna Ziółkowska – malarka, autorka realizacji typu site-specific. Doktorantka na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza i dr hab. Pawła Susida oraz Pracowni Sztuki Domeny Publicznej prof. Krzysztofa Wodiczko. Ukończyła z wyróżnieniem rektorskim ASP w Warszawie. Jest także absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi oraz UKSW w Warszawie, gdzie studiowała dziennikarstwo. Swoje prace prezentowała na wystawach w kraju i za granicą. Lokal ul. Próżna 14

godz. 17.30 „Opowieść o Zuzannie Ginczance” – spektakl poetycko-muzyczny Występują: Ewa Dąbrowska, Dominika Świątek. Reżyseria: Ewa Dąbrowska, muzyka: Dominika Świątek, animacje: Malwina de Brade, fortepian: Piotr Kajetan Matczuk, gitara: Marcin Dąbrowski
Spektakl oparty na biografii i twórczości Zuzanny Ginczanki – polskiej poetki pochodzenia żydowskiego. Niezwykle utalentowanej i pięknej przyjaciółki Tuwima i Gombrowicza, Skamandrytki, stałej bywalczyni Małej Ziemiańskiej. Jej karierę poetycką przerywa wojna, a jej dramatyczna walka o przeżycie kończy się tragicznie – w wieku zaledwie 27 lat zostaje rozstrzelana przez gestapo. W tym roku mija 70 rocznica jej śmierci.
Ewa Dąbrowska – aktorka teatralna i telewizyjna. Od wielu lat związana ze sceną Teatru Żydowskiego w Warszawie. Na swoim koncie ma wiele znaczących ról teatralnych m.in. rolę Gołdy w „Skrzypku na dachu”. Występuje również w niezależnych projektach teatralnych i muzycznych. Polskie filmy i seriale, w których zagrała to m.in. „Śmieciarz”, „Tato”, „Przedwiośnie”, „Pogranicze w ogniu”, a także: „Klan”, „Na Wspólnej”, „Pensjonat pod Różą”, „Oficer”, „Ekipa”, „Na dobre i na złe”. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Dominika Świątek – pieśniarka, autorka muzyki do spektakli teatralnych oraz do wierszy wybitnych poetów, m.in.: Osipa Mandelsztama, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta. Wydała trzy płyty ze swoimi kompozycjami: „Siódmy anioł”, „Proroctwo”, „Coraz ciszej”. Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 17.30 Bruno Schulz w literackim „Roju” Warszawy – wykład Zbigniewa Milczarka
Wykład dotyczy początków kariery literackiej Brunona Schulza w Warszawie, jego współpracy z Towarzystwem Wydawniczym „Rój” i środowiskiem pisarzy z nim związanych. Pojawią się postacie ważne w biografii artystycznej „skromnego geniusza” z Drohobycza, które skutecznie promowały jego twórczość (Z. Nałkowska, W. Gombrowicz, S. I. Witkiewicz). Ważne będą ślady pobytów Schulza w stolicy zachowane w korespondencji z Romaną Halpern. Wykład wzbogacą skany publikacji „Roju”, a także opowiadań, recenzji i esejów drohobyckiego nauczyciela drukowane w „Wiadomościach Literackich”, „Skamandrze”, „Tygodniku Ilustrowanym” oraz „Studio”.
Zbigniew Milczarek jest polonistą, bibliofilem i wydawcą. Urodził się w 1971 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył polonistykę na KUL-u. Od 1992 r. zajmuje się B. Schulzem. Jest uczniem prof. Władysława Panasa, autorem Archeologii wiosennej kosmogonii oraz Schulzowskiej kaligrafii. Od 2004 r. wielokrotnie odwiedzał Drohobycz. Przygotował wystawy poświęcone autorowi Sklepów cynamonowych i Drohobyczowi: Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz, Furtka do miasta jedynego na świecie, Z Warszawy do Drohobycza. Powroty Brunona Schulza do „miasta marzeń”. Zgromadził unikatowe archiwalia dotyczące B. Schulza i Drohobycza.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 17.30 Otwarcie wystawy: „Samson – nobilitacja degradacja rehabilitacja” – instalacja artystyczna Małgorzaty Kroszczyńskiej

Samson, w łączącej malarstwo z rzeźbiarstwem instalacji, jest figurą-symbolem samotnie walczącego bohatera, trafnie utożsamiającą los człowieka i jego drogę przez życie. Do tej właśnie symboliki nawiązują zawarte w tytule słowa: nobilitacja, degradacja, rehabilitacja. Postać Samsona została wybrana nieprzypadkowo – zdaniem artystki jego dzieje odpowiadają dzisiejszym, pełnym relatywizmu czasom.
Małgorzata Kroszczyńska – malarka i rzeźbiarka, tworząca obrazy, rzeźby i instalacje. Absolwentka ASP w Warszawie. Studiowała malarstwo w pracowni Mariana Czapli oraz rzeźbę w pracowniach Gustawa Zemły i Adama Myjaka. Jej praca dyplomowa otrzymała nagrodę Dyplom 2004 przyznaną przez Józefa Szajnę i Galerię Studio za poszukiwanie nowej formy wypowiedzi artystycznej. Swoje prace prezentowała już na ponad 40 wystawach, najczęściej można zobaczyć je w galerii Domu Artysty Plastyka. Wystawy indywidualne artystki odbyły się m.in. w Klubie Eufemia, Galerii Studio-Kuluary i Jazz Klubie Tygmont. Lokal ul. Próżna 14
Występują: Olek Mincer (recytacja), zespół Klezroym w składzie: Eva Cohen (śpiew), Leonardo Cesari (perkusja), Gabriele Coen (saksofon, klarnet), Pasquale Laino (saksofony), Marco Loddo (gitara basowa), Riccardo Manzi (śpiew, gitara), Andrea Pandolfo (trąbka)
Impreza towarzyszącaMuzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6, sala audytoryjna

godz. 18.00 „Shabat Shalom”

Świąteczny wieczór prowadzą: Gołda Tencer, Etel Szyc, Genady Iskhakov i inni Zapraszamy na ulicę Próżną, aby wspólnie przywitać Królową Szabat. Będziemy zapalać szabasowe świece, błogosławić wino, śpiewać pieśni, słuchać Tory i spożywać tradycyjne

godz. 18.00 Opowieść słowno-muzyczna „Sacharyna pięć za markę!” Ascania Celestiniego

Sacharyna pięć za markę! – spektakl wystawiany z okazji upamiętnienia 70 rocznicy likwidacji łódzkiego getta. Wędrówka poprzez historię i dalekie od siebie miejsca: Łódź i Rzym. Historia ulic i osób, które je przemierzały w czasie wojny, około 70 lat temu. Historia pewnej monety. Pieniądza, za który nic teraz nie można kupić, ani gromadzić na skarb. Pieniądza obiegowego łódzkiego getta – getta, które trwało najdłużej w okupowanej Europie.
Organizatorzy: Muzeum Historii Żydów w Polsce i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, patronat: Włoski Instytut Kultury, partner: Fundacja Shalom
potrawy kuchni żydowskiej. Szabat to czas spotkań, wspólnych modlitw i posiłków z bliskimi. W ten niezwykły wieczór zasiądźmy więc do szabasowego stołu jak jedna wielka rodzina.
Skwer na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

godz. 19.30 „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Marianem Lichtmanem
Marian Lichtman – muzyk, kompozytor, wokalista, producent muzyczny, współtwórca zespołu „Trubadurzy”, dzielący swój czas i talent pomiędzy współpracę z tą legendarną grupą, a karierę solową. Urodził się w 1947 r. w Łodzi i już od dzieciństwa zdobywał nagrody na festiwalach muzycznych, m.in. w Sopocie i Szczecinie. Jest absolwentem kopenhaskiej szkoły jazzu. Występował w składzie skandynawskiej supergrupy Mosala Dosa, u boku Randy’ego Castillo i Marilyn Mazur, z którą koncertował, towarzysząc Milesowi Davisovi przez ostatnie cztery lata jego działalności muzycznej. Współpracował też z zespołami Red Square (w castingu na perkusistę zespołu pokonał 200 rywali) oraz Laid Back, z którym uczestniczył w nagrywaniu światowego hitu, utworu „Sunshine Reggae”. W Danii otworzył klub muzyczny Roxana. Od 2005 roku koncertuje i nagrywa w Polsce, wciąż dzieli swoje życie między ojczyznę a Danię, która jest dla niego drugim domem. Skomponował 250 piosenek i muzykę do 3 filmów. Ma na koncie 5 złotych płyt, 2 platynowe i wiele innych nagród muzycznych.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 19.30 Koncert zespołu KLEZMERSI w składzie: Damian Orłowski (skrzypce), Robert Kuśmierski (akordeon), Michał Lamża (kontrabas), Robert Smoderek (klarnet).

Członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. Nie stronią od łączenia w swoim repertuarze muzyki żydowskiej z różnych stron świata. W ich koncercie będzie więc można odnaleźć klezmerską muzykę polską, węgierską, rumuńską, bałkańską, rosyjską, niemiecką. Całość wykonywana na instrumentach akustycznych tworzy naturalną, pełną ekspresji atmosferę. Koncert Klezmersów, który organizowaliśmy kilka miesięcy temu wzruszył nas artystycznie niezwykłą finezją aranżacyjną i powalającym wręcz talentem do tworzenia klimatu. (Marek Bartkowicz)
Piwnica Na Wójtowskiej, ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej Bilety w cenie 20 zł, zasady rezerwacji biletów na stronie www.scenapw.sdk.pl

godz. 20.00 Koncert Duo Paweł Szamburski & DJ Lenar, gość specjalny – Jerzy Rogiewicz (wibrafon, klawisze, elektronika, smerfy)
Duet Paweł Szamburski & Dj Lenar to wyjątkowy projekt muzyków związanych ze stołeczna sceną LadoAbc. Używają głównie gramofonów, klarnetu i głosu. Dzięki efektom zapętleń i przetworzeń elektronicznych uzyskują efekt wielowarstwowej, polifonicznej i bardzo zrytmizowanej struktury. Dj Lenar miksuje także śpiewy kantorów, muzykę eksperymentalną i tradycyjną. Paweł Szamburski tworzy polirytmiczne pętle przy użyciu klarnetu oraz głosu. Ich kompozycje mogą być kojarzone z estetyką industrial czy noise, ale pobrzmiewa tu także rytualna transowa muzyka plemienna. Debiutowali na festiwalu Unsound – gdzie zostali bardzo entuzjastycznie przyjęci przez międzynarodową publiczność. Jerzy Rogiewicz – kompozytor, perkusista i pianista, absolwent kompozycji na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od kilku lat współtworzy niezależną scenę muzyki warszawskiej skupioną wokół wydawnictwa LadoAbc. Znany jako perkusista Levity oraz zespołów Marcina Maseckiego (Profesjonalizm, Polonezy, I edycja WOR-u). Nagrywał i występował z takimi artystami jak Toshinori Kondo, Kazuhisa Uchihashi, Joanna Halszka Sokołowska, Tomasz Duda i Janusz Muniak. Specjalizuje się w szeroko pojętej muzyce improwizowanej, choć równie chętnie gra i pisze piosenki.
Impreza towarzysząca; Klub Skład Butelek, ul.11 listopada 22; Wstęp 15zł, szczegóły na www.skladbutelek.pl

godz. 20.30 WYTWÓRNIA SEMER. REAKTYWACJA. BERLIN 1932-1938 – koncert Wystąpią: Alan Bern (kierownictwo muzyczne, fortepian, akordeon), Paul Brody (trąbka), Mark Kovnatskiy (skrzypce), Martin Lillich (bas), Sveta Kundish (śpiew), Fabian Schnedler (śpiew), Lorin Sklamberg (śpiew)

Podczas koncertu usłyszymy utwory, których pierwowzór został zarejestrowany osiemdziesiąt lat wcześniej w założonej przez Hirsha Lewina berlińskiej wytwórni Semer. Wytwórni, w której w ciągu niespełna ośmiu lat powstała prawdziwa skarbnica muzyki żydowskiej. Obejmowała ona utwory bardzo różne – popularne piosenki, pieśni ludowe, pieśni artystyczne i kantoralne – śpiewane w języku jidysz, hebrajskim, niemieckim, polskim, rosyjskim. Artyści śpiewali w nich o sprawach poważnych – wojnie, sprawiedliwości, Torze, Palestynie, Ameryce, socjalizmie, syjonizmie – śpiewali też o miłości, zazdrości, grze na fortepianie i… tańczących dziewczętach. W wytwórni Semer hołubiono bogactwo, różnorodność, ale i sprzeczności żydowskiej tożsamości kulturowej, a to wszystko pomimo rosnącego hitlerowskiego terroru lat 30.
Projekt muzyczny „Wytwórnia Semer. Reaktywacja. Berlin 1932-1938” został stworzony przez Alana Berna dla Muzeum Żydowskiego w Berlinie w 2012 roku. Jest jednak nie tylko hołdem i próbą zachowania pamięci o dokonaniach wytwórni i jej artystów, ale przede wszystkim twórczą kontynuacją ich dzieła. Współcześni artyści reinterpretują nagrane wówczas utwory, przetwarzając je przez filtr świadomości o późniejszej tragedii Holokaustu. Zmuszają słuchaczy do wspólnego szukania odpowiedzi na pytanie, co stało się z głosami ludzi, z dziełem ich rąk i dusz, które stworzyły te dźwięki?
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16; Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

 • 30 SIERPNIA 2014, sobota

Na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej znów pojawią się małe sklepiki, restauracje, uliczne stragany i kramy z pamiątkami. W tym kolorowym miejscu goście festiwalu będą mogli na chwilę przenieść się do świata, który tak malowniczo opisywał I.B. Singer. Zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy, na niepowtarzalny w swym klimacie Jarmark Singera!

godz. 12.00 Otwarcie wystawy sztuki użytkowej i rzemiosła artystycznego – Manufaktury Warszawskie
W bramie przy ul. Próżnej 14 po raz kolejny swoje prace prezentować będą artyści należący do Stowarzyszenia Manufaktury Warszawskie: Tytus Wysocki – rzeźba w korze; Marek Sierpiński – grafika, malarstwo, rzeźba; Aleksandra Nasiorowska – biżuteria dècoupage, malarstwo na szkle; Urszula Gawlik-Nasiorowska – repliki starych rycin, secesji i map wykonanych XVIII- wieczną techniką na szkle; Masha Kapustina – obrazki szklano-ceramiczne, biżuteria, malarstwo, oraz projekt „Masha Szyje” – kreacje w stylu pin-up i batik; Waldemar Prusak – kowalstwo artystyczne; Michał Prusak – kowalstwo artystyczne; Ewelina Prusak – malowane podkowy; Ewelina i Ewa Prusak – smakołyki domowe; Projekt został zainaugurowany przez Zbigniewa Nasiorowskiego – artystę-plastyka, współzałożyciela „Manufaktur Warszawskich”, współtwórcę klimatu Warszawy Singera, angażującego się całym sercem w organizację Festiwalu.
Wystawa przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Manufaktury Warszawskie Wystawione prace można będzie oglądać 30 i 31 sierpnia. Lokal i brama przy ul. Próżnej 14

godz. 12.00 Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają – Olgierd Łukaszewicz Olgierd Łukaszewicz – znakomity aktor filmowy, teatralny, radiowy, wykonujący swój zawód od ponad 40 lat. Obecnie związany z Teatrem Polskim w Warszawie. Prezes Związku Artystów Scen Polskich. Spośród kilkudziesięciu filmów, w których zagrał, najbardziej ceni sobie: „Brzezinę” Andrzeja Wajdy, „Sól ziemi czarnej” i „Perłę w koronie” Kazimierza Kutza, „Dzieje grzechu” Waleriana Borowczyka, „Lekcję martwego języka” Janusza Majewskiego, „Gorączkę” Agnieszki Holland, „Wierną rzekę” Tadeusza Chmielewskiego, „Seksmisję” Juliusza Machulskego, „Magnata” Filipa Bajona, „Pokuszenie” Barbary Sas, „Jańcia Wodnika” Jana Jakuba Kolskiego, „Generała Nila” Ryszarda Bugajskiego i „Daas” Adriana Panka. Jest cenionym artystą w Niemczech, gdzie na deskach tamtejszych teatrów stworzył szereg interesujących kreacji aktorskich. W 2014 roku został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16; Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 12.30 „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z prof. Dariuszem Stolą, dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich
Dariusz Stolajest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN, członkiem zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. W swoich badaniach zajmował się historią stosunków polsko-żydowskich, historią PRL i historią migracji międzynarodowych w XX w. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i 10 książek, w tym: „Nadzieja i zagłada”, „Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968”, „Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1948-1989” i trzy podręczniki historii dla szkół średnich. Jest wieloletnim wykładowcą akademickim, uczestnikiem projektów badawczych oraz członkiem rad naukowych szeregu polskich i międzynarodowych instytucji i czasopism. Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16

godz. 12.00 Spacer po żydowskim Lesznie z Janem Jagielskim

Jan Jagielski – współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1991 roku pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie utworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich, którym kieruje do dziś.
Zbiórka przy Arsenale, ul. Długa 52 godz. 13.00 Żydowski salon literacki: „Księga kobiet – kobiety Księgi” – spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą. W tradycji żydowskiej Pięcioksiąg podzielony jest na pięćdziesiąt trzy czytania. Do dziś odczytuje się je w synagodze, studiuje w zaciszu domowym bądź dyskutuje w grupie i komentuje. Niegdyś kobiety były z tego procesu wyłączone – dziś jest inaczej. Nie ma takiego kraju, nie ma takiej społeczności żydowskiej, w której kobiety nie komentowałyby Tory. I ja – zaproszona przed dwoma laty na blog Areopag21 – zapragnęłam odczytać Biblię oczami kobiety, moimi oczami. Ale też i, co poszczególne czytania mówią o kobietach. W pewnym sensie robię to od lat, publikując teksty o kobietach biblijnych czy wygłaszając wykłady, ale nigdy nie pisałam komentarzy systematycznie, co tydzień, odpowiadając na głosy w dyskusji. Teraz moje komentarze ukazały się drukiem pt. „Księga kobiet – kobiety Księgi” wraz z wyborem głosów, które wzbogaciły moje spojrzenie na Torę.
Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, tłumaczka, redaktorka miesięcznika „Midrasz”, autorka książek „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra” i „Cenniejsza niż perły”. Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 13.00 „ABC literatury jidysz” – warsztaty prowadzi dr Jacob Weitzner

Jacob Weitzner studiował teatrologię oraz literaturę żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał literaturę jidysz i hebrajską oraz prowadził kursy teatralne w Hunter College w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie wykłada m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, jest także kierownikiem literackim jidysz Teatru Żydowskiego. Herbaberba, ul. Zielna 39, p. -1

godz. 13.30 „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” – spektakl bajkowy Teatru Żydowskiego, na podstawie opowiadań I. B. Singera

Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Adam Wojtyszko, scenariusz: Henryka Królikowska, scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka, choreografia: Zofia Rudnicka, muzyka: Piotr Moss, kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska, teksty piosenek: Maciej Wojtyszko, światła: Ewa Garniec, asystent: Paulina Lombarowicz, asystent scenografa: Mirosław Poznański Obsada: Joanna Przybyłowska (Genendełe), Joanna Rzączyńska (Kobieta), Izabella Rzeszowska (Jente), Barbara Szeliga (Gołda Typisz), Ryszard Kluge (Mężczyzna), Henryk Rajfer (Gronam), Dawid Szurmiej (Szlemiel), Marek Węglarski / Maciej Winkler (Karczmarz) Spektakl opowiada o mieszkańcach Chełma, trochę naiwnych, trochę łatwowiernych, ale niezmiennie pewnych swojej mądrości, wspólnie tworzących świat na opak. Głównym bohaterem bajki jest miejscowy głuptas, Szlemiel. Próbując przerwać złą passę, decyduje się wyruszyć w świat, by ubić interes życia. Jak jednak ma to zrobić, skoro co rusz napotyka na jakieś przeciwności? Odpowiedź na pytanie otrzymacie na końcu spektaklu, choć wiadomo przecież, że „nikt rozumny nie zaprzeczy, świat jest pełen dziwnych rzeczy!”
Impreza towarzysząca, czas trwania 1 godz. 40 min, spektakl z przerwą. Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 15.00 Przystanek poezja Herbaberba, ul. Zielna 39, p. -1

godz. 16.00 „Wspominając niebieski syfon – kupcy Bazaru Różyckiego do II wojny światowej” – spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik po legendarnym bazarze i jego najbliższych okolicach. W ramach spaceru, w klubie Offside, ul. Brzeska 16, odbędzie się pokaz zdjęć związanych z żydowską historią Pragi i Bazaru Różyckiego
Zbiórka: ul. Targowa 54, pod głównym wejściem na Bazar Różyckiego
Trasa: teren Bazaru Różyckiego, ul. Ząbkowska, ul. Brzeska. Czas spaceru oraz prezentacji zdjęć: 1, 5 godz.

godz. 16.00 Instalacja artystyczna: „Memory Check” [Test pamięci] – pokaz filmu Waldka Dynermana
Film paradokumentalny o współczesnym stanie pamięci Holocaustu w Polsce, wyprodukowany w 2006 roku. Autor filmu, którego ojciec przetrwał Holocaust właśnie w Warszawie, zaproponował bardzo osobistą wędrówkę przez dzisiejszą Polskę, szukając miejsc kaźni i świadków zagłady Żydów. Przed okiem kamery przesuwają się też niemi świadkowie tamtych lat, synagogi przekształcone w biura, kina, biblioteki czy placówki straży pożarnej. Film nie daje prostej odpowiedzi na pytanie, czy pamięć Holocaustu jest w dalszym ciągu żywa, czy powoli zamiera w kolektywnej świadomości Polaków. Tej odpowiedzi każdy widz musi udzielić sobie sam.
„Test pamięci” jest wynikiem 2-letniej pracy Dynermana, który jest tu autorem zdjęć, montażu i ścieżki dźwiękowej. Wyświetlenie filmu w jednym z opuszczonych sklepów na ul. Grzybowskiej było jego marzeniem od momentu skończenia filmu. Wiele zdarzeń pokazanych w filmie miało miejsce właśnie w tych murach. Fakt wyświetlenia go na jedynej, ocalałej ulicy getta warszawskiego nada filmowi dodatkowy, bardzo silny ładunek emocjonalny. (Film w języku polskim, z angielskimi napisami, długość – 43 min.) Waldek Dynerman jest absolwentem warszawskiej ASP. W 1983 roku wyjechał do USA, gdzie do dzisiaj jest profesorem Milwaukee Institute of Art and Design. Dynerman zajmuje się malarstwem, rzeźbą, interaktywnymi instalacjami przestrzennymi, video i muzyką. Lokal ul. Próżna 14

godz. 17.00 „Der alef-bejs fun der – Alfabet miłości” – wieczór poezji Celii Dropkin – Pierwszej Damy poezji jidysz Koncepcja i przygotowanie artystyczne: Agi Legutko, Anna Rozenfeld, opracowanie muzyczne: Benjy Fox-Rosen
Występują: Anna Rozenfeld, Joanna Lisek, Benjy Fox-Rosen
Celia Dropkin (1887-1956) to jedna z najwspanialszych, a jednocześnie wciąż niedocenionych jidyszowych poetek. Zrewolucjonizowała sposób, w jaki poezja jidysz mówi o relacjach między mężczyzną a kobietą. Śmiałe motywy erotyczne w jej poezji szokowały współczesnych, a wiersze, napisane głównie w latach 20. i 30. XX wieku, brzmią aktualnie prawie sto lat później. „Der alef-bejs fun der libe – Alfabet miłości” to projekt międzynarodowy. Program artystyczny, składający się z 22 wierszy i kompozycji muzycznych, został przygotowany w języku jidysz, z tłumaczeniem na język polski i angielski.
godz. 17.00 „Midrasze i przypowieści”– czytanie performatywne opowiadań Jacoba G. Rosenberga
Przekład: Sebastian Musielak, adaptacja i reżyseria: Paweł Paszta. Występują: Monika Soszka, Alina Świdowska, Jerzy Walczak. Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

Aktorzy Teatru Żydowskiego zaprezentują wybrane fragmenty biblijnych, poetyckich opowiadań zaadaptowanych na scenę w formie dialogów i monologów. Usłyszymy historię tragicznej miłości Inki i Paula, którzy mimo silnego uczucia nie mogli być razem. Posłuchamy opowieści gawędziarza, wujka Henocha, który nie bez ironii spiera się ze swym fanatycznie religijnym bratem Aronem na temat sensu prawd zawartych w Starym Testamencie. Zamyślimy się wreszcie nad takimi pojęciami, jak sprawiedliwość, pokora, nadzieja czy głupota. Pełne refleksji, uniwersalne opowieści, w większości oparte na autobiograficznych wątkach autora, pozwolą widzom na chwilę spojrzeć na świat z innej ulotnej perspektywy.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 17.30 Warsztaty tańca żydowskiego – prowadzi Guy Schalom (Wielka Brytania) Akompaniament: Christian Dawid (klarnet), Sanne Möricke (akordeon)

Guy Schalom – światowej klasy muzyk i tancerz brytyjski, lider znanego zespołu Ensemble Blues Baladi, producent muzyczny. Jest uważany za eksperta wielu różnorodnych gatunków muzycznych, od popu i rocka po jazz i muzykę etniczną. Ma ponad 20-letnie doświadczenie jako perkusista sesyjny, jako tancerz najlepiej czuje się w rytmach arabskich, egipskich i klezmerskich. Pracował jako konsultant tańca żydowskiego dla ITV i jest zastępcą dyrektora Hopkele Productions, specjalizującego się w organizowaniu imprez tanecznych z muzyką klezmerską. Od wielu lat prowadzi warsztaty tańca i gry na perkusji, uczestniczy w licznych międzynarodowych projektach muzycznych, brał udział w festiwalach Klezfest w Londynie, KlezKanada w Montrealu, Yiddish Summer w Weimarze oraz w festiwalach w Sankt Petersburgu i Tel Awiwie.
Skwer/duża scena na Pl. Grzybowskim, wstęp wolny

godz. 18.00 „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Zygmuntem Rolatem, ocalałym z Holocaustu, zamieszkałym w USA prawnikiem, biznesmenem, filantropem i mecenasem sztuki, aktywnym działaczem na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Spotkanie poprzedzi projekcja reportażu TVP Kultura: „Shewach Weiss – spotkanie raz jeszcze” (50 min., 2014) Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 19.00 „Nic nowego pod słońcem” – program satyryczno-literacki w wykonaniu Sławomira Hollanda z wykorzystaniem utworów: Oskara Kanitza, Mariana Hemara, Benedykta Hertza, Juliana Tuwima, Jerzego Jurandota, Bolesława Leśmiana, K.I. Gałczyńskiego. Scenariusz: Jacek Bursztynowicz
„To co Sławek prezentuje, a do czego ja w pewnym stopniu (jako scenarzysta i „życzliwe oko”) przykładam rękę, to prawie zapomniany element aktorskiego rzemiosła. (…) Sławek nie przemawia do nas, nie recytuje, nie występuje, ale rozmawia, przedstawia swój punkt widzenia (…), czaruje nas swoim wdziękiem nieco zawstydzonego, kulturalnego i eleganckiego inteligenta. Spontanicznie i brawurowo, lirycznie i refleksyjnie dzieli się z nami przemyśleniami na temat motywu przewodniego spektaklu, który brzmi: Nic nowego pod słońcem”. (Jacek Bursztynowicz, ”życzliwe oko”)
Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z wieloma stołecznymi scenami, W latach 2007-2009 aktor Teatru Ateneum, z którym do dziś współpracuje. Ma w swoim dorobku wiele głównych i znaczących ról teatralnych oraz udział w ponad stu filmach i serialach. Przedstawienie „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” z jego udziałem otrzymało w 2012 r. Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu 35
„Mono w Manu”. Program „Nic nowego pod słońcem” został nagrodzony w 2012 roku Złotym Liściem Retro.
Piwnica Na Wójtowskiej, ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. WójtowskiejBilety w cenie 20 zł, zasady rezerwacji biletów na stronie www.scenapw.sdk.pl

godz. 19.00 Koncert – potańcówka z zespołem cygańsko-żydowskim
XI edycję Festiwalu Singera na Pradze na Podwórku 11 Listopada 22 zakończymy nietypowym koncertem – podwórkową potańcówką, podwórkowym graniem – jakbyśmy przenieśli się w czasie do dawnych lat, na przedwojenną Pragę, gdzie na podwórkach grywały kapele podwórkowe. Impreza towarzyszącaKoncert plenerowy, podwórko na ul. 11 listopada 22

godz. 20.00 NOC KLEZMERÓW: Wytwórnia Semer. Reaktywacja (USA/Niemcy) z gościnnym udziałem Franka Londona (USA) oraz Trio Yas (Niemcy)
Prowadzenie: Dawid Szurmiej. Wytwórnia Semer. Reaktywacja & Frank London
Kierownik muzyczny projektu, grający na fortepianie i akordeonie Alan Bern i trębacz Frank London – przyjaciele i koledzy od ponad 30 lat – wspólnie powrócają do klimatów Klezmer Conservatory Band, grupy założonej w Bostonie w 1980 roku. Zarówno Alan Bern (znany m.in. z projektów Brave Old World, The Other Europeans, Diaspora Redux), jak i Frank London (grający m.in. w Klezmatics, New Wave, Klezmer Brass Allstars), byli spiritus movens najbardziej innowacyjnych i wpływowych projektów Nowej Żydowskiej Muzyki po obu stronach oceanu. Obaj są również znani jako dyrektorzy festiwali i nauczyciele (Bern/Yiddish Summer w Weimarze i London/Klezkanada).
Podczas Nocy Klezmerów Frank London wystąpi w najnowszym projekcie Alana Berna jako gość specjalny. Na scenie spotka się ze swoim długoletnim współpracownikiem Lorinem Sklambergiem, kolegą trębaczem – Paulem Brody’m i innymi niesamowitymi muzykami biorącymi udział w projekcie „Wytwórnia Semer. Reaktywacja”.
Po spotkaniu tak wspaniałych indywidualności publiczność może się spodziewać tylko jednego – nocy pełnej muzycznej poezji i fajerwerków.
TRIO YAS: Christian Dawid (klarnet), Sanne Möricke (akordeon) i Guy Schalom (perkusja) – akustycznie doskonali, perfekcyjnie dobrani, bardzo energetyczni, czasami mistyczni a często… całkowicie taneczni. Na swój orzeźwiający repertuar opracowali specjalną formułę: najpiękniejsze muzyczne perły (zbierane podczas podróży od Europy Wschodniej aż po Bliski Wschód) mieszają z dźwiękami z odległych muzycznych światów (począwszy od Brooklyn’skich dźwięków Trio Dave’a Tarrasa po Meron Nigunim). Każdy z członków zespołu ma za sobą imponującą karierę solową – wstępy na całym świecie, z najlepszymi muzykami w swoich dziedzinach. Jako Trio Yas rozpoczęli nową przygodę, i od razu porwali publiczność największych festiwali żydowskich, w takich miastach jak Tsfat, Londyn, Wiedeń, Monachium czy Fürth.
Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

godz. 21.00 DZIŚ WIECZOREM: LOLA BLAU [Tonight Lola Blau] wg Georga Kreislera – monodram Mai Morgenstern (Rumunia)
Spektakl austriackiego mistrza kabaretu to nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem, opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach, jakie stały się udziałem wielu. Akompaniament: Tatiana Morosanu (pianino)
Reżyseria: Alexandru Dabija, scenografia: Puiu Antemir, kostiumy: Doina Levintza, Puiu Antemir, choreografia: Adina Cezar

żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana nie tylko za pomocą słów, ale i znakomitych piosenek kabaretowych.
Lola Blau, młoda wiedeńska aktorka kabaretowa, odnosi pierwsze sukcesy i marzy o karierze na scenie. Jest Żydówką, więc po anszlusie Austrii do Niemiec w 1938 roku, jej własny kraj niszczy te marzenia i zmusza ją do ucieczki do Stanów Zjednoczonych. Tam Lola staje się wielką gwiazdą sceny i ekranu, ale powoli traci złudzenia co do świata, miłości i przyjaźni. Poczucie izolacji i tęsknota każą jej wrócić do Austrii. Lola chce dać tam serię swoich koncertów. Czy powrót do powojennego Wiednia może uleczyć jej złamane serce? Czy pozostanie jej tylko refren piosenki „Podnieś głowę i uśmiechnij się – życie po prostu takie jest!”?
Maia Morgenstern – wybitna rumuńska aktorka filmowa i teatralna, śpiewająca w jidysz, po niemiecku i angielsku. Urodziła się w Bukareszcie, gdzie ukończyła Akademię Teatru i Filmu. Od wielu lat jest gwiazdą hebrajskiego Narodowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie. Grała też na deskach rumuńskich Teatrów Narodowych Ion Luca Caragiale i Patra Neamt. Jako Elektra wystąpiła w Atenach w starożytnym amfiteatrze Herodium. Zagrała w ponad 30 filmach, m.in. w słynnej „Pasji” M. Gibsona. Jest laureatką wielu nagród teatralanych i filmowych – kilkukrotnie (w tym za kreację Loli Blau) została odznaczoną prestiżową rumuńską nagrodą UNITER dla najlepszej aktorki.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 21.00 „FRONT WSCHODNI” – potańcówka w rytmach wschodnich z DJ WOJEM Klubowy wieczór imprezowego, a na nim: DJ WOJ live set – mieszanka tradycyjnych melodii o współczesnych tanecznych brzmieniach. Pulsujące bity łączą się z szybkimi dęciakami, punkowymi gitarami, bujającym basem i magicznym akordeonem. To taneczny świat, gdzie spotykają się rytmy bałkańskie, cygańskie i klezmerskie z żywiołową, słowiańską nutą. Wszystko tworzy spontaniczną atmosferę radości, zabawy, śmiechu i tańcowania, czyli tego, co w słowiańskiej duszy gra.
Impreza towarzyszącaKlub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

 • 31 SIERPNIA 2014, niedziela

Na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej znów pojawią się małe sklepiki, restauracje, uliczne stragany i kramy z pamiątkami. W tym kolorowym miejscu goście festiwalu będą mogli na chwilę przenieść się do świata, który tak malowniczo opisywał I.B. Singer. Zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy, na niepowtarzalny w swym klimacie Jarmark Singera!
godz. 11.00 Zwiedzanie Synagogi im. Nożyków z Bolesławem Zającem
Bolesław Zając – przewodnik zajmujący się tematyką żydowską i miejscami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich.
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

godz. 11.30 „Menora i Gwiazda Dawida: symbioza czy konkurencja?” – wykład ilustrowany Moniki Krajewskiej
Te dwa najbardziej oczywiste symbole żydowskie mają bardzo różny rodowód, historię i wymowę, która zmieniała się przez wieki. Przykładem mogą być spory, które rozgorzały przy wyborze godła Izraela. Tematem bogato ilustrowanej opowieści będzie obecność tych symboli w sztuce i życiu żydowskim oraz to, jak rozumieli je Żydzi wyznający różne ideologie – dawniej i dziś.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 12.00 Poranek poetycki: Zamkowe Spotkanie Literackie – „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek… Antoni Słonimski i jego dwa światy”
Prowadzenie: Daniel Artymowski, prezentacja tekstów: Barbara Bursztynowicz, Jacek Bursztynowicz, oprawa muzyczna: Joanna Stefańska-Matraszek (sopran), Janusz Tylman (fortepian).
We współpracy z Pracownią Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w WarszawieCafé Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4Wejście na podstawie bonu konsumpcyjnego 10 zł

godz. 12.00 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków (tylko dla kobiet)
Prowadzenie: Magdalena Szpilman. Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 25 osób. Spotkanie rozpoczyna się w Klubie Seniora na parterze tzw. Białego Budynku (obok Synagogi), tam też na godzinę przed rozpoczęciem zwiedzania będzie prowadzona sprzedaż biletów. Cena wejściówki – 10 zł, płatność tylko gotówką. Brak możliwości rezerwacji, obowiązuje kolejność zakupu.
Dodatkowe informacje mogą Państwo otrzymać pod numerem: +48 22 620 58 37 lub mailem: zapisy@jewish.org.pl. Impreza towarzysząca organizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

godz. 12.00 Spacer po ulicy Próżnej z Januszem Sujeckim
Janusz Sujecki – z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Autor monografii „Próżna. Ocalona ulica żydowskiej Warszawy”.
Zbiórka przy fontannie na Placu Grzybowskim

godz. 12.30 „Alef, Bejs, Gimel” – warsztaty języka jidysz prowadzi dr Jacob Weitzner Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 12.30 Przystanek Poezja: „Utwór o Matce i Ojczyźnie” Bożeny Keff Wystąpią: Ewa Greś, Małgorzata Majewska, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Trybalska Opowieść o historii małej domowej i o historii wielkiej, w której giną całe narody i społeczności. Jedna i druga historia staje się tu narzędziem szantażu. Matka powiada z wyższością: „Ta historia mnie się przydarzyła. / Ja sama musiałam to przeżyć. Ty z Niczym nie masz Niczego Wspólnego”. Czego zatem chce córka? Uwolnić się od starej matki, to jest uwolnić się od pamięci o cierpieniu. Dlatego stara się: „Usia przybiega / do tej larwy głuchej, do tej krwiopijczyni (z której krew wypito) / aby dać jej szansę zostać matką”. Ale wiadomo przecież, że nic się tu zmienić nie da. Matka jest ofiarą – wojen, Zagłady, wysiedleń, łagrów. Córka jest za to kolejnym pokoleniem ofiar. Dla matki poniżające było to, przez co przeszła. Winą i poniżeniem córki jest to, że przez nic nie przeszła. Jest ofiarą drugiej kategorii. Jest ofiarą ofiary. (Marek Radziwon, 2009)
Bożena Keff – poetka, pisarka, eseistka, publicystka, z wykształcenia polonistka i filozofka. Interdyscyplinarną pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim i innych uczelniach. Wydała „Razem Osobno”, „Sen o przeznaczeniu snów”,„Nie jest gotowy”,„Postać z cieniem. Portrety Żydówek w polskiej literaturze od końca XIX wieku do 1939 roku”, „Barykady. Kroniki obsesyjne”.
Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48

godz. 13.30 Pokaz filmu: „Samuel Willenberg” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego (Polska 2014, 70 min)
Pomysł i scenariusz: Tomasz Taraszkiewicz – kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie, zdjęcia: Łukasz Gutt, montaż: Jan Kidawa-Błoński jr., dźwięk: Joanna Napieralska. Film dokumentalny „Samuel Willenberg” to poruszająca opowieść o życiu urodzonego w Częstochowie Samuela Willenberga – żołnierza Kampanii Wrześniowej; ostatniego żyjącego uczestnika buntu zbrojnego w Treblince w sierpniu 1943; uczestnika Powstania Warszawskiego, a dziś – izraelskiego malarza i rzeźbiarza.
We współpracy z Pracownią Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w WarszawieCafé Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4
godz. 13.30 „Tajemnice mykwy” – wykład połączony ze zwiedzaniem mykwy w podziemiach Synagogi im. Nożyków (tylko dla kobiet) Prowadzenie: Magdalena Szpilman. Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 25 osób.
Spotkanie rozpoczyna się w Klubie Seniora na parterze tzw. Białego Budynku (obok Synagogi), tam też na godzinę przed rozpoczęciem zwiedzania będzie prowadzona sprzedaż biletów. Cena wejściówki – 10 zł, płatność tylko gotówką. Brak możliwości rezerwacji, obowiązuje kolejność zakupu.
Dodatkowe informacje mogą Państwo otrzymać pod numerem: +48 22 620 58 37 lub mailem: zapisy@jewish.org.pl.
Impreza towarzysząca organizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

godz. 14.00 „Śladami Singera, Pereca, Szlengla” – spacer z Janem Jagielskim Zbiórka przed wejściem do Kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5

godz. 14.30 Przystanek poezja Restauracja Pasadena, Plac Grzybowski 2

godz. 15.00 Koncert filharmoniczny „Manginot Avudot – muzyka odnaleziona”. Soliści koncertu: Jarosław Pietrzak (skrzypce) i Julita Przybylska-Nowak (fortepian) Kwartet smyczkowy w składzie: Adam Wagner (skrzypce), Karolina Wawrzynowicz (skrzypce), Elżbieta Mrożek-Loska (altówka), Łukasz Frant (wiolonczela)

W filmie wykorzystano wiele materiałów archiwalnych, zebranych w archiwach i prywatnych zbiorach na całym świecie. W celu przedstawienia pełniejszego obrazu dla opowiadanej przez artystę historii nakręcono uzupełniające, czarno-białe sceny filmowe. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Warszawie, Treblince i Tel-Avivie.
Film jest koprodukcją Studia Filmowego OTO, Narodowego Centrum Kultury, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Fundacji Kronenberga przy City Handlowy. Wstęp na podstawie bezpłatnych zaproszeń (do odbioru w Informacji Zamku Królewskiego od 25 sierpnia 2014 r.)
Koncert poświęcony pamięci kompozytorów żydowskich urodzonych w Polsce – tych, działających na emigracji oraz tych zamordowanych w gettach i obozach koncentracyjnych II wojny światowej.
„Manginot avudot” – w języku hebrajskim znaczy „zaginione melodie”. Melodie te, pochodzące często z kraju urodzenia kompozytora, odnajdziemy w prezentowanych na koncercie utworach. Będą to kompozycje urodzonego na Wileńszczyźnie znakomitego skrzypka Josepha Achrona oraz Mariana Neuteicha, dyrygenta działającej w Getcie Warszawskim Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej. Usłyszymy także Koncert d-moll na skrzypce i fortepian Feliksa Mendelssohna, wspaniałe młodzieńcze dzieło tego genialnego kompozytora.
Autorem idei koncertu jest Jarosław Pietrzak – skrzypek i profesor Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem i wykonywaniem dzieł kompozytorów żydowskich. Koncertuje w duecie z pianistką Julitą Przybylską-Nowak. Artyści wystąpili podczas uroczystości nadania odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Instytutu Yad Vashem, w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie na koncercie upamiętniającym powstanie Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w getcie warszawskim, we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na Dniach muzyki Mendelssohna w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz na Festiwalu Mazel Tov w Ostrowie Wielkopolskim.
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 620 55 85; 652 16 48Mężczyzn obowiązują nakrycie głowy. Miejsca nie są numerowane. Liczba miejsc ograniczona.

godz. 15.00 „Zapachy i smaki kuchni żydowskiej” – warsztaty prowadzą Hanna Kossowska i Etel Szyc
Prowadzące zdradzą tajniki kuchni żydowskiej, podzielą się oryginalnymi przepisami, wytłumaczą zasady koszerności i opowiedzą o świętach żydowskich, jednocześnie gotując i smażąc tradycyjne potrawy przeznaczone do degustacji.
Herbaberba, ul. Zielna 39, p. -1

godz. 15.30 Żydowski salon literacki: spotkanie z Andą Rottenberg i Dorotą Jarecką bohaterką i autorką wywiadu rzeki pt. „Rottenberg. Już trudno”

Prowadzenie: Remigiusz Grzela. Scena na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
godz. 16.00 Koncert duetu Maria Pomianowska (Polska) & Dima Gorelik (Izrael/Ukraina) Duet Pomianowska & Gorelik to spotkanie kultur i wspólne poszukiwanie języka uniwersalnego w muzyce, takiego, który może się stać językiem przyszłości, zrozumiałym dla wszystkich cywilizacji. Artyści czerpią inspirację z tradycyjnych pieśni ludowych, zarówno polskich, jak i żydowskich, część pieśni śpiewana jest po hebrajsku. Przedstawione jest również brzmienie i duch instrumentów strunowych z różnych epok połączonych wspólnym euroazjatyckim pochodzeniem. Improwizacje i wzajemna inspiracja stwarzają możliwość tworzenia na scenie nowych wartości dźwiękowych i wyrazowych. Artyści wystąpią z nowym repertuarem, przygotowanym specjalnie na tegoroczny Festiwal Warszawa Singera. Maria Pomianowska – multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Gra na prawie wszystkich instrumentach smyczkowych świata. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor artystyczny Warszawskiego Festiwalu „Skrzyżowanie Kultur”. 40
Występowała m.in. z Yo-Yo Ma, Janem Gillanem, Borisem Grebenshchykovem, Gonzalo Rubalcabą. Ma na swoim koncie ponad 20 nagranych albumów, a jej płyta „Chopin na 5 Kontynentach” zdobyła 5 miejsce na liście przebojów World Music Charts Europe.
Dima Gorelik – izraelski gitarzysta, wokalista i kompozytor. Pochodzi z Ukrainy, skąd wyemigrował z rodzicami do Izraela, gdzie odbył studia muzyczne. Nagrał kilka albumów, w tym „Asymmetric Beauty” nagrany w Berlinie w duecie z Vladiswarem Nadishaną, z gościnnym występem Davida Kuckhermanna i Raphaela De Cocka. W Polsce współpracuje m.in. z Marią Pomianowską, Joszko Brodą i Krzysztofem Kobylińskim.
Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 16.00 Piosenki ze skarbnicy żydowskiej Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

godz. 16.00 Spotkanie z maszgijachem Restauracja Koszerna Yarden, ul. Zielna 37

godz. 17.00 Koncert: Frank London (USA), Yaakov Lemmer (Izrael), Benjy Fox-Rosen (Austria) &Trio YAS (Niemcy)
Frank London – nowojorski kompozytor i trębacz, jeden z najwybitniejszych artystów tzw, Nowej Żydowskiej Muzyki, laureat nagrody Grammy. Założyciel The Klezmatics i lider Frank London Klezmer Brass Allstars. Inne jego projekty to m.in.: Nigunim Trio, The Zmiros Project (żydowskie pieśni mistyczne), The Shekhina Big Band, The Debt (film i teatr muzyczny), Invocations (muzyka kantoralna), współtworzył Les Miserables Brass Band oraz Klezmer Conservatory Band, jest członkiem Hasidic New Wave. Skomponował muzykę do „A Night in the Old Marketplace”, największego i najważniejszego żydowskiego arcydzieła od czasów „Skrzypka na dachu”. Często zapraszany do współpracy przez rozmaitych artystów, również z kręgów jazzowych, bluesowych i rockowych. Współpracował z takimi muzykami jak: John Zorn, LL Cool J, Lester Bowie Brass Fantasy, Dawid Byrne, Gal Costa, LaMonte Young, Iggy Pop, Natalie Merchant, They Might Be Giants, John Cale, Itzhak Perlman i Jon Spencer Blues Explosion. Wystąpił gościnnie na ponad 100 płytach i zagrał w ponad 300 nagraniach. Oklaskiwano go na największych międzynarodowych festiwalach, a jego koncerty cieszą wciąż niesłabnącą popularnością.
Jacov Lemmer jest jednym z najlepszych młodych kantorów. Zaczynał karierę jako solista Behtel Choir, gdzie opiekę nad nim roztoczył Benzion Miller. Jako artysta o międzynarodowej renomie koncertuje przed publicznością na całym świecie. Występował na wielu festiwalach w Europie. Jego repertuar jest wielojęzyczny i wszechstronny: znajdują się w nim utwory należące do kultury jidysz, a także operowe, broadwayowe i inne.
Benjy Fox-Rosen jest wokalistą, basistą i kompozytorem tworzącym tzw. Nową Muzykę Żydowską. Za swoje nowe wykonania różnorodnych utworów – od klasycznych piosenek jidysz, po utwory krakowskiego poety Mordechaja Gebirtiga – zyskał uznanie krytyków na całym świecie. Przez The Forward został okrzyknięty „jedną z wschodzących gwiazd sceny muzyki jidysz”. Występuje na całym świecie u boku wielu legend muzyki klezmerskiej.
Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl

godz. 17.30 „Helena Rubinstein Max Factor” – wykład Andrzeja Krakowskiego 41

Obrali różne drogi. Urodzona w Krakowie Helena Rubinstein wybrała antypody i tam rozpoczęła budowę swojego kosmetycznego imperium. Jej konkurent, urodzony w Łodzi (lub Piotrkowie). Max Factor zaczął podbój świata od podróży w odwrotnym kierunku – do Moskwy. Razem wylądowali w Stanach Zjednoczonych. Znali się i nie przepadali za sobą, co nie przeszkodziło im w zbudowaniu wielkich fortun i do dziś istniejących koncernów kosmetycznych. Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 18.00 „Jidysz na trawie”: „Mazl Tov” – koncert w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. Skwer na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

godz. 19.00 – KONCERT FINAŁOWY: David Do’r (Izrael) i gościnnie: Frank London (USA), Yaakov Lemmer (Izrael), Benjy Fox-Rosen (Austria)

David D’or to artysta obdarzony wielkim, niepowtarzalnym głosem – śpiewa kontratenorem, a jego głos posiada zasięg 4 oktaw. Jest laureatem ogromniej liczby nagród i wyróżnień, swoim śpiewem zachwyca publiczność od Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu po obie Ameryki. Liczne recenzje w tym m.in. z The Washington Post czy włoskiej La Republica, a także z brytyjskiego BBC News wymieniają go w ostatnich latach w gronie najlepszych wokalistów świata. Wstępował na deskach najznakomitszych światowych scen filharmonicznych i operowych, w Nowym Jorku, Wiedniu, Moskwie, Pekinie, Las Vegas, Rzymie, Budapeszcie czy Szanghaju. Wśród jego niezliczonych koncertów znajdowały się też takie o szczególnym znaczeniu – występował m.in. przed papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XIV, prezydentem Stanów Zjednoczonych Billem Clintonem, prezydentem Izraela Szimonem Peresem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem RPA Nelsonem Mandelą, królem Tajlandii oraz szwedzką parą królewską.
Pomimo wspaniałych warunków do rozwijania kariery w kierunku śpiewu operowego, David D’or nie zdecydował się na związanie na stałe z żadną z wielkich scen. Urodzony w Izraelu, pochodzący z libijskiej rodziny kantorów artysta od wielu lat tworzy i wykonuje także swoją własną, nawiązującą do korzeni muzykę – odkrytym przez niego na nowo nurtem muzycznym jest m.in. śpiew synagogalny. Korzysta też z pomocy muzyków wywodzących się z różnych krajów i kultur. Połączenie jego kreatywności, otwartości, wielkiego talentu i głosu z bogatym, wywodzącym się z wielu źródeł muzycznych instrumentarium towarzyszących mu muzyków tworzy unikalną jakość. Znajduje to swoje potwierdzenie w popularności wydanych przez niego albumów. David D’or ma w swoim dorobku trzy złote, pięć platynowych i dwie („Begova Mishtane” i „David and Eti”) podwójnie platynowe płyty!
Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim, wstęp wolny ok. godz.22.30 Kołysanka dla pamięci.

Godzina rozpoczęcia uzależniona jest od czasu zakończenia koncertu finałowego Pomnik Bohaterów Getta, ulica Anielewicza, róg ulicy Zamenhofa