20 czerwca w poznańskim klubie Blue Note wystąpi Krzysztof Ścierański. Czołowy gitarzysta basowy promować będzie nowy album zatytułowany „Night Lakes”.

Krzysztofowi Ścierańskiemu, od trzydziestu lat uznawanemu przez JAZZ FORUM za najlepszego polskiego elektrycznego basistę, towarzyszy będą Zbigniew Jakubek (instrumenty klawiszowe), Michał Kobojek (saksofon) oraz Przemysław Kuczyński (perkusja).

Ścierański fot. Dariusz Kalbarczyk.jpg

Podczas koncertu usłyszymy między innymi kompozycje z najnowszej płyty „Night Lakes”, wydanej przez Polskie Radio w marcu 2014 roku. Solowe koncerty Krzysztofa Ścierańskiego to dawka niesamowitej energii, ciepła i wrażliwości. Jako kompozytor, ma umiejętność ciągłego przetwarzania swojej muzyki, przez co jest ona ciągle żywa oraz zaskakuje oryginalnością wykonań. W jego twórczości dominuje jazz, ale też pojawia się kompilacja muzyki funk z rytmami Południowej Afryki, salsa czy rythm’n’blues. Kompozycje Krzysztofa Ścierańskiego takie jak „Brzydcy”, „Ołów” śpiewane przez Grażynę Łobaszewską, czy znane „Pomidory” wykonywane przez Ewę Bem należą do najpopularniejszych utworów polskiej muzyki rozrywkowej. Gitarzysta współtworzył legendarny zespół Laboratorium, a także Air Condition oraz String Connection. Współpracuje z najważniejszymi polskimi muzykami i wokalistami.

Krzysztof Ścierański jest autorem wszystkich kompozycji na najnowszej płycie. „Gitara elektryczna jest moim drugim instrumentem, po gitarze basowej. Komponując i grając na gitarze mam wrażenie, że muzyka która powstaje jest zupełnie inna niż ta, którą piszę używając gitary basowej jako głównego instrumentu. Na płycie tej nawiązuję do kilku dekad, w których żyłem. Do stylów muzycznych, których słuchałem i słucham dziś. Muzyka ta jest wypadkową moich zainteresowań gitarowych i basowych” – przyznaje Krzysztof Ścierański.

Do nagrania płyty „Night Lakes” Krzysztof Ścierański zaprosił grono czołowych polskich instrumentalistów. Zagrali Zbigniew Jakubek, Michał Kobojek, Przemysław Kuczyński, Marek Napiórkowski, Michał Łyczek, Bernard Maseli, Witold Janiak, Michał Dąbrówka, Thomas Sanchez. W utworze „Petite Fleur”, który otwiera płytę, gościnnie zaśpiewał Regi Wooten. Utwór „Ołów”, kończący płytę, zaśpiewany został przez Grażynę Łobaszewską podczas Koncertu Jubileuszowego z okazji 25-lecia pracy artystycznej Krzysztofa Ścierańskiego.

Nie sposób jest policzyć ilość koncertów jakie Krzysztof Ścierański zagrał, ani tym bardziej, kilometrów, jakie pokonał koncertując przez ostatnich 25 lat. Muzyka prezentowana przez tego niezwykłego wykonawcę zauroczy każdego odbiorcę.

Krzysztof Ścierański – „Night Lakes”
piątek, 20 czerwca 2014, godz. 20.00
Blue Note
Poznań