Poznaliśmy program Festiwalu Jazztopad 2014. Gwiazdami 11. edycji wrocławskiego festiwalu będą Wadada Leo Smith i Mulatu Astatke. Impreza odbędzie się w dniach 13 – 23 listopada.

jazztopad_2014_cover__large

Informują organizatorzy:

Rok 2014 przynosi dla Jazztopadu nowe wyzwania. W ciągu jedenastu dni kolejnej edycji festiwalu 13-23 listopada znów zawitają do nas wielcy artyści świata jazzu. Większość z nich przyjedzie do Polski wyłącznie na koncert w ramach Jazztopadu.

Nadzwyczajnie zapowiada się występ zespołu Golden Quartet 14 listopada, którego liderem jest amerykański trębacz-multiinstrumentalista i kompozytor Wadada Leo Smith. Pochodzący z Missisipi muzyczny wizjoner i mentor to jeden z największych tuzów free jazzu i jazzowej awangardy, finalista muzycznej Nagrody Pulitzera w 2013 roku za multimedialny projekt „Ten Freedom Summers”. Specjalnie dla festiwalu Jazztopad skomponuje premierowe dzieło, które wykona z NFM Orkiestrą Symfoniczną.

Także kompozycję stworzoną na zamówienie Jazztopadu usłyszymy 15 listopada w wykonaniu nowojorskiego wiolonczelisty i kompozytora Erika Friedlandera, który wystąpi solo oraz z towarzyszeniem muzyków Narodowego Forum Muzyki. Nietuzinkowy improwizator o nieskrępowanej wyobraźni, zakorzeniony w amerykańskiej tradycji muzycznej jest specjalistą od muzyki teatralnej i filmowej, a przede wszystkim wyjątkowym eksperymentatorem, współpracującym i nagrywającym z Johnem Zornem i dla jego wytwórni Tzadik.

Wykraczając poza nurt stricte jazzowy, 16 listopada przedstawimy wrocławskiej publiczności niebywałą osobowość muzyki afrykańskiej – wibrafonistę, pianistę, perkusjonistę, a nade wszystko twórcę Ethio-jazzu – Mulatu Astatke. W 2004 roku nagrał siedem utworów do filmu Broken Flowers Jima Jarmuscha, podbijając tym samym serca miłośników kina. Jego muzyka, naznaczona tanecznością i afrykańskim groovem, jest nośnikiem pozytywnej energii, ogniwem łączącym kontynenty i pokolenia.

Oprócz zapraszania wielkich gwiazd tradycyjnie stawiamy na młodsze pokolenie artystów, prezentując 17 listopada niepokornych muzyków norweskiego zespołu Cortex i niebagatelne zestawienie harfy z gitarą basową w kobiecym, eksperymentalnym duecie Five-38 z Francji, który wystąpi 18 listopada.

Po raz trzeci zorganizujemy weekend z kulturą innego kraju i – tak jak w zeszłych latach był to Daleki Wschód – tak w tym roku przeniesiemy się na Bliski Wschód i pod hasłem „Akbank Jazz Festival presents: Turkey” ukażemy multikulturową mieszankę wybuchową prosto ze styku dwóch kontynentów. W ramach tej międzynarodowej wymiany Jazztopad dumnie zaprezentuje scenę polską na festiwalu w Turcji, który odbędzie się w październiku.

Kontynuujemy w tym roku przygodę z kinem. Koncerty w ciemnościach i filmy o jazzie znajdą się w regularnym repertuarze Kina Nowe Horyzonty, podobnie jak poranki dla dzieci Jazz morning Kids! – czyli muzyka wykonywana na żywo przez Jazztopadowych artystów do kultowych kreskówek. Cieszymy się również na kolejne dwudniowe spotkanie Melting Pot Made in Wrocław – laboratorium improwizacji w ramach ESK Wrocław 2016, w którym udział wezmą wybrani artyści z europejskich ośrodków partnerskich. Młodzi muzycy pojawią się podczas drugiej edycji Polish Jazz Showcase, wydarzenia ukazującego oblicze rodzimej sceny jazzu międzynarodowym gościom. Przed wybranymi koncertami zachęcamy do udziału w otwartych spotkaniach z muzykami, a w ostatni weekend festiwalu zapraszamy na koncerty w mieszkaniach prywatnych, będące od trzech lat jednym z najgorętszych punktów festiwalu.

Co więcej, od tego roku realizujemy koncerty pod szyldem Jazztopadu poza czasem trwania festiwalu, a w przyszłym roku otworzymy regularny cykl pod nazwą Wielka Improwizacja. A wszystko po to, by pobudzać apetyt na jazz i nieustannie dzielić się z publicznością tym, co jest dla nas wielką pasją – odkrywaniem muzyki.