22 maja na scenie w klubie Absurd 228 w Warszawie wystąpi duet Monika Chrząstowska & Roksana Vikaluk z projektem “Taki jeden Dzień”. Monia, Grisza i Roxi. Przyciągnęliśmy się do siebie trochę lat temu i stworzyliśmy wspaniały przyjacielski tandem. Oczywiście, jak to bywa w podobnych wypadkach – chociaż tak naprawdę nigdzie nie ma takich trzech jak nas… trzech – nie obeszło się bez skutków o charakterze twórczym. Tak oto powstał

TAKI JEDEN DZIEŃ – jest to opowieść muzyczno-dramatyczna, teatralizowana, stworzona na podstawie opowiadań Szolema Alejhema. Tu przeplatają się motywy żydowskie i ukraińskie…- wszystko to, co bliskie było wielkiemu Pisarzowi, na czym bazował własną twórczość. Dokonaliśmy próby uchwycenia i, zarazem, rozbudowania kolorytu, wplatając Słowo oraz Melodię w przestrzenie klimatów ambientowo-elektronicznych. Grany był w Polsce i Ukrainie (Kijów, zdobył Dyplom Festiwalu Kultry Żydowskiej “Błąkające gwiazdy” 2013)

Chrząstowska Vikaluk

Całość tworzą: Monika Chrząstowska – narracja. Monika jest aktorką teatralną oraz filmową. Na stale współpracuje z Teatem Żydowskim. Występuję również solo z własnym programem, mocno zainspirowanym motywami Żydowskimi. Zachwyca widza fantastycznym temperamentem, wyjątkowością siły przekazu twórczego. Współpracowała z takimi reżyserami jak Piotr Cieplak, Michał Zadara, Maciej Woytyszko, Jan Szurmiej.

Roksana Vikaluk – śpiew, instrumenty elektroniczne, bęben. Jest artystką Ukraińskiego pochodzenia. Śpiewa i akompaniuje sobie na fortepianie czy instrumentach elektronicznych, bębnie; zarówno komponuje muzykę, jak i aranżuje; zajmuje się działalnością pedagogiczną. Jako aktorka realizuje się na scenie Teatralnej. Jest autorką czterech wydanych płyt. Eksperymentuje. Współpracuje z Teatrem Żydowskim oraz Wolframem DER Spyrą. Współpracowała z Józefem Skrzekiem (SBB), Ewą Bem, Piotrem Wojtasikiem, Tomaszem Szukalskim, Janem Szurmiejem, Żanną Gierasimową www.roksana.com.pl

Opieka artystyczna – Grzegorz Kulikowski. Aktor teatralny i filmowy. Jest z pewnością jednym z tych ludzi, wspaniałe pomysły których sprawiają, że Świat Twórczy kręci się we właściwym kierunku ;-) Współpracuje z Teatrem Żydowskim.

Taki jeden dzień…
-to jakiś czas
-jakaś godzina
-jakaś chwila
…jeden dzień…
Wszędzie, na całym świecie, taki jeden dzień
przynosi radość życia i tragizm przemijania.
I każdy człowiek, bez względu na język, wyznanie i kolor skóry, ma prawo, by pod każdą długością i szerokością geograficzną taki dzień przeżyć.. w sposób niepowtarzalny.
…a potem jeszcze jeden dzień….
i jeszcze jeden….
i jeszcze…