20 maja na scenie Pardon, To Tu odbędzie się koncert “Jachna / Buhl & T’ien Lai”. Będzie to niezwykłe muzyczne widowisko. Muzycy zagrają w klubie po ponad półtorarocznej przerwie. A jak wspomina to wydarzenie klub:

Półtora roku temu w Pardonie odbył się koncert, którego do tej pory z serdecznością pamiętamy. Nie dlatego ze był to frekwencyjny sukces (pojawiło się zaledwie 4 osoby), ale dlatego ze muzycznie i pod względem artystycznej wiarygodności było to bezprecedensowe wydarzanie. Ich muzyka zgniotła nasze najśmielsze oczekiwania, a magii tego wieczoru nigdy już nie zapomnimy – był to koncert “Jachna / Buhl” czyli – trąbka i perkusja, czyli dwóch wspaniałych muzyków, których ponownie powitamy na naszej scenie. Bedzie to wyjatkowy wieczor, poniewaz na scenie zawita tez ‘T’ien Lai’, czyli Kuba Ziołek / Łukasz Jędrzejczak.

Jachna Buhl-kopia

Jachna / Buhl + T’ien Lai [Kuba Ziołek / Łukasz Jędrzejczak]

Wieczór będzie się składał z dwóch niezwykłych koncertów. Pierwszy z nich to występ T’ien Lai. T’ien Lai to marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego znaczy „niebiańska muzyka”. T’ien Lai to masy pogłosów, szumów radiowych i lawiny dronów, z których wyłaniają się rytmy, harmonie, a czasem i piosenki.

T’ien Lai to miejskie demony, których wybryki mają zaburzać ustalone hierarchie i porządki społeczne, polityczne i ekonomiczne. Duet Kuba Ziołek i Łukasz Jędrzejczak zaprasza do wzięcia udziału w miejskim rytuale wyzwolenia i nieporządku, w którym kicz i cepelia przenikają się ze świętością i prawdą, tworząc nierozerwalny związek.

Da’at – tytuł debiutanckiej płyty duetu – w kabale tłumaczone zazwyczaj jako “wiedza”. Jest nazwą jedenastej, “ukrytej” sefiry, która symbolizuje całość stworzenia i jedność dziesięciu sefirot.

Druga część wieczoru to Jachna / Buhl. Przesympatyczny duet muzyczny założony przez Wojtka Jachnę oraz Jacka Buhla, muzyków Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope oraz Innercity Ensemble (Wojtek) oraz Variete, Trytony, 4Syfon Cykliści (Jacek). Dialogi, improwizacje, loopy, przekomarzanie i inne wygibasy. Bez napinki i niezdrowych emocji, gdyż jak to powiedział niegdyś Tomasz Gwinciński: ”Nie gramy o Złote Kalesony…”.

Duet wydał do tej pory dwie płyty „Pan Jabu” oraz „Niedokończone Książki”, i do teraz ma problemy z doliczeniem się pieniędzy… Trzecia płyta pt: ”TAPES” wisi na Bandcampie, ponieważ nikt już nie kupuje muzyki… Nigdy nie dostali Fryderyka, ale to tylko kwestia czasu.

∆ Jacek Buhl

niegdys Muzyk związany z Variete (LP “Bydgoszcz”, singiel ” Te Dni” oraz “I znowu ktoś przestawił kamienie”), Trytonami (LP “Tańce bydgoskie”, “Zarys Matematyki Niewinnej”) oraz formacja 4 Syfon (LP ” Jestem w Kinie”, “To Prawda”, “Baterie”, ” New Tango”). Grając w Variete równocześnie współpracował z formacja Henryk Brodaty.

Obecnie Jacek Buhl jest członkiem Freebeatowego The Cyclist, duetu Glabulator (z Tomkiem Glazikiem ) oraz electro yassowego Spejsu.
W 2009 roku zakłada duet Jachna/Buhl.

∆ Wojtek Jachna

swoja przygodę muzyczną zaczyna jako gitarzysta w grupach punkowych i alternatywnych – PoGoleniu, La Verte, Hyde. Pobiera nauki gry na instrumencie, u Trębaczy o różnych podejściach muzycznych – m.in. Janusz Zdunek, Piotr Wojtasik, Marcin Gawdzis czy Miłosz Gawryłkiewicz.

Od 2010 roku student nowego wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2002-2006 nagrywa i koncertuje z bydgoskim zespołem reggae Dubska, z którym nagrywa 4 płyty:”Nie Zmul Dna”, “Live in Mózg”, “Dubska” i “Avocado”. W latach 2004-2006 gra i koncertuje z trójmiejską grupą Mordy, z którą nagrywa album “Anthrology”. Od 2004 roku członek bydgoskiego Sing Sing Penelope, z którym gra i nagrywa płyty: “Sing Sing Penelope”, “Music for Umbrellas”, “We remember krzesełko”, nagrany w ubiegłym roku w łódzkim klubie Jazzga, album z nestorem bydgoskiego free jazzu Andrzejem Przybielskim “Stirli People in Jazzga” oraz tegoroczną płytę „This is the Music, vol 1”.

Od 2005 roku członek Contemporary Noise Quintet/Sextet, z którym to zespołem wydaje trzy płyty: “Pig Inside the Gentleman”, “Unaffected Thought Flow”, oraz” Ghostwriter’s Joke”. W tak zwanym międzyczasie gra i próbuje w bydgoskim Big Bandzie perkusisty Józka Eljasza. W 2009 roku zakłada wspólnie z Jackiem Buhlem duet Jachna / Buhl z którym wydaje dwie płyty – „Pan Jabu” oraz „ Niedokończone Książki”.

Duet od początku zdobywa uznanie krytyki (recenzje w Jazz Forum i Jazzpressie), opisująca muzykę jako bardzo frapującą. Ciekawy perkusyjny styl gry Jacka Buhla, muzyka ex-rockowego, który otworzył się na granie perkusyjne w stylu jazzowym i free jazzowym, wpływa na styl improwizacji każdego współpracującego z nim muzyka, tworząc ciekawą, i wielobarwna muzykę.