W dniach 17-18 czerwca Enter Music Festival już po raz czwarty. Jezioro Strzeszyńskie w Poznaniu znowu będzie drżeć w rytm artystycznych propozycji Leszka Możdżera, a trzeba przyznać, że w tym roku program jest wyjątkowo różnorodny. Będzie i młodość i doświadczenie, tradycja i eksperyment, minimalizm i sceniczny rozmach, a wszystko ułożone w dwudniowej muzycznej konstelacji która, miejmy nadzieję, potwierdzi po raz kolejny magię festiwalu Enter.

enter_2014_plakat_poprawka

Na start proponujemy mocny, polski akcent: kwartet Bartosza Dworaka to autentyczne odkrycie, zespół czerpiący z tego co w polskim jazzie najlepsze, skrzący się od wirtuozerii, pasji i młodzieńczego zapału. Zaraz po nim, bardziej konceptualny, ale nie mniej żarliwy Shai Maestro Trio. Zespół izraelskiego pianisty zamieszkałego w Nowym Yorku przedstawi w Poznaniu materiał z albumu „The Road to Ithaca”. Zwieńczeniem wieczoru będzie hipnotyczne „Piano Phase” Steve’a Reicha, utwór napisany w oryginale na 2 pianistów zostanie wykonany przez Leszka Możdżera samodzielnie na dwóch fortepianach. Pierwsze, legendarne już przedstawienie tego utworu przez Możdżera miało miejsce na Festiwalu Sacrum Profanum w 2011 roku w obecności wielotysięcznej publiczności oraz samego Steve’a Reicha obserwującego ten akt z prawdziwym niedowierzaniem. Podczas Enter Music Festival 2014 Leszek Możdżer po raz trzeci podejmie się publicznego wykonania tej niezwykłej kompozycji amerykańskiego pioniera minimalizmu.

Drugiego dnia scenę opanuje niewiarygodna muzyczna machina Mariusa Neseta: Trondheim Jazz Orchestra. Ten zespół operuje potężnym, batalistycznym brzmieniem i ma na koncie współpracę z największymi, wystarczy wymienić takie nazwiska jak Chick Corea, Pat Metheny, czy Joshua Redman, a sam lider jest nieustannie komplementowany przez krytyków, zacytujmy choćby „The Guardian” który pisał, że Marius Neset łączy w sobie talenty Michaela Brecker’sa i Jana Garbarka.

Podczas Enter Music Festivalu po raz pierwszy w Polsce wysłuchamy na żywo albumu „Lion” nagranego dla wytwórni ACT. Zaraz po nim – 3 Cohens Sextet – porywający zespół firmowany przez trójkę frontmenów: Anat, Avishaia i Yuvala Cohen’ów, rodzeństwo, które pozostawiając na chwilę swoje indywidualne kariery spotyka się w sekstecie, aby realizować swe artystyczne wizje wzmocnione poprzez rodzinne, astralne porozumienie. Entuzjastyczne recenzje ich albumów, a tym bardziej pochlebne relacje z międzynarodowych festiwali, takich jak: Tel Aviv Jazz Festival, Givatayim Jazz Festival w Izraelu, Tudo é Jazz Festival w Brazylii, czy JVC i Portland Jazz w USA pozwalają wierzyć, że 3 Cohens nie pozwolą nam ochłonąć po potężnym uderzeniu orkiestry z Trondheim.

Na deser – premiera albumu „Third od three” Jacka Kochana. Odbiegamy w tym roku od formuły kolorowego Happy Endu, bo muzyka Jacka Kochana napisana na fortepian, piano fendera, perkusję, ekologiczny „papersonix” i elektronikę aż trzeszczy od muzycznych poszukiwań, ale fakt, że lider zagra z dwoma wybitnymi pianistami: Dominikiem Wanią, tegorocznym laureatem Fryderyka w aż dwóch jazzowych kategoriach, mianowanym „Gwarancją Kultury” przez TVP Kultura i naszym Leszkiem Możdżerem, gwarantuje emocje najwyższej próby. Ten koncert może potoczyć się w zupełnie niespodziewanym kierunku i na to właśnie liczymy ustawiając go jako zwieńczenie dwóch dni koncertowych doświadczeń.

unnamed-2

Poznański Enter Music Festiwal to nie tylko wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera, Dyrektora artystycznego Festiwalu, ale też wyjątkowa atmosfera, łacząca uroki plenerowego Festiwalu z kameralnym charakterem muzycznego spotkania, na które entuzjastycznie reaguje wierna publiczność. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się zaczarować Strzeszynek już po raz kolejny.

Bilety na Enter Music Festival są już w sprzedaży w sieci Eventim.pl. W przesprzedaży (do 30.05) kosztują 150 zł za karnet i 90 zł za każdy dzień. W czerwcu karnet kosztował będzie 180 zł, a bilet jednodniowy – 110 zł.

Enter Music Festival 2014:
17.06.2014, godz.19:00
19:30 Bartosz Dworak Quartet
21:00 Shai Maestro Trio
22:30 Leszek Możdżer „Piano Phase”

18.06.2014, godz.19:00
19:30 Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra
21:00 3 Cohens Sextet
22:30 Jacek Kochan feat. Dominik Wania & Leszek Możdżer „Third of Three” / premiera