22-25 maja odbędzie się w Warszawie 5. edycja Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.

Festiwal ten muzykę żydowską opowiada językiem współczesnego jazzu, rocka i alternatywy. Pierwszego dnia w Synagodze im. Nożyków wystąpi znakomity trębacz i kompozytor Maciej Fortuna ze swoją formacją Fortuna Etno Quartet. Zagrają osadzony w żydowskiej tradycji projekt „Zakhaar”.

NMŻ-kopia

Dwa następne dni Festiwalu to koncerty w Klubie Palladium. Piątek 23 maja – dwie premiery specjalnie na Festiwal powstałych projektów. W pierwszym z nich wybitny klarnecista Wacław Zimpel z polsko-niemieckim kwartetem zaprosi słuchaczy do magicznego świata średniowiecznych żydowskich kompozycji Obadiaha Neofity opowiedzianych wizjonerskim językiem improwizowanej muzyki XXI wieku. Drugi piątkowy koncert – projekt „Rywa”, w którym kompozytorka i wokalistka Gaba Kulka zmierzy się z poezją nieżyjącej już, a tworzącej w jidysz poetki Rywy Kwiatkowskiej. Ponadczasowa uniwersalność zawarta w wierszach w połączeniu z nowatorskim progresywnym popem gwarantuje niezwykłe muzyczne wydarzenie.

W sobotę 24 maja kolejne dwa koncerty. Pierwszy z nich to powrót debiutującej przed laty na Festiwalu warszawskiej grupy Daktarii. Wracają z koncertem promocyjnym swojej najnowszej płyty „Lost Tawns”. W drugim wystąpią goście z Izraela – formacja Boom Pam z utrzymaną w klimacie szalonego surf-rocka energetyczną podróżą przez kultury basenu Morza Śródziemnego.

Niedziela 25 maja – dzień finałowy – Festiwal przenosi się do Muzeum Historii Żydów Polskich i tu dwa kolejne projekty specjalne. Pierwszy to „Catha edulis” polsko-izraelskiej formacji pod wodzą znakomitego gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego, to utrzymany w poetyce rockowej psychodelii projekt zainspirowany historycznymi pieśniami Żydów jemenickich.

Festiwal zakończy epicka historia wspólnego polsko-żydowskiego czasu, wspólnej przestrzeni i wspólnego domu – kompozycja mistrza akordeonu Jaroslłwa Bestera „Paradisus judaeorum” . Wykona ją kwartet smyczkowy Neo Quartet, Marcin Malinowski na klarnetach, partie akordeonisty Jarosław Bester.

PROGRAM MUZYCZNY 5. EDYCJI FESTIWALU NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA
22-25.05.2014

DZIEŃ 1 Synagoga im. Nożyków ul. Twarda 6 godz. 21.00
FORTUNA ETNO QUARTET /Polska/ „Zakhaar”

DZIEŃ 2 Klub Palladium ul. Złota 7/9 godz. 19:30
WACŁAW ZIMPEL QUARTET (Polska/Niemcy) „Radiance”
GABA KULKA (Polska) „Rywa”

DZIEŃ 3 Klub Palladium ul. Złota 7/9 godz. 19:30
DAKTARI /Polska/
BOOM PAM /Izrael/

DZIEŃ 4 Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Anielewicza 6 godz. 19:30
JAROSAW BESTER + MARCIN MALINOWSKI + NEO QUARTET (Polska)
„Paradisus judaeorum”
CATHA EDULIS /Polska, Izrael/ „Catha edulis”