Dzisiaj 29 marca o 22:40 na antenie TVP Kultura odbędzie się premiera koncertu Niny Simone zarejestrowany na festiwalu w Montreux. Artystkę nazywano „najwyższą kapłanką soulu” z racji dumnej postawy i przesadnej wyniosłości.

Nina Simone, a właściwie Eunice Kathleen Waymon była amerykańską piosenkarką, autorką tekstów i pianistką. Aktywnie działała społecznie i słynęła z zaangażowania w walkę z rasizmem. Jako wybitnie utalentowana pianistka pragnęła zajmować się muzyką klasyczną. Marzyła o studiach w Julliard School i Curtis Institute. Jednak brak środków finansowych i prześladowanie na tle rasowym uniemożliwiły jej realizację tego celu.

Zwrócenie się w kierunku bluesa i jazzu przyniosło jej pierwsze sukcesy – wtedy właśnie przyjęła pseudonim „Nina”. Szeroki rozgłos zdobyła dzięki interpretacji piosenki „I Loves You Porgy” („Porgy and Bess” George’a Gershwina) i singlowi „My Baby Just Cares For Me”. Postrzegano ją jako osobę wyjątkowo konfliktową i trudną we współpracy.

Nina Simone wyjechała z USA w 1971 roku ze względu na konflikty z władzami skarbowymi i współpracownikami. W 1978 roku została aresztowana za niepłacenie podatków. Następnie mieszkała w różnych krajach m. in. w Afryce i Europie. Zmarła we śnie w Carry-le-Rouet na południu Francji w 2003 roku