W ramach jubileuszowej XX edycji międzynarodowego Festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie wystąpi m.in. jazzowa diva Cassandra Wilson. Występ odbędzie się 13 kwietnia o godz. 20:00 w Kijów.Centrum, Aleja Krasińskiego 34.

Cassandra Wilson uznawana jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych wokalistek jazzowych. Niezwykłe brzmienie jej głosu z powodzeniem łączy wpływy bluesa, muzyki country oraz folku. Urodziła się w 1955 roku w stanie Missisipi. Od dziewiątego roku życia pobierała lekcje gry na fortepianie i gitarze, a nieco później lekcje śpiewu. Profesjonalne występy sceniczne rozpoczęła jako 20-latka, wtedy towarzyszyła przede wszystkim zespołom R&B i wykonywała utwory folkowe i bluesowe. Następnie, dzięki rekomendacji Alvina Fieldera, związała się z jazzową grupą The Black Arts Music Society. W roku 1981 przeniosła się do Nowego Orleanu, a rok późnej do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła współpracę ze Stevem Colemanem i została wokalistką M-Base Collective.

W roku 1985 Cassandra Wilson nagrała swój pierwszy solowy album – „Point of View”. Jak kilka następnych, tak i ten pierwszy był raczej klasyczny (głównie standardy jazzowe), a wokal Cassandry porównywano wówczas do Betty Carter. Jednak płyta okazała się przełomem w karierze artystki: posypały się oferty współpracy od najznakomitszych nowojorskich jazzmanów. Przychylność bardziej konserwatywnej publiczności wokalistka pozyskała swoją trzecią płytą – kolekcją standardów „Blue Skies”, która w 1988 roku została wybrana przez Billboard jazzowym albumem roku.
Wraz z nagraniem dla Blue Note Records płyty „Blue Light 'Til Dawn” artystka zmieniła nieco brzmienie, w którym utrzymuje się do chwili obecnej. Zarówno „Blue Light 'Til Dawn” (1993) jaki i kolejny album „New Moon Daughter” (1995) uhonorowane były licznymi nagrodami, w tym dwoma nagrodami Grammy, The Django D’Or, The Edison Music Award i wydawane w dużych nakładach. Wystąpiła również w oratorium „Blood on the Fields” Wynton’a Marsalis’a, który jako pierwszy jazzowy projekt otrzymał nagrodę Pulitzera.
W roku 1999 ukazał się longplay „Traveling Miles” – hołd artystki złożony wybitnemu jazzmanowi Milesowi Davisowi. Kolejne płyty Cassandry to „Belly of the Sun” (2002), „Glamoured” (2003), „Thunderbird” (2006) oraz wydana wydana w 2012 roku “Another Country”.

JazzSoul.pl objął patronatem medialnym Festiwal Starzy i Młodzi, czyli jazz w Krakowie.