Niezwykli muzycy Skolias & Dutkiewicz Duett już 27 lutego o godzinie 20:00 wystąpią w Gdyni w Cafeart U Muzyk’uff. Jorgos Skolias – vocal Artur Dutkiewicz – fortepian.

SKOLIAS DUTKIEWICZ DUETT- plakat

Koncert Jorgosa Skoliasa i Artura Dutkiewicza to niekonwencjonalne, jazzowe interpretacje światowych standardów takich jak m.in.: Little Wing – Jimi Hendrix, Summertime – G. Gershwin, A Song for You – Ray Charles, God Bless the Child – Billie Holiday oraz utwory z elementami tradycyjnej muzyki greckiej.

Występy duetu odbiegają od koncertowego schematu, również ze względu na osobowość Jorgosa, znanego ze świetnego, zaskakującego kontaktu z publicznością.

Jorgos Skolias to najoryginalniejszy wokalista jazzowy w Polsce, o barwie głosu przypominającej takich czarnoskórych solistów jak James Brown, Otis Redding czy Ray Charles. Znany ze stosowania wypracowanej przez siebie techniki śpiewania wielogłosowego. Śpiewa jazz, blues, muzykę etniczną, gospel.

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Zawodową pracę rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji KRZAK. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji YOUNG POWER, współpracował również z grupą OSJAN, zespołami „Tie Break”, „Pick Up”, „Free Cooperation”, Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem.

Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jarocin, Jazz Juniors, Solo Duo Trio, Rawa Blues, Przystanek Woodstock oraz festiwale w Belgii, Szwecji, Berlinie, Moskwie, Norwegii, Grecji.
Artur Dutkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r.

Laureat wielu konkursów. Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.

Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r.
Koncertował ze znakomitymi muzykami jazzowymi i bluesowymi m.in.: z Tomaszem Szukalskim, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem.

Artur Dutkiewicz jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W ostatnich trzech latach wystąpił w 45 krajach na całym świecie od USA przez Europę po Chiny.

Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Int. Jazz Pianists Festival – Kalisz, Jazz Plaza – Havana, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Thesaloniki Ethno Festival, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin.

Bilety – przedsprzedaż 60 pln/w dniu koncertu 70 pln