Wyjątkowy koncert, wyjątkowego tria. Połączyli siły przy płycie „The Time”. Teraz wydali trzeci album – „Polska”. Jesienią zagrali serię fantastycznych koncertów. TVP2 pokaże jeden z nich, w niedzielę 19 stycznia, o godz. 22.45.

Trio Możdżer-Danielsson-Fresco stworzyło swój trzeci już studyjny materiał, który nazwali „Polska”. Album miał swoją premierę podczas Enter Music Festival, europejską zaś – w ramach otwarcia Paris Jazz Festival, gdzie publiczność nagrodziła muzyków gorącymi się owacjami. W polskich sklepach płyta ukazała się w październiku i spotkała się z równie ciepłym przyjęciem ze strony nabywców i recenzentów.

– To, co najlepsze w impresjonistycznej pianistyce Możdżera i polskim jazzie, to etniczny klimat bębnów Zohara Fresco i polot skandynawskiego chłodu w kontrabasie Danielssona. „Polska” to kolejna płyta w dorobku tria, która jest tak zwyczajnie, bezpretensjonalnie i po prostu piękna – można było przeczytać w recenzjach tuż po wydawniczej premierze albumu.

„Polska” była też pierwszą płytą fenomenalnego tria, która trafiła do sprzedaży jednocześnie w Europie, Azji i USA. Pierwszy wspólny projekt Możdżera, Danielssona i Fresco, przepiękny, subtelny „The Time” (wydany w 2005 roku), pokrył się platyną dwa miesiące po premierze. Aktualnie album ma już status diamentowej płyty. Drugi krążek tria – „Beetween Us And The Light” – pokrył się podwójna platyną zaledwie dwa tygodnie po premierze. Formacja wydała ponadto płytę „Live CD&DVD” zawierającą nagrania audio z koncertu w warszawskiej Fabryce Trzciny (2006) oraz video z koncertów w Gdańsku (2005) i Wrocławiu (2006).

Zarejestrowany przez Telewizyjna Dwójkę materiał jest elementem trasy koncertowej, które trio odbywało tej jesieni.

Leszek Możdżer – pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii „fortepian” i wielokrotnie zostawał Muzykiem Roku. Leszek Możdżer regularnie koncertuje na wszystkich najważniejszych europejskich i światowych festiwalach oraz współpracuje z muzykami takiej klasy jak: David Gilmour z legendarnego Pink Floyd, Nana Vasconcelos czy Marcus Miller i John Scofield (muzycy, którzy przez szereg lat nagrywali z Milesem Davisem). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem, z którym nagrał min. nagrodzoną Oscarem muzykę do FindingNeverland. Możdżer jest jednym z nielicznych pianistów, którego płyty sprzedają się w nakładach zbliżonych do artystów wykonujących muzykę popularną.

Lars Danielsson – urodził się w 1958 roku w Szwecji. Ukończył Konserwatorium w Goeteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej. Znakomicie prowadzi sekcję rytmiczną, ale jest też niezwykłym solistą. Jego gra wnosi do zespołu ostrość, temperament i mnóstwo dynamicznych, muzycznych odcieni. Jego liryczny, ale równocześnie mocny i rytmiczny styl zyskał mu wielkie uznanie na międzynarodowej scenie jazzowej. Zdolność sprawienia, by najzwyklejsza nawet melodia brzmiała świeżo i niezwykle jest powodem, dla którego Lars Danielsson uczestniczył w ogromnej liczbie konstelacji muzycznych na całym świecie. Danielsson gra na wielu jazzowych festiwalach na świecie, między innymi na festiwalu Jazz Baltica.


Zohar Fresco – urodził się w Izraelu w 1969 roku w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek głęboko zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe i tamburyna.  Z czasem, wraz z własnym rozwojem oraz dzięki charakterystycznemu stylowi gry, stał się on perkusistą znanym nie tylko w swoim rodzinnym kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Brał udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak „Kikar Hahalomot”, „Piąty element” czy „Kraina szczęścia”. Zohar Fresco jest także managerem artystycznym perkusyjnego festiwalu „Peimot”, który odbywa się raz do roku w Jerozolimie. Na co dzień prowadzi warsztaty muzyczne, z którymi jeździ po całym świecie i bierze udział w ogromnej ilości projektów muzycznych.