17 stycznia na scenie Blue Note w Poznaniu odbędzie się koncert quintetu Rafała Sarneckiego. Usłyszymy autorskie kompozycje lidera grupy, które można określić jako współczesny akustyczny jazz z rozbudowanymi formami i niestandardowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi.

Rafał Sarnecki – Gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Już w 2002 roku został zauważony na Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Od 2005 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie po otrzymaniu stypendium naukowego rozpoczął studia na prestiżowym wydziale jazzu w New School University. Studia te ukończył z wyróżnieniem. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY. Jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w Chinach, w Izraelu, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA oraz w wielu krajach Europy. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, Michael “Patches” Stewart, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Aga Zaryan czy Adam Pierończyk.

Rafał Sarnecki

Na początku 2008r Rafał nagrał z własnym kwartetem swoją pierwszą autorską płytę zatytułowaną: “Songs From A New Place”. Płyta zawiera kompozycje Rafała i ukazała się w sklepach w październiku 2008r. W 2009 roku była nominowana do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku. W lutym 2011 ukazała się druga płyta zatytułowana “The Madman Rambles Again”. Płyta została wydana przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent i jest aktualnie w dystrybucji w wielu krajach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni, są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Esperanza Spalding. Nowy album zdobył już wiele pozytywnych recenzji w prasie zarówno polskiej jak i zagranicznej. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił “The Madman Rambles Again” wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Czasopismo “Hi-Fi i Muzyka” przyznało płycie “Wyróżnienie Roku 2011”.

“Bardzo ciekawa płyta, świetnie napisana, doskonale zagrana. Rafał Sarnecki to kompozytor i muzyk o którym na pewno usłyszymy. Czuje się nowojorski touch. Kompozycje są spójne, ciekawe. Doskonale się tego słucha. Bomba. Gorąco polecam.” – Tomasz Stańko o płycie „The Madman Rambles Again”

“Sarnecki (…) confirms his chops as a soloist in addition to his obvious strengths as a composer (…) It’s clear that an enormous amount of effort went into crafting this album, and the result is worthy of a serious listen.”
Greg Simmons o płycie „The Madman Rambles Again“ – All About Jazz

Rafał Sarnecki – gitara, Jerzy Małek – trąbka, Paweł Kaczmarczyk – fortepian, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja