Dzień po koncercie w Uniwersytecie w Warszawim, tj. 6 grudnia, odbędzie się występ Neda and Labutis Jazz Quartet z Litwy. Koncert odbędzie się w Jazz Club Tygmont, o godz. 19.00, w ramach Jazz Jamboree 2013!

Neda Malūnavičiūtė i Labutis Vytautas to znani w Europie przedstawiciele szkoły wileńskiej, absolwenci klasy Władimira Chekasina . Rozpoczęli współpracę w 1990 roku w dniu przywrócenia niepodległości Litwy. Ich działalność twórcza charakteryzuje się odwagą eksperymentowania prowadząc do oryginalnego stylu duetu jazzowego, Stylistyka obejmuje zarówno tradycje jazzu amerykańskiego i europejskiego oraz world music nawiązujący do estetyki szkoły wileńskiej.

Vytautas Jazz Quartet Labutis powstał w 1990 roku w wyniku dołączenia multiinstrumentalisty Leonardas Bėkša, młodego perkusisty Darius Rūdis i basisty Eugenijus Kanevičius oraz wokalistki Neda Malūnavičiūtė. Dotychczas kwartet wydał dwa albumy zawierające oryginalne kompozycje ( Vilnensis Flamenco i Layers ). Neda Malūnavičiūtė (vocal, flute) uważana jest za 1-sza damę jazzu. W 2012 roku otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę jazzową na Litwie – Jazz Birštonas Festival Award. Śpiewa zarówno jazz jak i pop, blues oraz narodową poezję. Studiowała na flecie w Akademii Muzyki i Teatru Litwy. Zadebiutowała na scenie w 1988 roku i od tego czasu występowała z wieloma znanymi artystami jak: Daniil Kramer Trio (Rosja), Bernd Homann Quartet (Niemcy ), grupa Streetdancer (USA), Raivo Tafenau Band ( Estonia), Finlandia, Litwa) występując w większości krajów europejskich i USA. Uczestniczyła w festiwalach jazzowych w Imatra (1994), Tampere (1995), i Pori (2000).

Vytautas Labutis (sax) jest wirtuozem instrumentu operującym bogatym paletą barw.
Gra także na fortepianie oraz korzysta ze współczesnej elektroniki. Jego muzyczna kariera rozpoczęła się w Wilnie od debiutu w 1982 roku z kwartetem Vyšniauskas Petras. Obecnie jest jedną z najważniejszych postaci na litewskiej scenie litewskiej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat grywał m.in. z zespołami: Davida Murraya, Nilsa Pedersena , Marią Schneider, Django Bates oraz brał udział w międzynarodowych projektach: East-West Vapirov Project, New European Saxophone Quartet, and the Moscow Composers Orchestra.

Leonardas Bėkša (keyboards) – absolwent Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru uważany jest za nowa gwiazdę młodego jazzu Do współpracy zapraszali go m.in.: Gene Perla ( USA) , Bo Stief (Dania), Herbie Kopf (Szwajcaria) i Johan Kolsut (Szwecja). Eugenijus Kanevičius (bass) gra zarówno jazz jak i rock. Jest multiinstrumentalistą operującym szeroka gamą instrumentów: gitara basowa, trąbka, perkusja, przetworzony głos, instrumenty elektroniczne. Komponuje przy użyciu nowoczesnych technik tworząc swój własny niepowtarzalny styl szczególnie w muzyce filmowej i teatralnej.

Darius Rudis (drums) – popularny perkusista jazzowy na Litwie. Studiował na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Uważany za wszechstronnego perkusistę jest członkiem wielu czołowych zespołów litewskich.

Menedżerem zespołu jest Judita Bartoševičienė, autorka i szefowa największego festiwalu jazowego na Litwie „Mama Jazz Festival”.