Charles Lloyd to światowej klasy kompozytor i multiinstrumentalista, a przede wszystkim jeden z największych jazzowych saksofonistów na świecie. Odkrywca talentu Keitha Jarretta, ojciec chrzestny jazz-rockowej rewolucji. Muzyczne inspiracje Amerykanina sięgają jego indiańsko-afrykańskich korzeni, kultury irlandzkiej i mongolskiej, muzyki klasycznej, oraz tej, w jakiej wyrastał: jazz, blues, gospel, spirituals. Sposób, w jaki łączy ze sobą bogactwo tych kultur, tworzy mistyczne oblicze swojej muzyki i osobowości.

Jego koncert na Jazztopadzie w 2011 roku był dla wielu przeżyciem mistycznym i poruszającym. W tym roku artysta specjalnie dla festiwalu napisał suitę Wild Man Dance, którą zaprezentował w multikulturowym towarzystwie wyśmienitych muzyków i był to wielki finał X edycji Jazztopadu.

Charles Lloyd to artysta, którego nie da się zaszufladkować, który trwa w poszukiwaniach i odkrywa dla siebie nowe rejony. Tworzył jazzową awangardę w latach rozkwitu free-jazzu, nie stroniąc przy tym od rocka, hip-hopu i muzyki pop. Swojego głosu udzielił w zespołach The Doors i The Beach Boys. Od 1989 roku regularnie nagrywa dla wytwórni ECM, a jego płyty stanowią brzmieniową kwintesencję tej niemieckiej marki. W ciągu ostatnich trzech lat wydał trzy wspaniałe albumy: Mirror ze swoim kwartetem, Athens Concert z grecką śpiewaczką Marią Farantouri oraz duet z Jasonem Moranem Hagar’s Song.

[nggallery id=267]