Od kilkunastu lat Kuba Stankiewicz należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych, czego potwierdzeniem jest m.in. tegoroczna nominacja do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. Nominacja dotyczy nagranego w poprzednim roku autorskiego albumu „Spaces”, który był również jednym z trzech pretendentów do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2012.

Pianistyka Kuby Stankiewicza, choć wyrasta z klasycznych amerykańskich wzorów, częściej zmierza w stronę romantycznej liryki niż dynamicznych ekstremów. W każdym wypadku jest to jednak rasowy jazz osadzony w przekonującym timingu i otwarty na partnerów.

Muzyczną karierę pianisty możemy śledzić już od drugiej połowy lat 80-tych, kiedy to gra z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Efektem współpracy w ramach kwintetu, a potem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego są dwie płyty „Open” i „Song of Innocence”.

Studia w Berklee College of Music w Bostonie (klasa fortepianu) w latach 1987- 1990 Kuba Stankiewicz kończy z Nagrodą Oscara Petersona. Jest również półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. W okresie amerykańskim współpracuje z orkiestrą klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa.

Po powrocie do kraju Kuba Stankiewicz zakłada z Miśkiewiczem, Cegielskim i Konradem kwartet, który nagrywa w 1993r. płytę „Northern Songs”. Krążek szybko zaskarbia sobie serca i umysły amatorów jazzu i zostaje wybrany przez Jazz Forum Płytą Roku. W kolejnych latach pianista ugruntowuje swoją pozycję na polskim rynku muzycznym prezentując dwa kolejne krążki- „Travelling Birds Quintet” w ’94 i „Return to the Nest w ’95. Są one efektem pracy formacji Travelling Birds współtworzonej z Oleszkiewiczem, Wojtasikiem, Baronem i Konradem. Do wybitnego grona artystów, z którymi Kuba ma przyjemność współpracować w tym czasie zaliczają się saksofonista Scott Hamilton, trębacz Art Farmer (płyta „Art in Wrocław”), wokalistka Sheila Jordan, Harvie Swartz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski i Anna Maria Jopek.

Kuba Stankiewicz jest nie tylko docenianym artystą, ale również pedagogiem. W 2009r. obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jego fachowa wiedza w zakresie muzycznych programów komputerowych została doceniona przez firmę Apple (Apple Certified Logic Trainer).

Kuba Stankiewicz – „Kilar”
55. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2013
19.11.2013, godz. 19:00
Mazowieckie Centrum Kultury, Warszawa