Artystka nagrała album z najważniejszymi piosenkami Niny Simone i Abbey Lincoln. Wokalistka w towarzystwie amerykańskich muzyków opowiada historię jednych z najważniejszych postaci sceny muzycznej XX wieku. Album ukazujący się w 10. rocznicę śmierci Niny Simone jest powrotem do pierwszych fascynacji muzycznych artystki.

PLAKAT NOWY ALBUM AGA ZARYAN 2013

“Remembering Nina & Abbey” jest zbiorem wyjątkowych kompozycji, które na trwałe zapisały się w historii muzyki. Na płycie usłyszymy nowe interpretacje takich przebojów jak “My Baby Just Cares For Me”, “Don’t Let Me Be Misunderstood”, “Wild is The Wind” czy “I Want a Little Sugar in My Bowl”. Aga Zaryan znów śpiewa w języku jazzu, czyli po angielsku.

“Remembering Nina & Abbey” jest też albumem tematycznym, którego bohaterkami są dwie kobiety; kultowa Nina Simone oraz charyzmatyczna Abbey Lincoln, uważana za ostatnią wielką divę złotej ery jazzu. To, co łączy Ninę i Abbey to ich niezłomna postawa artystyczna, sposób w jaki mówiły o rzeczach ważnych dla świata kobiet.

Nina Simone to ikona muzyki XX wieku, postać tragiczna. Legendarna ze względu na charyzmatyczny głos i swój sceniczny temperament. Druga z bohaterek to równie interesująca, ale mniej znana Abbey Lincoln, kobieta nietuzinkowa o silnej osobowości. Ostatnia diva złotej ery jazzu. Obie walczyły o zniesienie segregacji rasowej.

Aga Zaryan na temat nowego albumu:

“… Nina Simone oraz Abbey Lincoln to postacie, które od lat inspirują mnie do tworzenia. Mimo tego, że żyję w innych czasach i innym miejscu, one są mi bardzo bliskie, to bratnie dusze. Uwielbiam artystów wyrazistych, takich, których twórczość i postawa zapada w pamięć i powoduje przemyślenia … Duch Niny Simone jest wiecznie żywy. Kiedy na koncertach gramy piosenki z jej repertuaru panuje magiczna atmosfera…”

“Remembering Nina & Abbey” to również spotkanie światowych gwiazd jazzu. W nagraniach brała udział m.in. harfistka Carol Robbins, która nagrywała jeszcze z samą Niną Simone. Muzycy wykonują kompozycje z niespotykaną swoboda. Partie wokalne Agi Zaryan przeplatają genialne solówki Geri Allen i Larriego Koonsa. Wszystko w akompaniamencie jednego z najwybitniejszych współczesnych perkusistów (Brian Blade). Album był nagrywany klasyczną techniką z lat 50-tych (ang. live) w legendarnym Conway Recording Studios w Hollywood. Wybór muzyków oraz miejsca nie był przypadkowy, wokalistka zaprosiła do współpracy swój “dream team” aby zinterpretować na nowo najważniejsze utwory z repertuaru dwóch ikon muzyki XX wieku. Czas wydaje się jak najbardziej odpowiedni bo rok 2013 to 10. rocznica śmierci oraz 80. rocznica urodzin Niny Simone.

Lista utworów:
1. Don’t Let Me Be Misunderstood,
2. Wild Is The Wind,
3. My Baby Cares For Me,
4. When Love Was You and Me
5. Long As You’re LIving,
6. I Want Some Sugar In My Bowl,
7. Lilac Wine,
8. I Got Thunder And It Rings,
9. Bird Alone
10.Avec Les Temps,
11. Strange Fruit,
13. Who Knows Where The Time Goes,
13. Beautiful Land

magrano 11,12 czerwca 2013 w Conway Recording Studios, Hollywood

Aga Zaryan – voc,
Geri Allen fortepian (Ornette Coleman, Ravi Coltrane Betty Carter, Charles Lloyd)
Brian Blade perkusja (Wayne Shorter, Bob Dylan Joni Mitchell, Norah Jones)
Darek Oleszkiewicz kontrabas (Brad Mehldau, Pat Metheny, Joe Lovano, Charles Lloyd)
Larry Koonse gitara (Mel Torme, Toots Thielemans, Lee Konitz, Charlie Haden)
Carol Robbins harfa (m.in. Nina Simone!, Frank Sinatra, Bjork)

TRASA KONCERTOWA z udziałem amerykańskich gości

 • 21.11 Gdynia – Ucho,
 • 22.11 Zakopane – Dworzec Tatrzański,
 • 23.11. Łódź – Wytwórnia, transmisja w TOYA TV
 • 24.11. Polskie Radio – koncert na żywo ze studia im. Agnieszki Osieckiej PR TRÓJKA
 • 26.11. Kraków – Klub Studio,
 • 28.11. Tallinn – Christams Jazz Festival,
 • 30.11. Łomianki – Jazz Cafe
 • 04.12. Los Angeles – Catalina,
 • 05.12. San Francisco – Yoshi’s
 • 07.12. San Diego – Dizzy’s
 • 08.12. Escondido – Salon

Biografia:

Aga Zaryan urodziła się w Warszawie, jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistką jazzową młodego pokolenia, która przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu. Wokalistce udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia doszerszej publiczności, co zaowocowało nagraniem siedmiu albumów, w tym złotych, platynowych i multiplatynowych.

Aga jest pierwszą oraz jedyną polską artystką, której płyty ukazują się w legendarnej wytwórni Blue Note Records z Manhattanu. Swój sukces zawdzięcza znakomitym umiejętnościom wokalnym, charyzmie scenicznej i możliwości współpracy z najznamienitszymi muzykami.

Występuje z powodzeniem na niezliczonych scenach, m.in. w renomowanych klubach europejskich i amerykańskich, w Japonii, Chinach, Turcji, Rosji, Izraelu oraz Islandii.

• uznawana za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia,
• pierwsza polska artystka w wytwórni Blue Note Records,
• laureatka nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011
• laureatka nagrody Róże Gali 2011
• mianowana tytułem honorowego Ambasadora Kultury Miasta Stołecznego Warszawy,
• laureatka nagrody Fryderyk 2008 i 2011 (Najlepszy album poezja śpiewana),
• sześciokrotna zwyciężczyni plebiscytu na najlepszą wokalistkę roku magazynu Jazz Forum, (2007-2012)
• laureatka nagrody Mateusz, przyznawanej przez “Trójkę” Polskie Radio

Dyskografia:
2002/2007 – “My Lullaby” – album CD – Złota Płyta
2006 – “Picking Up The Pieces” album CD – Poczwórna Platynowa Płyta
2007 – “Umiera piękno” – album CD – Podwójna Platynowa Płyta / Fryderyk
2008 – “Live at Palladium” – album koncertowy 2CD/DVD– Poczwórna Platynowa Płyta 2010 – “Looking Walking Being” album CD – Podwójna Platynowa Płyta
2011 – “A Book of Luminous Things” album CD – Platynowa Płyta
2011 – “Księga olśnień” album CD – Złota Płyta / Fryderyk