Po udanym koncercie “The Thing” w Pardon, To Tu będzie gościć kolejną skandynawska supergrupę, która specjalnie przyjeżdża na dwa koncerty do Polski do “Pardon, To Tu” – mamy zaszczyt zaprosić na koncert jednych z najbardziej znanych obok “The Thing” formacji skandynawskiego free jazzu – ATOMIC!! (w której gra zresztą 2/3 muzyków z The Thing).

Warto zaznaczyć, że będzie to też warszawska premiera koncertowa zespołu. Zaprosiliśmy do udziału tez dobrze przez naszą publiczność znanych muzyków, którzy jednego i drugiego dnia zagrają wraz z muzykami zespołu “ATOMIC” krótkie sety: Ray Dickaty, Paweł Postaremczak, Adam Pultz Melbye i Paweł Szpura.

Atomic Pardon large

Oto poszczególne składy:

Pn. 04.11.2013, g. 20:30:

Pierwszy set: Magnus Broo – trąbka; Ingebrigt Håker Flaten – kontrabas; Paweł Postaremczak – saksofon; Paweł Szpura – perkusja

Drugi set: ATOMIC

Wt. 05.11.2013, g. 20:30

Pierwszy set: Paal Nilssen-Love – perkusja; Adam Pultz Melbye – kontrabas; Ray Dickaty – saksofon.

Drugi set: ATOMIC

Grupę Atomic na pewno można zaliczyć do najbardziej znanych formacji skandynawskiego free jazzu. Wielokrotnie uznawana za zespół numer 1 całej Skandynawii, proponuję uwspółcześnioną wersję “power jazzu” wywodzącego się z amerykańskiej “Fire Music” (Archie Shepp, Albert Ayler, Ornette Coleman) i europejskiej free improwizacji lat 60-tych (płyta Machine Gun Petera Brötzmanna).

Trójka Norwegów – Wiik, Håker-Flaten i Nilssen-Love i dwójka Szwedów – Ljungkvist i Broo grają wspólnie od połowy lat 90-tych. Koncerty i nagrania płytowe zespołu, będące połączeniem perfekcyjnego warsztatu poszczególnych muzyków, znakomitych możliwości kompozytorskich i brötzmannowskiej energii, zawsze spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie.