10 października w Śląskim Jazz Clubie w Gliwicach w ramach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą wystąpi Witold Janiak. Artystka wkłada całe serce w Jazz, co jest cechą zarezerwowaną dla prawdziwych osobowości tego gatunku. Po dwóch autorskich albumach z zespołem „Mainstreet Quartet”, przyszedł czas na interpretacje znanych tematów filmowych.

plakat_janiak3-kopia

Jego trzecia płyta wyraźnie wpisuje się nurt główny (mainstream) jazzu, nawiązując do stylistyki zespołów Hancocka, Corei, czy Goldberga. Wartością dodaną jest tu słowiańska melodyjność lidera i wrażliwość kolorystyczna perkusisty – Cezarego Konrada.

Tracklista:
1. Dirty Dancing.
2. The Falcon and the Snowman.
3. Snow White.
4. Forrest Gump.
5. 8 mila
6. Rosemary`s Baby.
7. Chinatown.
8. The City of Lost Children.
9. Chariots of fire.

Tytuły przywołują wspomnienia filmów, które stały się nie tylko hitami kinowymi, ale wręcz wydarzeniami społeczno-kulturowymi. Dlatego rozpoznawalność tych melodii jest sama w sobie atutem, który bez względu na stylistykę czyni muzykę bardzo atrakcyjną.

Z takiego założenia wyszedł Witold, prosto aranżując tematy, tak aby pozostały nadal rozpoznawalne (co wcale nie jest w jazzie regułą). Dzięki temu muzyka ma mocny punkt zaczepienia i rozwija się dalej – trzymając pierwotnego nastroju. Nie ma się też wrażenia, że muzycy chcą za wszelką cenę zaskoczyć słuchacza, zamiast tego grają świetnie razem, szanując nastrój i korzystając ze swoich fantastycznych umiejętności improwizatorskich. I to właśnie jest kolejny atut tej muzyki.

W efekcie otrzymujemy utwory bardzo zgrabne i pulsujące energią, a w nich harmonię prostoty i żywiołowości. Płyta jest świetnym przewodnikiem po jazzie dla osób, chcących zacząć swoją przygodę z tą muzyką. Jednocześnie każdy jazzfan doceni jej walory. Płyta jest też ukłonem w stronę jazzowej tradycji korzystania ze znanych piosenkowych melodii. Z tym że Parker, czy Davis korzystali z tematów Broadway’owskich, a Janiak korzysta z filmowych – świat idzie do przodu…

Płyta „Cinema meets Jazz” została nagrana w prestiżowym studio „Tokarnia”, przez Jana Smoczyńskiego i Jacka Namysłowskiego. Cieszy się patronatem Jazz Forum (została dołączona do wrześniowego wydania magazynu) i Programu Trzeciego Polskiego Radia. Album Witolda Janiaka otrzymał też Patronat radiowej „Trójki”.

Witold Janiak – fortepian Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w 1998r. NaFestiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w 2001r. otrzymał specjalną nagrodę za „wyjątkowe walory artystyczne akompaniamentu”. W 2010r. na Konkursie Pianistów i Hammondzistów w Warszawie otrzymał drugą nagrodę. Wraz z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, którego jest twórcą i liderem, zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej (2009) i Krokus Jazz Festival (2007). W latach 2000-2004 pracował w musicalowym Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie przygotował i prowadził „od fortepianu” wiele przedstawień muzycznych i koncertów.

Był uczestnikiem m.in. Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalu Jazztopad we Wrocławiu, czy Festiwalu Muzyki Kameralnej w Łańcucie. Brał udział w słynnym projekcie Koncert na 10 fortepianów realizowanym przez agencję Multi Art. Jest wykładowcą na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych na ul. Rojnej w Łodzi. Laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani w 2009. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Cezarym Konradem, Piotrem Baronem, Maciejem Strzelczykiem, Krzysztofem Ścierańskim oraz Tatianą Okupnik i Moniką Brodką. Wydał dwie płyty autorskie z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet.

Kamil Miszewski 22-letni perkusista z klasycznym wykształceniem muzycznym lecz poruszający się głównie w stylistyce jazzowej. I st. PSM ukończył w klasie fortepianu. Swą przygodę z perkusją zaczął w II st. PSM w klasie mgr Macieja Matczaka. W latach 2010 – 2013 studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego otrzymując tytuł licencjata. Jest również uczniem Policealnego Studium Jazzowego im. Henryka Majewskiego w Warszawie gdzie w klasie Krzysztofa Gradziuka poszerza swoje umiejętności gry na zestawie perkusyjnym. Wraz z kwintetem jazzowym ZbigBand uczestniczył w wielu konkursach rangi krajowej i międzynarodowej (m. in. w Castelfidardo – Włochy). Jest perkusistą poszukującym nowych brzmień i starający się tworzyć ciekawy konglomerat stylów.

Rafał Różalski – młody kontrabasista i gitarzysta basowy. Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w Kutnie pod okiem Andrzeja Zielaka, obecnie uczeń Wydziału Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Święsa. Członek młodzieżowej grupy ZbigBand, gdzie wraz z innymi młodymi prężnie rozwijającymi się muzykami uczył się i zbierał doświadczenie koncertując w Polsce oraz poza jej granicami. Stylistycznie mocno osadzony w tradycji jazzu, nie stroniący jednak od awangardy oraz innych gatunków muzyki rozrywkowej takich jak muzyka latynoska, elektroniczna czy muzyka ludowa.