Przeminęło z Foggiem spektakl nominowany do nagrody Złotego Liścia Retro’ 2013 na X Festiwalu Piosenki Retro w Warszawie, który odbędzie się już 14 października w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej. Start o godzinie. 18.00

Spektakl Przeminęło z Foggiem jest nie tylko muzyczną opowieścią o Mieczysławie Foggu, ale przede wszystkim sentymentalną podróżą do niezwykle urokliwego świata przedwojennych warszawskich salonów. Salonów, na których w rytmie fokstrota, strugach szampana i dymie z cygar, blaski swej urody roztaczały gwiazdy warszawskich teatrzyków i rewii, łaskawie pozwalając adorować się smukłym panom w czerni. Wojna grubą kreską oddzieliła styl życia przedwojennego od powojennego. Przedwojnie na zawsze pozostało już jednak jakimś mitycznym, utraconym rajem, do którego nie ma powrotu. Spektakl Przeminęło z Foggiem jest próbą odtworzenia klimatu owych czasów. Czasów, które w świadomości Polaków są synonim elegancji, klasy i wdzięku.

Mieczysław Fogg – ur. 30 maja 1901 r. w Warszawie, zm. 3 września 1990 r. również w Warszawie. Długo żył i długo nam śpiewał, na jego piosenkach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Zawsze elegancki, z nienagannymi manierami rodem z salonów przedwojnia, zwany był polskim Frankiem Sinatrą. Karierę rozpoczął w legendarnym warszawskim teatrze Qui pro quo, u boku tak wspaniałych gwiazd przedwojnia jak Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, czy Mira Zimińska. Był łącznikiem pomiędzy tym co stare, a współczesne, tym co przedwojenne i powojenne. Śpiewane przez niego szlagiery m.in.: „To ostatnia niedziela”, „Jesienne róże” czy „Gramofonomanka” do dziś plasują się w czołówce najbardziej rozpoznawalnych i lubianych polskich piosenek.

Realizatorem spektaklu jest zespół Łódzkiego Teatru Piosenki – “Żagiel”

Twórcy i obsada:
Scenariusz: Michał Wieczorek
Reżyseria: Michał Wieczorek
Występują: Paulina Makulska, Marta Gabryelczak, Monika Kamieńska, Michał Wieczorek
Muzyka: Michał Makulski (fortepian), Rafał Rydyger (skrzypce), Michał Nowak (kontrabas), Tomasz Stachurski (perkusja)

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12; 14 października, poniedziałek, godz. 18.00
Bilety: 25 zł normalny, 20 zł dla nauczycieli