II edycja festiwalu JAZZ PO POLSKU odbędzie się w tym roku dniach od 4 do 6 października 2013 r. w klubie Kunstfabrik Schlot w Berlinie. W ramach polskiego festiwalu jazzowego zagrają Imagination Quartet, Biotone i HERA. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie.

JAZZ PO POLSKU to festiwal muzyczny przedstawiający nowoczesną, świeżą i perspektywiczną muzykę z pogranicza jazzu i awangardy. W Berlinie od 4 do 6 października w klubie Kunstfabrik Schlot wystąpią trzy polskie zespoły. Pierwszego dnia zagra Imagination Quartet, inspirowany muzyką improwizowaną i eksperymentalną, a także klimatami rockowymi. Dzień później zaprezentuje się Biotone, grupa o oryginalnym, tajemniczym brzmieniu, w skład której nie wchodzi żaden instrument harmoniczny. Na zakończenie festiwalu zaprezentuje się HERA Wacława Zimpla, której twórczość to połączenie free jazzu oraz muzyki sakralnej i folkloru różnych kultur.

Jazz Po Polsku Duży

Aktualny polski jazz w Berlinie tworzy mosty pomiędzy Polską a Niemcami – lekkie, zwiewne konstrukcje muzyczne, które pozwalają tonom swobodnie je oplatać. Jazz z Polski ma charakterystyczne brzmienie. Jest to brzmienie wolności, poszukiwania nowych dróg oraz wytyczania nowych szlaków. Polski jazz od momentu wyjścia z podziemia w latach 50tych odznaczył się swoim innowacyjnym piętnem na całym gatunku. Muzycy jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski czy Zbigniew Seifert mieli niebagatelny wkład we wzbogacenie europejskiej sceny kulturowej. Ruch yassowy wywołał konstruktywne i inspirujące zaniepokojenie w środowiskach muzycznych. A teraz zawitają u nas młodzi muzycy, którzy czują brzemię/czują się odpowiedzialni wobec swojego muzycznego spadku, ale jednocześnie wkraczają na scenę z niekonwencjonalnymi pomysłami i wielkim zapałem – Bert Noglik, Dyrektor JazzFest Berlin.

JAZZ PO POLSKU pokazuje szerokie spektrum możliwości polskich muzyków młodego pokolenia. Jest szansą dla niezależnych twórców, których dorobek często pozostaje nieznany. Projekt wspomaga także międzynarodową integrację środowiska artystów. Festiwal jest współorganizowany przez Instytut Polski w Berlinie, Fundację Plateaux i Anaconda Productions oraz współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko Niemieckiej, Instytut Adama Mickiewicza i Stołeczną Estradę.

W projekcie biorą udział zespoły oparte na stałym składzie oraz aktywnej działalności wydawniczej i koncertowej. Pierwsza edycja JAZZ PO POLSKU odbyła się w lipcu 2012 r. w ramach Copenhagen Jazz Festival. W dniach 12-14 lipca w Huset-KBH w Kopenhadze wystąpili: Imagination Quartet, Jazzpospolita, Levity, Leszek Możdżer, GMO Trio, HERA, Nowicki-Święs-Frankiewicz Trio, The Light, Tomasz Licak Sextet, Niechęć.

PROGRAM JAZZ PO POLSKU BERLIN

4-6 października 2013; Kunstfabrik Schlot ; więcej informacji tutaj; Invalidenstrasse 117, 10115 Berlin

4 października, 21:00
IMAGINATION QUARTET; więcej informacji o zespole tutaj.

5 października, 21:00
BIOTONE; więcej informacji o zespole tutaj.

6 października, 21:00
HERA; więcej informacji o zespole tutaj.