Muzyka współczesna. Jaka jest? Dokąd zmierza? Kto ją tworzy? Gdzie jej słuchać? Każde z tych pytań dotyczy nieco innej przestrzeni, choć łączy je wspólny temat. O tym, jak wygląda dzisiejsza scena polskiej muzyki współczesnej będziemy mieli okazję porozmawiać 21 września, podczas debaty Polska Music Now. Zapraszamy!

Polska Music Now składa się z trzech części: debaty, magazynu oraz strony internetowej wzbogaconej o materiały audio. Pomysł na projekt zrodził się jakiś czas temu. Skąd? Polskiej muzyce współczesnej brakuje komunikacji ze środowiskami zagranicznymi, brakuje platformy wymiany informacji. Postanowiliśmy więc stworzyć sytuację, w której taki dialog byłby możliwy. Debata ma formę otwartą, co znaczy, że każda osoba zainteresowana będzie miała możliwość wejścia na salę. Nie jest wymaga wcześniejsza rejestracja lub potwierdzenie obecności na facebooku – chociaż za to ostatnie będziemy wdzięczni. Zależy nam na tym, aby informacja zarówno o debacie, jak i o całym projekcie dotarła do możliwie jak najszerszego grona odbiorców.

Debata w MHŻP-kopia

Poniżej przedstawiamy program:

I PANEL godz. 10:00 – 12:30

  •  Prof. Dr Hab. Simone Heilgendorff (Niemcy) – wybitna muzykolog, filozof oraz psycholog, absolwentka m.in. Humboldt Universitat w Berlinie. Jako skrzypaczka gra z zespołem Kairos Quartett.
  •  Prof. Adrian Thomas (Anglia) – wybitny profesor i dyrygent, wykładowca Cardiff University School of Music, specjalizujący się w muzyce polskiej.
  • Joel Sachs (Stany Zjednoczone) – pianista i dyrygent, wykładowca w Julliard School (St. Zjednoczone), specjalizuje się w muzyce nowej.
  • Tadeusz Wielecki (Polska) – polski kontrabasista i kompozytor, od 1999 roku dyrektor artystyczny „Warszawskiej Jesieni”

II PANEL godz. 13:30 – 16:00

  • Harry Lehmann (Niemcy) – niemiecki filozof, twórca myśli muzycznej, zajmujący się cyfrową rewolucją i jej wpływem na muzykę.
  • Thomas Oesterdiekhoff (Niemcy) – szef niemieckiego zespołu musikFabrik.
  • Clement Power (Anglia) – brytyjski dyrygent, który chętnie sięga po muzykę współczesną, także polską. Współpracował m.in. z London Philharmonic Orchestra oraz paryskim Ensemble InterContemporain.
  • Antonio Jorge Pacheco (Portugalia) – dyrektor artystyczny Casa da Musica w Porto, należącego do grona największych i najbardziej prestiżowych sal koncertowych na skalę międzynarodową.
  • Olga Smetanova (Słowacja) – dyrektor Hudobne Centrum, słowackiego centrum muzycznego. Zajmuje się działalnością dokumentacyjno-informacyjną, a także wydawniczą, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki współczesnej.

Po debacie zapraszamy na wernisaż instalacji LutoSCRATCH, godz. 17:00, Muzeum Historii Żydów Polskich.