Konkurs rozstrzygnięty. Sprawdźcie maile!

Niekwestionowaną gwiazdą sobotniego koncertu plenerowego Młyn Jazz Festivalu będzie nasza znakomita „eksportowa” wokalistka, pochodząca z Jaworzna – Basia Trzetrzelewska.

basia-koncert

Debiutowała w 1969 roku w rockowym zespole „Astry”, z którym wygrała Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej w Kaliszu. Tam została dostrzeżona przez zespół „Alibabki”, z którym współpracowała przez dwa lata. Od końca 1977 do początku 1979 śpiewała z debiutującą wówczas grupą rockową Perfect.

W roku 1979 Basia zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, ale dwa lata później przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Tam od 1983 roku śpiewała obok Marka Reilly’ego w jazzowo-popowej grupie Bronze, w której poznała swojego wieloletniego współpracownika i współautora jej piosenek, klawiszowca. Grupa zmieniła nazwę na Matt Bianco i nagrała debiutancki album Whose Side Are You On?, który ukazał się w 1984 roku i podbił Europę, sprzedając się w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy. Album przyniósł także dwa brytyjskie przeboje Top 30: „Get Out of Your Lazy Bed” oraz „Half a Minute”. Pomimo wieloletnich międzynarodowych sukcesów i oddanej rzeszy fanów, Basia porzuciła karierę w roku 1998.

W 2009 roku Basia wkroczyła na rynek ze studyjnym albumem, It’s That Girl Again, promowanym singlem „A Gift”, a na rynku amerykańskim – „Blame It on the Summer”. Płyta wydana została na całym świecie przez niezależne wytwórnie płytowe, a największy sukces odniosła tym razem w Polsce, gdzie zdobyła status platynowej.

Wystąpi również trzynastoosobowa orkiestra EmBand z Jaworzna, która mimo krótkiego stażu koncertowała już z Basią Trzetrzelewską, Kevinem Robinsonem, Ute Lemper, Rudim Schuberthem, Markiem Bałatą, Ewą Urygą, Davem Nilayą, Billem Princem, Woytkiem Mrozkiem, Andrzejem „Papą” Gąszczykiem, Krzysztofem Szewczykiem, Leszkiem Możdżerem, Mili Moreną, Yaremi de las Mercedes Alfonso Napoles Kordos, Juan Carlos Hechavarria Leon, Rei Ceballo, Wiolettą Białk, Jacentym Jędrusikiem, Kasią „Pumą” Piasecką, Marcinem Wawrzynowiczem oraz Orkiestrą AUKSO.

Więcej na temat Młyn Jazz Festival znajdziecie tutaj.