Młyn Jazz Festival od dwóch lat przyciąga do Wadowic spore grupy melomanów.Nie wyobrażaliśmy sobie więc roku 2013 bez tej muzycznej imprezy. Tym razem festiwal został zaplanowany nieco później niż w latach poprzednich, bo już po wakacjach. Przewidujemy dwudniową imprezę w terminie 13-14 września. Ujawniamy sporą część artystów, którzy przyjęli zaproszenie organizatorów. Oto jak przedstawia się zarys dwóch muzycznych dni:

W piątek, 13 września w Wadowickim Centrum Kultury wystąpi Janusz Muniak – znakomity saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor. Współpracował m.in. z Andrzejem Trzaskowskim, Tomaszem Stańką, Krzysztofem Komedą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Janem Jarczykiem czy Jarosławem Śmietaną. Jest założycielem jednego z najsłynniejszych polskich klubów jazzowych. To właśnie „U Muniaka” w Krakowie spotkać można największe gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Tego samego wieczoru wystąpi również Big Band Małopolski w towarzystwie bardzo znamienitych gości, o których już wkrótce będzie można poczytać na tej stronie.

Festiwalowa sobota zapowiada się równie wyśmienicie i tchnie różnorodnością. Scena zlokalizowana będzie podobnie jak rok wcześniej na dziedzińcu Hotelu Młyn Jacka. Serię sobotnich koncertów rozpocznie krakowska grupa N.S.I. – zwycięzcy zeszłorocznego konkursu Jazz Juniors. Następnie będzie okazja posłuchać fenomenalnego Adama Bałdycha – młodego skrzypka z imponującym dorobkiem. W wieku 16 lat został okrzyknięty „cudownym dzieckiem”. Szybko zaczął koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w niemal całej Europie, Indonezji i USA. Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu była nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta „Imaginary Room”. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej ( Lars Danielsson, Jacob Karlzon,Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). Płyta stała się Bestsellerem wytwórni, a Adam zapraszany jest na największe festiwale jazzowe Europy jak Montreux Jazz Festival w Szwajcarii czy London Jazz Festival w Anglii. Bałdych triumfował jako Skrzypek i Nadzieja roku 2012 wg. Jazz Top magazynu Jazz Forum. Często porównywany do największych – Urbaniaka, Wieniawskiego. Sam o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow, RadioHead, polska muzyka ludowa oraz współczesna muzyka poważna.

Niekwestionowaną gwiazdą sobotniego koncertu plenerowego Młyn Jazz Festivalu będzie nasza znakomita „eksportowa” wokalistka, pochodząca z Jaworzna – Basia Trzetrzelewska. Debiutowała w 1969 roku w rockowym zespole „Astry”, z którym wygrała Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej w Kaliszu. Tam została dostrzeżona przez zespół „Alibabki”, z którym współpracowała przez dwa lata. Od końca 1977 do początku 1979 śpiewała z debiutującą wówczas grupą rockową Perfect.

W roku 1979 Basia zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, ale dwa lata później przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. Tam od 1983 roku śpiewała obok Marka Reilly’ego w jazzowo-popowej grupie Bronze, w której poznała swojego wieloletniego współpracownika i współautora jej piosenek, klawiszowca. Grupa zmieniła nazwę na Matt Bianco i nagrała debiutancki album Whose Side Are You On?, który ukazał się w 1984 roku i podbił Europę, sprzedając się w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy. Album przyniósł także dwa brytyjskie przeboje Top 30: „Get Out of Your Lazy Bed” oraz „Half a Minute”. Pomimo wieloletnich międzynarodowych sukcesów i oddanej rzeszy fanów, Basia porzuciła karierę w roku 1998. W 2009 roku Basia wkroczyła na rynek ze studyjnym albumem, It’s That Girl Again, promowanym singlem „A Gift”, a na rynku amerykańskim – „Blame It on the Summer”. Płyta wydana została na całym świecie przez niezależne wytwórnie płytowe, a największy sukces odniosła tym razem w Polsce, gdzie zdobyła status platynowej.

Wystąpi również trzynastoosobowa orkiestra EmBand z Jaworzna, która mimo krótkiego stażu koncertowała już z Basią Trzetrzelewską, Kevinem Robinsonem, Ute Lemper, Rudim Schuberthem, Markiem Bałatą, Ewą Urygą, Davem Nilayą, Billem Princem, Woytkiem Mrozkiem, Andrzejem „Papą” Gąszczykiem, Krzysztofem Szewczykiem, Leszkiem Możdżerem, Mili Moreną, Yaremi de las Mercedes Alfonso Napoles Kordos, Juan Carlos Hechavarria Leon, Rei Ceballo, Wiolettą Białk, Jacentym Jędrusikiem, Kasią „Pumą” Piasecką, Marcinem Wawrzynowiczem oraz Orkiestrą AUKSO.

Po koncercie chcemy zaprosić artystów na Jam session, które, jak wiemy już z doświadczenia, zawsze obfituje w spontaniczne, nieoczekiwane zwroty akcji, które najdłużej pozostają w pamięci słuchaczy.

Program:

13 WRZEŚNIA 2013, GODZINA 19:00

  • JANUSZ MUNIAK & PIOTR WYLEŻOŁ TRIO (WADOWICKIE CENTRUM KULTURY)
  • JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI FEAT. BIG BAND MAŁOPOLSKI (WADOWICKIE CENTRUM KULTURY)
  • ERIC MARIENTHAL FEAT. BIG BAND MAŁOPOLSKI (WADOWICKIE CENTRUM KULTURY)
  • KEVIN ROBINSON FEAT. BIG BAND MAŁOPOLSKI (WADOWICKIE CENTRUM KULTURY)

14 WRZEŚNIA 2013, GODZINA 18:00

  • N.S.I. QUARTET (SCENA PLENEROWA HOTELU MŁYN JACKA)
  • ADAM BAŁDYCH QUARTET (SCENA PLENEROWA HOTELU MŁYN JACKA)
  • BASIA TRZETRZELEWSKA EM BAND (SCENA PLENEROWA HOTELU MŁYN JACKA)
  • BEATA PRZYBYTEK (PODZIEMIA HOTELU MŁYN JACKA – ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA – 160 MIEJSC)