Memorial to Miles – Targi Kielce Jazz Festival już w ostatni weekend września (28.-29.) na deskach kieleckiego Domu Kultury wystąpią: Kenny Garrett, Nils Petter Molvær, Motion Trio i Très B.

Jedna z ważniejszych imprez jazzowych na artystycznej mapie Polski o charakterze międzynarodowym. Festiwal, na którym prezentowany jest zarówno jazz tradycyjny, jak i różnorodne trendy i odmiany pojawiające się w tej muzyce na przestrzeni ostatnich lat. Nie jest to hermetycznie zamknięta całość, a wręcz przeciwnie – wydarzenie pełne „muzycznej otwartości” przeznaczonej dla szerokiej grupy słuchaczy. Termin każdej z edycji związany jest z rocznicą śmierci genialnego wirtuoza tąbki.

Targi Kielce Jazz Festival-kopia

W koncertach biorą udział giganci światowego i polskiego jazzu, ale jest to również możliwość prezentacji lokalnego środowiska muzycznego. Taki skład wykonawców stwarza możliwość ciągłego rozwoju imprezy. W poprzednich latach na festiwalu wystąpili m.in.: Lura z Wysp Zielonego Przylądka, Omar Sosa – Kuba, Lester Kidson – Kanada, MARK Goldsbury Quartet – USA, Nippy Noja – Tajlandia, Lena Ledoff – Rosja. Gościliśmy również polskie znakomitości: Agę Zaryan, Włodzimierza Pawlika, Stanisława Soykę, Artura Dudkiewicza, Marcina Wasilewskiego, Krzysię Górniak, Dorotę Miśkiewicz, Włodka Kiniorskiego. Prawdopodobnie jeden z nielicznych w Europie, a na pewno jedyny w Polsce pomnik Milesa Davisa przed KCK to dodatkowy atrybut festiwalu – atrakcyjne w swojej niepowtarzalnej formie dzieło sztuki, jak i miejsce poświęcone patronowi happeningów towarzyszących festiwalowi. Sceny KCK dają ogromne możliwości różnorodnych prezentacji muzycznych – od dużych grup muzycznych po składy kameralne, a w Galerii Winda odbywają się imprezy towarzyszące: projekcje filmów, wystawy plakatów, czy wieczorne jazz session.

  • TRÈS B. 28 WRZEŚNIA 2013; godz. 18:00

Grupa muzyczna, powstała w 2005 w Testrup w Danii. Zespół wykonuje muzykę z gatunku rocka alternatywnego, indie rocka. W 2011 roku grupa została laureatem Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku za płytę „The Other Hand”. Très.b tworzą Polka – Misia Furtak i dwóch muzyków: o holendersko-amerykańskich korzeniach Olivier Heim i duńsko-angielskich Thomas Pettit. Różne pochodzenie wpływa na odmienne inspiracje poszczególnych członków zespołu, co prowadzi do różnorodności i oryginalność ich muzyki. Nazwa zespołu oznacza (z francuskiego) „bardzo.b” i jest odnośnikiem do muzyki klasy b – surowej i nieoszlifowanej. (Duża Scena KCK. WSTĘP WOLNY!)

  • NILS PETTER MOLVAER; 28 WRZEŚNIA 2013; godz. 20:00

Popularny norweski trębacz jazzowy i kompozytor. Jest uważany za przedstawiciela i jednego z pionierów nowego jazzu. Jego ojciec Jens Arne także jest muzykiem jazzowym. Molvær w wieku 19 lat (w 1979) wyjechał na studia muzyczne do Trondheim. Przez wiele lat był członkiem zespołu Masqualero, w 1997 rozpoczął karierę solową. W tym samym roku wydał płytę Khmer, łączącą jazz z rockiem, muzyką elektroniczną i hip-hopem. Artysta będzie koncertował w duecie z Dj Moritz von Oswaldem, guru elektroniki. Koncert ma formułę multimedialną (Duża Scena KCK. WSTĘP WOLNY!)

  • MOTION TRIO; 29 WRZEŚNIA 2013; godz. 18:00

Trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – leadera i autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści. Wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. (Duża Scena KCK. WSTĘP WOLNY!)

  • KENNY GARRETT; 29 WRZEŚNIA 2013; godz. 20:00

Amerykański saksofonista jazzowy grający w stylistyce hard bopu i post bopu. Występował m.in. z Milesem Davisem, Freddiem Hubbardem, Woodym Shawem, McCoyem Tynerem, Pharoah Sandersem, Brianem Blade’em, Patem Methenym, Bobbym Hutchersonem, Ronem Carterem, Elvinem Jonesem czy Mulgrew Millerem.

Muzyk wystąpi z zespołem w składzie: Kenny Garrett – saksofon altowy, saksofon sopranowy; Corcoran Holt – kontrabas; Vernell Brown – fortepian; McClenty Hunter – bębny; Rudy Bird – perkusja (Duża Scena KCK. WSTĘP WOLNY!)