10 września czeka nas kilka bardzo ciekawych premier wytwórni ECM, mianowicie: Yeahwon Shin, Kayhan Kalhor / Erdal Erzincan, Marc Sinan, Stefano Bollani / Hamilton de Holanda. Poniżej pełne opisy oraz okładki.

Yeahwon Shin „Lua ya”

2337 X

Yeahwon Shin: głos
Aaron Parks: fortepian
Rob Curto: akordeon

Album południowokoreańskiej wokalistki, Yeahwon Shin, Lua ya, to subtelna płyta z kołysankami nagrana w 2012 r. w Mechanics Hall niedaleko Bostonu. To bardzo intuicyjny zestaw, tworzony na fali „improwizacji, wsłuchiwania się w dziecięce wspomnienia i karmiony swobodą tworzenia”, jak mówi Yeahwon. Shin w towarzystwie pianisty, Aarona Parksa, zagrała wcześniej tylko raz, ale to doświadczenie pozwoliło obojgu artystom znaleźć nić porozumienia, którego owocem jest obecna płyta. Akordeonista, Rob Curto, dzieli z Yeahwon zamiłowanie do muzyki brazylijskiej. Współpracował też z artystką już wcześniej (w kontekście albumu Yeahwon, zdobywcy nagrody Grammy). Obecny album wykracza daleko poza ramy konkretnych stylów: koreańskie piosenki dziecięce i jazz, który organizuje typ frazowania, do tego wyobraźnia wszystkich trzech uczestników projektu czyni z Lua ya splot czystej muzyki i uczuć. Yeahwon Shin dedykuje płytę matkom i ich dzieciom na całym świecie.

Tracklista:
1. Lullaby
2. Moving Clouds
3. Island Child
4. Mysteries
5. The Moonwatcher And The Child
6. The Orchard Road
7. Remembrance
8. Beads Of Rain
9. A Morning Song
10. Travel Blue
11. Beads Of Rain, var
12. The Orchard Road, var
13. Sunrise

Kayhan Kalhor / Erdal Erzincan „Kula Kulluk Yakışır Mı”

Kayhan Kalhor _Erdal Erzincan_cover_mala

Kayhan Kalhor: kamancheh
Erdal Erzincan: baglama

Irański artysta gry na kamancheh, Kayan Kalhor, realizuje swoje projekty pod wspólnym hasłem „Wschód spotyka Zachód”, rozwijając w jego ramach wiele różnorodnych pomysłów łączących przeróżne kultury. Obecna współpraca z Erdalem Erzincanem, mistrzem baglamy z Anatolii, jest jednym z nich. Materiał źródłowy dla improwizacji zarejestrowanych w Bursie na południowym krańcu Stambułu, obejmuje muzykę turecką i tradycyjne melodie perskie. Tych dwóch mistrzów pochodzących odpowiednio z Teheranu i Erzurum łączy w swym występie wiele tradycyjnych melodii, przypomina słynne The Wind (tytułowy utwór z ich wspólnego albumu wydanego w 2004 r.) i tworzy muzykę instrumentalną odwołującą się silnie do tradycji, ale daleko wykraczającą poza jej ramy.

Tracklista:
1. Improvisation I
2. Allı Turnam
3. Improvisation II
4. Deli Derviş
5. Daldalan Barı
6. Improvisation III
7. Kula Kulluk Yakışır Mı
8. Improvisation IV
9. Improvisation V
10. The Wind
11. Intertwining Melodies:
Sivas Halayı
Mevlam Birçok Dert Vermiş
Erik Dalı Gevrektir
Gol Nishan

Marc Sinan „Hasretim – Journey to Anatolia”

Marc Sinan_cover_mala

Marc Sinan: gitara
Muzycy ludowi z Turcji i Armenii
Dresdner Sinfoniker pod dyrekcją Jonathana Stockhammera

Hasretim to multimedialna podróż do muzycznych korzeni i poszukiwanie muzycznej tożsamości. W 2009 r., gitarzysta i kompozytor, Marc Sinan, rozpoczął niecodzienną podróż, która wiodła od wybrzeży Morza Czarnego, nad którym życie spędzili jego dziadkowie, do granic Armenii. Podczas tej wyprawy filmował muzyków ludowych, których sztuka dziś odchodzi już do lamusa. Starał się uchwycić tworzoną przez nich muzykę, wyrażającą wielki temperament i opisującą dźwiękiem kulturową i etniczną złożoność regionu Anatolii. Na płycie Hasretim muzyczne znaleziska złączyły się we współcześnie ujętą całość wykonaną przez zespół złożony z tureckich i ormiańskich muzyków (orkiestracją i aranżacją całości zajął się Andrea Molino). Zaprezentowany po raz pierwszy jako „muzyczna instalacja na orkiestrę i video” Hasretim otrzymał w 2011 r. nagrodę od niemieckiego oddziału UNESCO. Obecny album (CD i DVD) zawiera kompletny materiał z tego koncertu plus oryginalne nagrania zebrane przez Sinana i Markusa Rindta, dyrygenta Filharmoników Dreźnieńskich, podczas całej wyprawy. Projekt ten otwiera drzwi do fascynujących światów dźwiękowych.

Tracklista:
1. Prolog

 • Tableau I – Ordu

2. Ordu Taksimi
3. Asiye nin Gurbeti

 • Asiye Göl: voice
 • Hüsseyin Altay: tulum

4. Gayrı Dayanamam

 • Şener Gök: voice, saz

5. Boztepe’nin Başında

 • Şener Gök: voice, saz
 • Tableau II – Yayla

6. Kara Koyun Horlatması

 • Haci Ömer Elibol: kaval

7. Doyulurmu, Doyulurmu (Neşet Ertaş)

 • Fikret Kurt: voice / saz
 • Tableau III – Trabzon

8. Ismail’in Sinan’la Atışması

 • Ismail Küçük: voice / kemençe

9. Sürmene’de Kar

 • Ömer Parlak: kaval
 • Mesut Kurt: kemençe

10. Acısu Horonu

 • Ismail Küçük: voice / kemence

Stefano Bollani / Hamilton de Holanda „O que será”

Stefano Bollani _Hamilton de Holanda_cover_mala

Włoski wirtuoz fortepianu, Stefano Bollani, tym razem w duecie z brazylijskim mistrzem dziesięciostrunowej mandoliny. O que sera to wynik inspirującego spotkania mistrzów, owoc czystej przyjemności tworzenia, płyta tchnąca radością, entuzjazmem twórców, odkrywająca przed słuchaczem nowe przestrzenie muzycznej współpracy. Bollani, uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków jazzowych, wchodzi w zadziwiające interakcje muzyczne z de Holandą, a wymiana między artystami częstokroć zapiera dech. Repertuar zawarty na obecnej płycie odwołuje się do tradycji Ameryki Południowej – uwzględnia twórczość Jobima, Piazzolli, Chico Buarque, Baderna Powella, Ernasta Nazaretha i wielu innych, do tego artyści dodali kilka swych własnych oryginalnych kompozycji. Materiał na O que sera zarejestrowany został w Antwerpii w sierpniu ubiegłego roku, tuż przed premierowym jego wykonaniem na Jazz Middelheim Festival.

Tracklista:
1. Beatriz
2. Il barbone di Siviglia
3. Caprichos de Espanha
4. Guarda che luna
5. Luiza
6. O que sera
7. Rosa
8. Canto de Ossanha
9. Oblivión
10. Apanhei-te Cavaquinho