Kolejna edycja festiwalu Audioriver odbędzie się w Płocku w dniach 26-28 lipca 2013! Jest to święto muzyki alternatywnej oraz elektronicznej. W tym roku jest kilka ciekawych jazzowych projektów, które będziemy mogli zobaczyć za niespełna dwa tygodnie. Pełny program imprezy znajdziecie tutaj (program dzienny) oraz tutaj (program nocny). Poniżej informacja o artystach.

  • GusGus live

Do Polski w pełnym składzie wraca nareszcie grupa GusGus – islandzkie trio doskonale znane z umiejętnego łączenia elementów popu, jazzu i muzyki tanecznej. Zespól z Reykyaviku na koncie ma już 8 albumów studyjnych oraz takie hity, jak „David”, „Ladyshave” czy „Over” , a jeszcze w tym roku fani spodziewają się następcy świetnie przyjętej płyty „Arabian Horse” wydanej w 2011 roku.

  • Dixon b2b Âme

Dixon zajął piąte miejsce na liście najlepszych DJ-ów roku 2012 według opiniotwórczego serwisu Resident Advisor. Z kolei duet Âme plasuje się na siedemnastym miejscu tego zestawienia. Ich wspólny występ podczas Audioriver będzie rzadką okazją w skali światowej, a pierwszą możliwością w Polsce, aby usłyszeć artystów grających wspólnie w formule back 2 back, czyli – co jeden lub kilka utworów – zmieniając się za konsoletą didżejską. Steffen „Dixon” Berkhahn to DJ specjalizujący się się w stylistyce house. Był rezydentem najlepszych klubów w Berlinie, w tym legendarnego E-Werk czy Tresor. W 1998 roku rozpoczął współpracę z formacją Jazzanova, przygotowując autorki remiks projektu „Extended Spirit”. Od tego czasu stał się wziętym remikserem twórczości takich artystów, jak Femi Kuti, Atjazz, Attica Blues, Brooks, I-Cube, Georg Levin, Taxi, Kemetic Just, Beanfield i Clara Hill. W 2002 roku wraz z Georgiem Levinem zaczął tworzyć duet Wahoo, a kolebką dla ich twórczości stał się własny label Recreation, będący częścią Sonar Kollektiv. To właśnie pod jego szyldem ukazała się rozchwytywana seria deep house’owych miksów didżejskich „Off Limits”.

Âme z kolei to duet producencki tworzony przez Kristiana Beyera i Franka Widemenna, który zasłynął choćby takimi klubowymi hitami, jak „Rej” i „Shiro”. Na scenie techno nie ma liczącego się nazwiska, które nie zagrałoby produkcji duetu. John Tejada, Sven Vath czy Damian Lazarus to tylko kilkoro z tych, którzy zachwycili się brzmieniem Âme. Nie powinno to dziwić zważywszy, że ich muzyka to Detroit z wpływami deep house i soulu. Na scenie w Płocku zobaczymy Dixona oraz Kristiana (Frank tradycyjnie występuje wyłącznie jako Âme live). W ich wspólnym secie na pewno nie zabraknie materiału z Innervisions – wytwórni, którą Âme i Dixon prowadzą już od 2005 roku. To właśnie oni wypromowali takich artystów, jak Henrik Schwarz, Stefan Goldmann i Tokyo Black Star.

  • Submotion Orchestra live

Siedmioosobowa grupa założona w angielskim Leeds. W 2011 roku wydali świetnie przyjęty album „Finest Hour”, a jeden z największych hitów – „All Yours” zyskał uznanie m.in. u Gillesa Pettersona. Gwiazda BBC Radio 1 umieściła utwór na swojej kompilacji „Brownswood Bubblers”. W Październiku 2012 roku ukazał się drugi autorski album grupy pt. „Fragments”, którym artyści potwierdzili swój talent oraz zaprezentowali szerokie możliwości w łączeniu gatunków – na krążku znajdziecie elementy dubstepu, nu jazzu i soulu. Co ciekawe – wokalistka Ruby Wood była głównym głosem podczas polskiej trasy koncertowej Bonobo w 2010 roku.

  • An On Bast & Maciej Fortuna live

Niezwykły projekt czołowej polskiej producentki, An On Bast oraz Macieja Fortuny, czyli trębacza jazzowego nominowanego w 2011 roku do nagrody Fryderyka. Twierdzą, że stworzyli nowy gatunek o nazwie processingbop, a my słuchając ich albumu oraz oglądając filmy z koncertów w pełni im wierzymy. Co bardzo istotne, na Audioriver przygotowują specjalny, premierowy materiał!

  • Piano Interrupted 

Autorzy jednej z najciekawszych płyt ubiegłego roku. Za tym projektem stoi pianista Tom Hodge oraz producent Franz Kirmann, którzy w przepiękny i subtelny sposób połączyli klasykę, jazz i nowe brzmienia. W Polsce wystąpią po raz pierwszy.

  • Mooryc live 

Pseudonim Maurycego Zimmermanna, który urodził się w Poznaniu, gdzie dwa lata temu ukończył Akademię Muzyczną . Całe życie był zewsząd otaczany muzyką. Możliwe, że sam się nią bezwiednie otaczał. Przechodząc przez wszystkie standardowe przemiany subkulturowe, słuchał muzyki w najróżniejszej postaci.

Z domu wyniósł zainteresowanie muzyką klasyczną, które rezwijał w szkole muzycznej, a później na akademii, oraz muzyką improwizowaną. Przeszedł przez długi okres grania na gitarze, bądąc pod wpływem gitarzystów rockowych, metalowych, ekwilibrystów gitary i gitarzystów jazzowych. Kiedy jednak doszło do konfrontacji z komputerem, wszystkie instrumenty, na których Mooryc grał, miały już tylko pomóc w produkcji. Obsesyjnie owładnięty chęcią wyprodukowania dźwięków doskonałych, uczył się obsługi programów muzycznych, syntezatorów, masy efektów wirtualnych, zgłębiał akustykę i eksperymentował ze swoim głosem. Ma na swoim koncie kilka wydawnictw, jednak pełen album jego autorstwa światła dziennego jeszcze nie ujrzał. Współpracował z ludźmi z różnych muzycznych przestrzeni. Z zespołem an_Arche, z Douglasem Greedem, An On Bast, Krzysztofem Dysem, czy formacją SZA/ZA.

  • Kuba Sojka live

Młody producent, live performer i muzyk pochodzący z Mysłowic, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej sceny elektronicznej. Pierwsze eksperymenty muzyczne zaprezentował w 2007 roku pod pseudonimem Psi-Acoustic. Po dwóch latach nawiązał współpracę z legendarną wytwórnią z Detroit, Matrix Records, dla której nagrał muzykę w stylu detroit techno, deep house, acid house, minimal, tech-house i future jazz.

Kolejne, nieco bardziej jazzowe i soulowe produkcje ukazały się w chicagowskiej wytwórni Mathematics Recordings. Na EP „Bright shadow of a star” było już słychać zalążki future jazzu, a album „Mysterious intrigue”, wydany na 2×12″, znakomicie połączył artystyczny świat jazzu z klubowym i undergroundowym brzmieniem detroit techno i chicago house. Muzyk miał również okazje współpracować z takimi wytwórniami jak Minimalsoul Recordings czy Souliner. Szeroki zakres umiejętności muzycznych Kuba prezentuje podczas niezwykle żywiołowych i dynamicznych występów na żywo. Publiczność docenia jego plastyczność muzyczną oraz umiejętność improwizacji. Regularnie prezentuje muzykę w polskich klubach i na festiwalach, coraz częściej można go również usłyszeć za granicą. Jego działalność muzyczna nie ogranicza się jedynie do występów. Za pomocą swojej twórczości chce zachęcić ludzi do szukania nowych brzmień oraz dobrej estetyki w muzyce. W 2012 roku, prezentując własne produkcje, prowadził wykłady na temat kreowania brzmienia oraz syntezy dźwięku podczas warsztatów Red Bull Music Academy Bass Camp w Warszawie , w tym samym roku również prowadził swoje własne, autorskie warsztaty w katowickim Rondzie Sztuki.