Kolejnym wykonawcą, z którego Elbląg może być dumny jest Jerzy Małek. Jego kwartet także zagra w Galerii EL podczas koncertu Elbląg i przyjaciele.

Jerzy Małek to elblążanin od urodzenia. W Elblągu ukończył Liceum Muzyczne, a dalszą edukację muzyczną kontynuował na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Piotra Wojtasika, którą zakończył w 2002 r. z wyróżnieniem i tytułem magistra sztuki. Jerzy Małek jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, między innymi Grand Prix Jazz Juniors 99‘ w Krakowie, indywidualnej nagrody na Jazz nad Odrą 2000, specjalnego wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Katowice 1999, „Klucza do Kariery“ na Pomorskiej Jesieni Jazowej, 99‘ tytułu Nowa Nadzieja w ankiecie Jazz Top 2000 a także „2nd runner up“ na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych w Szczecinie, w których brali udział muzycy z Europy i USA 2004. Od lat plasuje się w czołówce polskich trębaczy jazzowych obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika. Najistotniejsza częścią działalności muzycznej trębacza jest aktywność koncertowa zarówno w charakterze sidemana jak i lidera. Jerzy Małek współpracował z najznamienitszymi muzykami polskiej sceny jazzowej: Zbigniewem Wegehauptem, z którym nagrał dwie płyty; „Wege“ , „Tota“, Michałem Urbaniakiem (projekt Komeda, Urbanator), Zbigniewem Namysłowskim (big band, quintet, sekstet), Januszem Muniakiem, Januszem Skowronem, Tomaszem Szukalskim, Hanną Banaszak, Staszkiem Sojką, Erykiem Kulmem, Henrykiem Miśkiewiczem, Cezarym Konradem, Leszkiem Możdżerem, Marcinem Wasilewskim, Jarkiem Śmietaną, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kurkiewiczem, Adamem Pierończykiem, Michałem Tokajem,Miką Urbaniak, Adamem Kowalewskim, Marcinem Maseckim i wieloma innymi. W ostatnich latach na stałe gra z kwartetem Wojciecha Karolaka, jest także stałym współpracownikiem projektów orkiestrowo-bigbandowych Krzysztofa Herdzina. Jerzy Małek grał także z międzynarodowymi gwiazdami muzycznymi, takimi jak: Gary Bartz, Billy Harper, Maria Schneider, Steve Logan, Dan Tepfer, Troy Miller, Eric Allen, Lucas Pino, Otto Williams, Ray Blue, Arild Andersen, Nigel Kennedy, Hans van Oosterhout, Ziw Rawitz. Dorobek artystyczny trębacza zawiera wiele nagrań z artystami jazzowymi jak i komercyjnymi, w tym 5 płyt autorskich: „By Five” 2000, „Gift” 2002, ,,Spirit of The Time” 2005, „Bop Beat” 2006 oraz „Air” 2011.

Dziś artysta zwrócony w nowym kierunku twórczym; poszerza harmoniczny i melodyczny kontekst swojej muzyki wzbogacając ją o rytmiczne elementy europejskiego folkloru. Jeszcze w tym roku ma ukazać się nowa płyta artysty, do nagrania której trębacz zaprosił znakomitych muzyków: Hansa van Oosterhouta, Arilda Andersena, Marcina Wasilewskiego oraz Davida Doruzkę. Podczas elbląskiego koncertu Małek zaprezentuje materiał ze swoich albumów wraz z kwartetem w składzie Leszek Kułakowski – piano, Arek Skolik – perkusja, Krzysztof Pacan – gitara basowa. 

Leszek Kułakowski – pianista, kompozytor i teoretyk. Studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Gdańsku, otrzymując dyplom w roku 1981. W 2000 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie kompozycji na Akademii Muzycznej w Katowicach i jeszcze tego samego roku objął stanowisko profesora w Zakładzie Sztuki Muzycznej w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, gdzie od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Muzyki. Od roku 2006 prowadzi także klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest kierownikiem działającego przy gdańskiej uczelni założonego przez siebie Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Działalność artystyczną i kompozytorską rozpoczął zaraz po ukończeniu studiów wiolinistycznych. W latach 1981-83 współpracował z eksperymentalnym Teatrem Instrumentalnym Ryszarda Miśka przyTeatrze Muzycznym w Gdyni jako aktor-muzyk i kompozytor muzyki do przedstawień Proces według Franza Kafki i Taniec Lokatorów. Następnie – w latach 1983-85 – pracował z Hamburger Mozart Orchester w Hamburgu. Jako jazzman zadebiutował już w 1979 roku wraz ze swoim zespołem Antiquintet, z którym wystąpił m.in. w 1981 roku na Festiwalu “Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, zdobywając I nagrodę za kompozycję Reinkarnacja. Koncertował także na Jazz Jamboree. W 1984 roku zajął II miejsce w Konkursie Skrzypków Jazzowych w Szczecinie. W latach 1984-86 był leaderem i pianistą grupy funkowej Zu-Zu, z którą występował na Pomorskiej Jesieni Jazzowej i Festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku. W latach 1987-93 współpracował z zespołem Sami Swoi, odbywając liczne koncerty podczas europejskich festiwali jazzowych, m.in. Pori Jazz Festival. Od roku 1994 nagrał kilka autorskich płyt z udziałem m.in. Słupskiej Orkiestry Kameralnej i Zbigniewa Namysłowskiego. W 2000 roku powstała płyta Eurofonia na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną, będąca kompilacją muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu, która rok później w ankiecie czytelników “Jazz Top 2000” miesięcznika “Jazz Forum” została wybrana “Albumem Roku”. W 2001 roku został uhonorowany przez Wojewodę Pomorskiego “Pomorską Nagrodą Artystyczną 2000” w dziedzinie muzyki za wybitne łączenie folkloru, jazzu i muzyki współczesnej w Eufonii. Rok później otrzymał nagrodę I stopnia w dziedzinie kultury od Prezydenta Miasta Słupska, a w roku 2003 – Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego.

Krzysztof Pacan – zadebiutował w wieku 16 lat grając na kontrabasie w zespołach największych muzyków polskiego jazzu m. in. Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka, Joachima Mencla, Sławomira Jaskułke czy Jacka Kochana. Zdobył wyróżnienie indywidualne oraz pierwszą nagrodę z zespołem Jan Smoczyński Trio na Międzynarodowym Festiwalu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych “Jazz Juniors 2001” w Krakowie. Koncertował w całej Polsce m. in. „Gdynia Summer Jazz Days”, „Jazz na Starówce”, „Orange Warsaw Festiwal”, „Festiwal Gwiazd w Miedzyzdrojach”,”Jazzowa Jesień w Bielsku Białej”, „Męskie Granie” wraz z Tomaszem Stańko. W Europie: Szwecja, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania, Bułgaria, Rumunia, Ukraina wraz z zespołami Zbigniewa Namysłowskiego a  także w USA (Chicago, New York z zespołem Michała Urbaniaka), Kanadzie, Chinach, RPA, Izraelu. Ponadto współpracował ze Smolikiem i Tomaszem Stańko przy projekcie „Peyotl”, Dj-em Krimem, Agą Zaryan, Urszulą Dudziak, Miką Urbaniak, Dorotą Miśkiewicz, Piotrem Wojtasikiem, Leszkiem Możdżerem, Pawłem Kaczmarczykiem, Grzechem Piotrowskim, Jerzym Małkiem, Piotrem Baronem, Markiem Bałatą, Davidem Murray’em, Jacobem Dinesen’em, Eric Vloeimans’em. Wziął udział w nagraniach wielu płyt takich jak: Zbigniew Namysłowski Quintet – Standards, Sławek Jaskułke 3yo – Sugarfree, Jerzy Małek – Bob Beat, Dorota Miśkiewicz – Caminho, Męskie Granie – Dvd „Making OF, Smolik4.

Arek Skolik – urodzony w 1970 roku w Częstochowie perkusista i kompozytor jazzowy. W 2005 r. został obdarzony tytułem „Najlepszego Perkusisty roku” przez miesięcznik „Gitara Bas i Bębny”, a także otrzymał nagrodę prezydenta miasta Gliwic za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury muzycznej. Od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma jazz forum jako perkusista jazzowy.

„Arek należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju” – Andrzej Kalinowski.

Arek Skolik współpracował grając koncerty i nagrywając płyty z takimi artystami jak: Nigel Kennedy, John Zorn, Lee Konitz, Steve Logan, Ronnie Cuber, Nina Stiller, Leszek Możdżer, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jacek Niedziela, Wojciech Niedziela, Tymon Tymański, Stanisław Soyka,  Ziut Gralak, Wojtek Puszkek, Romek Twarożek, Joachim Mencel, Irek Głyk, Janusz Muniak, Maciej Sikała, Tomasz Szukalski, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Piotr Cieślikowski, Shakin Dudi.

Program: 

17 lipca 2013, godz. 18:00

 • Elbląg i Przyjaciele: Krakowski Quintet, Zuehlke Project, Krzywda, Małek Quartet, Dominik Bukowski Group

18 lipca 2013, godz. 18:00

 • Krystyna Stańko
 • Global Sounds – Michael „Patches” Stewart Sextet
 • Adam Bałdych Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola

19 lipca 2013, godz. 18:00

 • RGG Trio
 • Arild Andersen Quartet
 • Brenda Boykin feat. Club des Belugas

20 lipca 2013, godz. 18:00

 • Atom String Quartet & Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia
 • Michał Urbaniak feat. Mika

Imprezy towarzyszące:

 • Jam session – codziennie po koncertach – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
 • 14 lipca 2013, godz. 20:15 – koncert Pink Freud – Klub Muzyczny Mjazzga (wstęp 15 zł)
 • 14 lipca 2013 – otwarcie wystawy fotografii Jazzbląg 2012 – Ratusz Staromiejski
 • 16 lipca 2013, godz. 18:00 – otwarcie wystawy fotografii „Oblicza muzyki” – kolekcja portretów artystów związanych z ZAiKS – Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL
 • 20 lipca 2013 (w przerwie koncertów) – performance wizualno-dźwiękowy Karol Schwarz / Marcin Zabrocki / Divika i Zambari  – wirydarz Centrum Sztuki Galerii El
 • 21 lipca 2013, godz. 13:00 – Jazz dla dzieci – koncert Gosi Szmudy-Sycz z zespołem – Centrum Sztuki Galeria EL

Ceny biletów

 • Dzień pierwszy: 30 zł / 40 zł
 • Dzień drugi oraz trzeci: 50 zł / 60 zł
 • Dzień czwarty: 60 zł / 70 zł
 • Karnety czterodniowe (ograniczona ilość): 150 zł / 200 zł

Bilety dostępne tylko w Galerii EL. Możliwy zakup biletów przez Internet – informacje: Beata Branicka, beata.b@galeria-el.pl

Organizatorzy: Miasto Elbląg, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne

Sponsorzy i patroni: FLSmitdh Maag Gear, Giełda Elbląska, Meble Wójcik, EPEC, Regent, Lotto, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Wykonawców STOART, Nowa Holandia Catering, Kania Meble.

Patronat medialny: Jazz Forum, JazzFM, JazzSoul.pl, Dziennik Elbląski, Polskie Radio Olsztyn, TVP Olsztyn, PORTEL.pl, Nasz Elbląg, Telewizja Elbląska, Olsztyn.com