Wakacyjna rozrywka z pewną dozą nostalgii za światem, który już przeminął. Przedwojenny przemysł filmowy nie istniałby bez twórców żydowskiego pochodzenia. Niestety ogromna większość ówczesnych produkcji zaginęła. Dziś możemy poznać jedynie niektóre z niemych dzieł Aleksandra Hertza, Ryszarda Ordyńskiego, Michała Waszyńskiego i Henryka Szaro. W lipcu przypomnimy je w doskonałej oprawie muzycznej na żywo.

3 lipca, godz. 19.00; „Bestia” (lub „Kochanka apasza”), reż. Aleksander Hertz, 1917

Jedyny zachowany w całości film z Polą Negri nakręcony w Polsce. Typowy melodramat, w którym świat wyższych sfer przeplata się z życiem warszawskiego półświatka. Pola, dziewczyna z „dobrego domu” czas spędza w towarzystwie apaszów, wśród których jest jej ukochany – Dymitr. Po awanturze z rodzicami ucieka z domu. W hotelu podstępnie upija kochanka, okrada go i porzuca. Rozpoczyna samodzielne życie jako modelka i tancerka w kabarecie, gdzie poznaje bogatego, żonatego przemysłowca Aleksego.

Muzyka: Marcin Masecki, pianino, wielokrotnie nagradzany kompozytor, pianista jazzowy i klasyczny, związany z wytwórnią Lado ABC. Współpracował m. in. z Tomaszem Stańką, Andrzejem Jagodzińskim i Michałem Urbaniakiem. Ma na swoim koncie wiele płyt, także solowych. Ostatnio wydał „Polonezy” skomponowane na 10-osobową orkiestrę dętą.